İlk Kez Anime İzleyeceklere 7 Anime Önerisi

Dünyada tahmini olarak 120 milyon kişinin anime izlediğini düşünürsek sizde bu 120 milyonun içerisindesiniz. Tebrikler yeni bir bağımlılığınız var artık… Günde birkaç sezon bitirmeye hazır olun. Altyazılar ilk başlarda takip edilemez hızda gözükebilir. Fakat kısa süre içinde adaptasyon sağlayacak, “hiperaktif altyazı” sendromundan kurtulacaksınız. Keyifli izlemeler!

1. COWBOY BEBOP

Müziklerinin güzelliğiyle sizi şaşırtacak 1998 yapımı bir animedir. Müzikleri ve genel konusu Amerikan tarzındadır. Özellikle Amerikalılar tarafından benimsenmiş ve ilgi görmüştür. Ayrıca ingilizce dublajı japoncası kadar güzel olan sayılı animelerden biridir. Her bölümü farklıdır.

2. FULLMETAL ALCHEMİST: BROTHERHOOD

Simyacı iki kardeşin ölen annelerini hayata döndürmek için giriştikleri mücadeleyi anlatan fantastik bir anime. Simyanın ana kuralı bir şey alıyorsan karşılığında bir şey vermektir. Bu kardeşler ise imkansız ve lanetli olanı denemiş ve annelerini canlandırmaya çalışmıştır. lakin birisi bedenini diğeri kolunu kaybetmiştir.

3. DEATH NOTE

Ölüm Meleği Ryuk’un insanoğlu dünyasına düşürdüğü defterin adı; DEATH NOTE

Death Note’u başarılı bir lise öğrencisi Light Yagami bulur. Defteri kullanan Light, insanların öldüğünü kendi gözleriyle görünce dehşete kapılır. Fakat ideallerindeki dünyayı yaratabilmek için bu defteri kullanarak cani suçluları ortadan kaldırmaya karar verir. Suçlular birbiri ardına öldükçe, dünyadaki birçok gizemli olayı çözen “L” bu tuhaf olayı çözmesi için görevlendirilir. Sizce L görevini başarabilecek mi?

4. RUROUNİ KENSHİN

Biraz eskilerden gittiğimin farkındayım. Ama olmazsa olmaz animelerdendir. Japonyanın feodal dönemden modern döneme geçtiği zamanlarda yazılır. Seri, Japonya’nın erken Meiji döneminde yer alıyor ve eskiden efsanevi bir suikastçı olan Himura Kenshin’in “Yok arkadaş ben daha elime kılıç sürmem ” hayat felsefesine eriştikten sonra Japonya’nın insanlarını korumak için iyilik timsali bir gezgine dönüşümünün ardından başından geçen maceraları anlatıyor.

5. STEİNS; GATE

Kendi geçmişlerine mesaj gönderebilen bir grup arkadaş karşılıyor. Üstelik bunu yaparken özelleştirilmiş bir mikrodalga cihazı kullanıyorlar… Kelebek etkisi, sicim teorisi, zaman yolculuğu, paralel evren ve daha neler neler var bir bakın derim.

6. CODE GEASS

Lamperouge adlı öğrenci, Britanya tarafından yönetilen bir Japonya’da yaşamaktadır. İsyancıların çok sert bastırıldıkları bu despotik dünyada Lelouch, ‘Geass’ adı verilen bir özellik kazanır. Bu özellik sayesinde karşısındakine bir emir verip onu yaptırabilir, ancak bu sadece bir kez için geçerlidir. Aynı kişiye bir daha emir verme şansı yoktur. Dizi bu doğaüstü özellik üzerinden ilerliyor dersek yanlış olur. Daha çok devasa Mecha’lar (savaş robotları), diploması ve entrika üzerine dönen bir seri.

7. SWORD ART ONLINE

Benim bayıla bayıla izlediğim bir animedir kendileri. 2022 yılında her oyunda olduğu gibi önce beta’sı verilen bir oyun çıkmak üzeredir ve insanlar almak içinde günlerce sırada beklemiştir. Oyuna girebilmek için kafaya yerleştirilen sinirlerle alakalı olan bir alet kafaya yerleştirilir ve vücut ile beyin arasındaki bağlantıyı keser kullanıcı artık oyunun içindedir. Ama bilmedikleri tek şey oyundan çıkışın olmadığıdır.