CHAPLIN – Efsane Aktörü Robert Downey Jr. Canlandırırsa…

chaplin

Bu haftaki yazımızda sinemayla özdeşleşmiş biri olan Charlie Chaplin’in hayatını anlatan pek de bilinmeyen bir filmi tanıtacağım sizlere. Çoğu insan Robert Downey Jr. denince Iron-Man der ama o aslında 5 yaşından beri film setlerinde olan kaliteli yapımlarda ve değişik karakterlerle karşımıza çıkan şahane bir oyuncu. -Film tanıtımı yapıyorum, Robert Downey Jr‘nin hayatını değil di mi?- 😀 Önce Chaplin’den biraz bahsedelim.


Chaplin Hakkında

Sir Charles Spencer Chaplin, İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu, yazar, film müziği bestecisi, kurgucu ve komedyen. Yarattığı “Şarlo-Serseri” karakteri ile özdeşleşmiştir.
Amerika vatandaşlığını reddetmesi, kendisinden yaşça küçük kadınlarla yaptığı evlilikler ve filmlerindeki politik eleştiriler yüzünden Amerika’ya girişi yasaklandı ve hayatının kalanı İsviçre’de geçirdi. Yıllaaarrr sonra affedildi ve Oscar ödül törenine çağırılana kadar Amerika’ya ayak basmadı. Törenden sonra yine evine, İsviçre’ye geri döndü ve orada vefat etti.
62 filme ve 2 kitaba imzasını atmış olan Chaplin, Amerika’dan sürgün edilmemiş olsaydı belki elimizde daha da çok filmi, vermek istediği daha da çok mesaj olabilirdi.

Konuşmadan Anlaşılmak – Chaplin

1964 yılında, Charlie Chaplin tarafından yayınlanmış olan Hayatımın Hikayesi adlı yapıttan uyarlanmıştır. 1992 yapımı ve renkli. Renkliyi şu yüzden dedim Chaplin filmleri genelde siyah beyaz ama bu demek değil ki hepsi de renkli. Chaplin’in original filmlerinden kesitler de sunan filmin bu kesimleri tabi siyah beyaz. Dram ve komediyi harmanlayan bu film Chaplin’in hayat hikayesi. Ne büyük acılar yaşamış olmasına rağmen hala gülümsemeye devam eden ve insanları güldüren insan. Sadece bu kadarla kalmadığını da görüyoruz ayrıca. Ona kucak açan Amerika’yı biraz sahiplenip biraz eleştiren yapısı yüzünden FBI‘ın bile peşine düştüğünü öğreniyoruz.


Film bizi oyuncu kadrosuyla da etkiliyor. Robert Downey Jr, Marisa Tomei, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, John Thaw, Moira Kelly, Anthony Hopkins, Dan Aykroyd, Kevin Kline, Milla Jovovich, Kevin Dunn, Diane Lane, Deborah Moore, James Woods, Penelope Ann Miller, Matthew Cottle ve Nancy Travis bu yapımda yer alan isimler.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bu filmdeki performansıyla RDJ OSCAR‘a aday gösterilmiş fakat BAFTA‘yı kazanmıştır. Keşke Oscar’ı da kazanmış olsaydı. Takdir edilesi bir performanstı cidden.

Oyunculuklar ve dönemlerin yansıtılması gayet başarılı. Biyografi olan bir filmle ilgili ne söylenebilir ki. İzlerken sizi derinden etkileyeceğini düşünüyorum filmin. “Vay bee” dedirtiyor cidden Chaplin. Sanatsal bakış açısı, ticari zekası, çok yönlü düşünmesi ve hangi dili konuşursa konuşsun her insana hitap etmesi insanı cidden çok etkiliyor. Konuşulan filmlere direnmesi de bundan kaynaklı aslında. Konuşarak dünyanın küçük bir kesimine değil, konuşmayarak bütün dünyaya hitap etti ve çok başarılıydı. Şimdiden iyi seyirler…