RESIDENT EVIL INFINITE DARKNESS 1 2

RESIDENT EVIL INFINITE DARKNESS | Leon ve Claire Yine İş Başında – Dizi İncelemesi

Resident Evil Infinite Darkness bugün gösterime girdi ve uzun zaman sonra film veya dizi olarak bu seriyi görmek beni çok heyecanlandırdı.

Konumuzdan kısaca şöyle bahsedeyim; Beyaz Saray’daki gizli Başkanlık dosyalarına erişim sağlandığının anlaşılması üzerine Leon S. Kennedy dahil bir grup federal ajan, olayı araştırmak için Beyaz Saray’a davet ediliyor. Ancak ışıklar aniden söndüğünde ve Beyaz Saray’ın hacklendiği anlaşıldığında Leon ve SWAT ekibi, zombiler ile karşı karşıya kalıyor. Bu sırada TerraSave personeli Claire Redfield, mültecilere destek sağlarken ziyaret ettiği bir ülkede bir genç tarafından çizilen gizemli bir resim ile karşılaşıyor. Enfekte birini gösteren bu çizimden etkilenen Claire da kendi soruşturmasını başlatıyor ve bir sosyal yardım tesisi inşası talebi için Beyaz Saray’ı ziyaret ederken Leon ile yolları kesişiyor. Leon, Beyaz Saray’da karşılaştıkları zombilerle Claire’ın bulduğu çizim arasında bir bağlantı olabileceğini düşünüyor ve hikâye başlıyor.

Dizimiz Resident Evil’in ikinci ve dördüncü oyunu ile aslında birçok noktadan bağlantılı, hatta bağlantı olması 4. ve 5. oyunlar için soru işaretlerini gidermesi çok iyiydi. Size şu şekilde küçük örnekler verebilirim; Leon ve Claire uzun zaman sonra karşılaşıyorlar hatta ilk bölümde Claire, Leon’a ona gülerek bu takımın pek yakışmadığını söylüyor. Yani dostluklarına ara verseler de birbirlerine hâlâ aynı şekilde yaklaşmaları çok hoşuma gitti. Ashley Graham ve Başkan noktaları belki size göre az buz bir etkileşim olsa da benim hoşuma gitti. Dördüncü oyuna bu noktada dokunulmuş olundu.

Resident Evil’ın diğer oyunları ile şu noktalarda bağlantılı; Başkanın Leon’a kızını kurtardığı için minnettar olup onu takıma alması ve ona güven duyması çok güzel bir bağlantıydı. Ayrıca Jason’un yaşananlardan etkilenip kabuslar görmesi ve onda iz kalması beni çok etkiled.

Resident Evil Infinite Darkness İçinde Neler Eksikti Neler İyi ve Yeterliydi?

Genel kötümüze gelecek olursak ise dizinin başında belli gibiydi. Tahmin edilebilir fakat yine de sonunu gördüğümüz zaman şaşırdığımız biri oldu. Savunma Bakanlığının bu denli gizli serum kullanması ve ona serum temin eden biri veya birilerinin olması akla çok soru işareti getirdi. Bu soruların cevabını gelecek sezonda öğrenecek gibiyiz ama şimdiden bence dört bölüm bunu açıklamaya yetmez. Maalesef ki sadece dört bölüm ile idare eden birinci sezon çok mükemmel olmasa bile bence gayet iyiydi. Öncelikle kamera açıları olsun ve karakter tasarımları çok çok iyiydi. Sanki gerçekten canlı bir Leon izliyor gibiydik.

Animasyon kalitesi çok iyiydi sanki gerçekle oyun arasında gidip gelmeni sağlayan animasyon ve gerçeklik çizgisinin inceliği çok başarılıydı. Serinin animasyonları zaten her zaman çok başarılı ve etkili olmuştur.

Kamera hareketleri ve zamanın geçmişe gidip gelmesi başarılıydı fakat bu başarıdan söz edemeyeceğim bir konu ise Final Boss idi. Final Boss oyunlara göre çok eksik ve normal kaçmıştı. Bizim oyunlarda gördüğümüz o güçlü ve acımasız hatta virüs sebebi ile gözü kör olmuş kana susamış canavarımız resmen uçup gitmişti. Bir sahnede Leon’u kapması ve onun boynunu kırması affedilir bir şeydi fakat sonra asitlerin üstümde olmasına rağmen Leon’u aside değil de güvenli kısma fırlatması dizinin devamında Leon’un hayatta kalması gerektiğini savunuyordu ve bu benim pek hoşuma gitmemişti çünkü çok bariz bir hayat kurtarma gibiydi. 

Claire ve Leon çiftine gelecek olursak RESIDENT EVIL INFINITE DARKNESS dizisinde Claire, Leon kadar baskın değildi. Mültecileri araştırma görevinde bulunuyordu ve daha pasifti sadece aksiyon sahnelerinde gözümüzün önünden gitmemesi için bir kenarda dursun durumu vardı. Bu duruma karşı çıkamam fakat bu tarz bir şey olacak ise umudum Chris’ten yana.

Chris ve Claire bildiğiniz gibi bazı oyunlarda birbirlerini aramak ile uğraşıyorlar. Chris’in bir timi olduğu için Claire’nin de ikinci oyundan bildiğimiz gibi abisini bulmak için tehlikeye atılması ve bu koşuşturmanın bitmemesi onları maalesef bir noktaya getiremiyor.

Açıkçası bu oyunda Claire ve Leon ikilisinden öte Chris’i ilk sezonda olmasa bile ikinci veya diğer sezonlarda bekliyorum. Bekleme sebebim ise sonunda Claire’in diğer uğraşlarına göre daha az koşuşturması ve abisi ile denk gelme oranının artması. Çünkü dizide gördüğümüz gibi virüsü yayma ve kaos yaratmaya çalışan ekibe karşı savaşan ajanlar görüyoruz fakat oyunlarda bildiğimiz gibi Chris’in timi ile bu tarz durumlar ile savaşması ve bu sayede oyundaki Chris’in bir nebze bu diziye taşınıp en azından herhangi bir kaos ortamında bir araya gelmelerini istiyorum. Çok gerekli bir umut ve istek olmasa da bu ikili hatta üçlüyü görmek beni mutlu eder.

Kısacası diziyi beğendim. Grafikleri, karakter tasarım ve gerçekliği, kamera açı ve hareketleri çok başarılı. Karakter hareketleri sanki kısıtlı gibi olsa da bu beni rahatsız etmedi. Aksiyon sahnelerinin gerçekliği çok başarılıydı. Bu dizi benim için gayet başarılı olmuş ve ikinci oyunun yanı sıra beş ve altıncı oyunlar ile ucundan bağlantılı olması çok sevindirdi beni. Bu tarz dizilerde asıl alınan yer oyun serileri olduğu için bu tarz dokunuş ve eklemeler en sonunda başarı ile sonuçlanıyor. Resident Evil oyununun hayranlarının izlemesi gereken ama oyunlar kadar başarı beklememesi gereken bir dizi. Benim puanım 8/10 devamını bekliyor olacağım.

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!