Leyla ile Mecnun 5. Sezon İnceleme | Beklenen Gemi

Leyla ile Mecnun 5. sezon sonra erdi. Bir önceki sezona göre çok daha iyi bölümlerle gelen dizinin yeni sezon çekimleri de devam ediyor. Bu sezon karakterlerin daha kendi içinde daha tutarlı anlatıldığı ve komediyle hüznü birlikte anlatan Leyla ile Mecnun tadını veren bir sezondu. Geçen sezonda bu tadı zaman zaman alsak bile her bölümde alamıyorduk. Ancak bunu bu sezon öyle yapmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Elbette beğenmediğim kısımlar olmadı değil. Ama bunlar oldukça az. O halde vakit kaybetmeden Leyla ile Mecnun son sezonun incelemesine başlayalım.

Leyla ile Mecnun

Beğenmediğim Kısımlar

Merak etmeyin, dediğim gibi bu fazla uzamayacak. Dizideki beğenmediğim kısım aslında teknik bir hata değil bir tercihti. Ana karakterlerin evli olmasına rağmen birbirini sevmeye devam etmesi kısmı evli olduğu insanlara yaptıkları birer haksızlık oluyor. Sonuçta Leyla Nezaket’in zoruyla evlendim dese bile seçme şansı her zaman vardı. Onu silah zoruyla evlendirmedi. Mecnun ise tamamen Leyla’ya misilleme yapmak amacıyla evlendi. Zaten İsmail Sema’yı üzersin diye onu en başında uyarmıştı ve öyle de oldu. Evet Sema da şımarık bir karakterdi ancak Mecnun’un davranışı hiç etik değildi. Bu yüzden Leyla ile Mecnun karakterleri sezona çok bencil iki karakter olarak başladılar. Bu senaryo tercihi olarak eleştirilebilir fakat bu durumun kötü işlendiğini de düşünmüyorum. (Vay be beğenmediğim kısımlar da bile diziyi övüyorum. Ne sezonmuş be.) Diğer beğenmediğim birkaç kısım ise Erdal ve İskender ortak sahne olmaması, Kaan’ın sinir bozucu bir karakter olması ve Metin’in kral yerine kumarbaz bir taksici olmasıydı. Umarım Metonya ülkesi kralıyla beraber geri döner.

Leyla ile Mecnun 5.sezon

Beğendiğim Kısımlar

Eveet gelelim beğendiğim kısımlara. Önce Leyla’dan başlayayım. Sonunda karakteri daha fazla oturmuş yeni Leyla’yı izledik. Geçen sezonda iyi mi kötü mü diye arada kalmış bir karakter vardı. Ve bu karakterin karakteri doğru düzgün oturmamıştı. Ancak bu sezonda Mecnun’un biraz daha zeki versiyonu olan bir karakter olarak karşımıza çıktı. Bu da hoşuma gitti. Mecnun ile ruhlarının yer değiştirdiği bölümdeki Mecnun rolü de bence çok güzeldi. Mecnun ise her sezon daha da aptal bir karakter oluyor. Bu da komedi anlamında güzel bir gelişme oluyor.

Bu sezonun komedi anlamındaki sevdiğim kısımları Erdal Bakkal sahneleriydi her zamanki gibi. Özellikle Kaan’ın girişimci ruhunun ona musallat olduğu kısım bence komedi tufanıydı. Ayrıca sanırım en duygusal kısımları da Erdal Bakkal’a aitti. Nurten gidince, ”Gitme, sen benim evimsin” demesi ve İsmail ile olan ona karısı ve kızının hayatı uğruna ona gemi hakkında gerçeği söylemek ve söylememek arasında kalması da oldukça iyiydi. Sezonun en güzel bölümü de bana göre o bölümdü. Yani tek bir güne sıkışıp kaldıkları ve bundan kurtulmaya çalıştıkları bölüm.

Yavuz’un kısımları da oldukça iyiydi. Bahar ile olan ilişkisinin giderek gelişmesi ve babası Hikmet ile olan sahnelerini çok sevdim. Yavuz’un eski aşklarını Bahar’a anlatıp anlatmayacağı merak konusu. Ancak sezon finalinde Yavuz hırsız olmaktan vazgeçemeyeceği için Bahar’dan ayrılmaya karar verdi. Fakat bunun uzun süreceğini pek düşünmüyorum. Kamera arkası görüntüleri de zaten bize bunu söylüyor. Kamera arkası görüntülerinin söylediği başka bir şeyde sezon finalinde öldü gibi gösterilen Erdal Bakkal’ın aslında ölmediği tabiki. Elbette Nurten gibi hayalet olarak role devam etmeyecekse.

Bu sezonun beğendiğim bir başka kısmı da elbette müzikleriydi. ”Eksik bir şey mi var” ve ”Yalan” şarkılarının sık sık çalması oldukça hoştu. Bu sezonun en güzel sürprizi ise yeni bir şarkı olan ”Beklenen Gemi” şarkısının çalmasıydı. Leyla ile Mecnun şarkılarını ve bölüm sonu kliplerini gerçekten çok özlemişim. Umarım yeni sezonda da farklı şarkılar dinlemeye devam ederiz. Özellikle Leyla ile Mecnun’un ”Bu kıza kadar” tadında yeni bir şarkı yapması bence güzel olurdu.

Son Notlar

Sonuç olarak Leyla ile Mecnun eski tadıyla ve kalitesiyle tam gaz devam ediyor. Umarım yeni sezonda da bu kalitesini sürdürmeye devam eder. Evet zaman zaman dizinin duraksadığı yerler olmuyor değil. Ama bu her dizide olabilecek küçük sorunlar. Ayrıca bu sezonun geçen sezondan çok iyi olduğu aşikar. Yeni sezon çekimleri devam eden dizinin bize güzel bölümler izleteceği kamera arkasından da belli oluyor. Kısa zaman içerisinde yeni sezonu izlemek dileğiyle.

25 yaşında hayal sever bir gencim.