Netflix – Nasıl Kuruldu, Büyürken Neler Yaşadı?

Biz de Nuri Bilge Ceylan gibi hayatı filmlerden ve dizilerden öğrenmiyor muyuz? İnsan sevdiğine nasıl davranır? Kaç farklı hayat vardır? Birçok sorunun cevabını izlediklerimiz sayesinde öğrendik. Canımız sıkkınken, mutluyken veya sadece arkadaşlarımızla hoş vakit geçirmek isterken bile gözlerimiz izleyecek bir şeyler arıyor. Böyle zamanlarımızda en yakın arkadaşımız olan Netflix sizce nasıl kuruldu?

      ‘Her yeni film hayatımı nasıl idare edeceğimi öğretiyor.’

Nuri Bilge Ceylan

Netflix Ne Zaman Kuruldu?

Adını flicks (filmlere öyle deniyordu) ve interNET kelimelerinin birleşiminden alan Netflix’in, Google’dan bile önce kurulduğunu biliyor muydunuz?  29 Ağustos 1997 de kurulan Netflix, ilk başlarda DVD satış ve kiralama şirketiydi. 1998’de ise, hizmete girdi. O zamanlar 30 çalışanı olan Netflix’in günümüzde ise, 12 bini aşkın çalışanı bulunmakta.

1999’da Netflix’ten Radikal Bir Karar

1999’da aylık abone seçeneği sunarak kullanıcıları için büyük bir değişim başlattı. O zamanlarda tek bir ödeme ile DVD’leri sınırsız kiralama olanağı vardı. DVD’lerin 16 dolara kiralanabildiği bu programa ‘Marquee Program’ adı verilmiştir.

Günümüz Modeli Netflix

Netflix

2007 yılında artık internete geçildi ve internet üzerinden yayınlar aktif oldu. 2010’da İOS uygulaması 2011’de ise, Android için uygulama yayınlandı. Yine aynı yılda şirket bir diğer radikal kararını verdi ve ‘İnternet yayını’ ile ‘DVD Kiralama’ seçeneklerini birbirinden ayırdı. DVD Kiralama şirketinin adını ‘Qwikster’ koydu ve bu şirketi çok geçmeden kapandı. Qwikster kapanırken Netflix dünyanın pek çok yerinde faaliyet göstermeye başlamıştı.

Adım adım her yıl kendisine bir özellik ekleyen Netflix’in günümüzde 204 milyona yakın kullanıcısı bulunmaktadır.

        Aralarında Stranger Things, Okja, The Umbrella Academy gibi çok sevilen dizi ve filmlerinde yer aldığı yapımlardan hangilerini izlediniz? Yorumlarda cevaplarınızı bekliyoruz.