stranger things dizi inceleme

STRANGER THINGS: 80’li Yıllara Işınlayan Bir Yapım

İlk defa 2016 yılında yayınlanan Stranger Things konusunun farklı bir olması ve izleyiciye merak uyandırması sebebi ile merak edilmeye başlandı ve çoğu insanın izlemesi sonucunda çok beğenilen bir yapım olarak hala yerini koruyor. Stranger Things, Bilim Kurgu dalında adını altın harflerle kazıyarak hala İMDB’de 8.8 puan ile önde gelen bilim kurgu dizileri arasında yer almaktadır. Sadece bilim kurgu değil, gerilim, gizem türünde de farkını ortaya koyan bu Netflix yapımı dizi Duffer kardeşler tarafından yapılmış bir dönem dizisi olarak yerini alıyor.

Dizi her ne kadar 2016 yılında çıksa da 1980’li yılları anımsatan bir atmosfer yaratılmış ve bu atmosfer etrafında kişilerin giyimi kuşamı, yaşamları, teknolojik aletlerin basitliği gibi unsurlar ile bize dönemi yansıtıyor. Bu da ne kadar gelecek yıllar ve akıl alması güç olan bilim kurgu dizileri izlediysek bizi geriye götürerek ezber bozuyor. Hem gizem hem gerilim hem de dönem dizisi olması nedeni ile Stranger Things farklı bir atmosfer sunuyor. Bu atmosfer de diziyi izleyen kişileri çeken bir detay olarak karşımıza çıkıyor.


Stranger Things Konusu Nedir?


Hawkins’te yaşayan ve hayatları normal akışında ilerleyen 4 arkadaş olan Mike, Will, Dustin ve de Lucas’ın başlarına hiç beklemeyecekleri bir şey gelir. Bu olay yaşanmadan önce ise bu 4 çocuk çok sevdikleri strateji oyununu çok geç bir saate kadar oynamışlardır. Mike’ın evinden ayrılan bu arkadaşlardan Will, yolda dönerken bir yaratık tarafından korkunç bir şekilde kovalanır. Will, her ne kadar kurtulmaya çalışsa da yaratık tarafından kaçırılır. Will ise bundan sonra abisi, annesi, kasabanın polis şefi ve arkadaşları tarafından aranmaya başlar. Ardından herkes kendi bildiği bir yöntem ile aramaya katılır. Bu arama esnasında ise ormanda buldukları bir kız olan Eleven’ın Hawkins’e gelmesi ile bu dört arkadaşın hayatında dengeler değişir. Eleven’ın bir deney laboratuvarından kaçan 11 no’lu denek olması ile işler daha da karışıyor.

Serinin odak noktası özel güçlere sahip olan Eleven


Eleven’ın birtakım özel güçlere sahip olması nedeni ile Eleven önemli bir karakter olarak karşımıza çıkar. Eleven, Mike’ın evinde gizli bir şekilde gizlenir ve uzunca bir süre dünyadan habersiz ve savunmasız bir şekilde burada saklanır. Başta Dustin ve Lucas tarafından sevilmese de Eleven bu yeni arkadaşları için tüm gücünü kullanarak onlara yardım eder ve korumayı görev edinmiştir. Eleven’ı laboratuar ararken bu yeni arkadaş takımı da Will’i aramaya devam eder. Polis Hopper ölü bir çocuk bedeni bulur ve bunun Will olduğunu söyler fakat Will’in annesi buna inanmaz çünkü Joyce, Will’den haber almıştır ve yaşadığını bilir. Onunla bir şekilde iletişim kurarak Will’i kurtarmaya çalışır. Bu kurtarma esnasında Eleven’ın özel güçlerinden faydalanırlar ve diğer alem ile iletişim kurmaya çalışırlar.


Will’in bu yaratıktan kurtulması ile Eleven’ın laboratuar tarafından bulunması süreci başlar. Eleven ile ciddi bir bağ kuran Mike için bu çok zorlu bir süreç olur. Eleven’ın dönmesi ve Will’in kurtulması ile dizi diğer sezonlarda içerisine yeni karakterler ekler. Ve de bu dört çocuğun gelişimi ve hayatlarını gözlerimiz önüne sunar. Artık Eleven doğal insan yaşamına alışır ve arkadaşları ve Mike ile güzel bir yaşama devam eder. Onu evlat edinen Hopper ise daha önce evladını kaybetmiş bir baba olduğu için oldukça pimpirikli davranır. Haliyle Eleven için her şeyi doğru yapmaya uğraşır.