Obi-Wan Kenobi Fragmanı: İnceleme ve Teori

İlk ”Obi-Wan Kenobi” fragmanı resmi olarak yayınlandı ve Ewan McGregor’un Star Wars evrenine uzun zamandır beklenen dönüşü nihayet gerçekleşiyor. “Obi-Wan Kenobi”, Disney Plus’ın “The Mandalorian” ve “The Book of Boba Fett”den sonra üçüncü “Star Wars” dizisi olacak. Bu yeni şov, yönetmen Deborah Chow’dan (birkaç “Mandalorian” bölümünde kamera arkasındaydı) ve yazar Joby Harold’dan geliyor. Her “Star Wars” hayranının bildiği gibi, “Obi-Wan Kenobi” dizisi “Attack of the Clones” ve “Revenge of the Sith” filmleriyle müthiş ikili olan McGregor ve Anakin Skywalker oyuncusu Hayden Christensen’ı yeniden bir araya getirecek.

Fragmandan Notlar

“Obi-Wan Kenobi” fragmanının açılış çekimleri, tüm “Star Wars” hayranlarının aşina olduğu bir ortam oluşturuyor. Bu yer ise The Book of Boba Fett dizisi sayesinde daha da benimsediğimiz Tatooine. Dizi, Anakin Skywalker’ın, Order 66’nın galaksideki Jedi’ların çoğunu ortadan kaldırmasının ardından Darth Vader olmasıyla sona eren “Star Wars: Revenge of the Sith” olaylarından 10 yıl sonra geçiyor. Obi-Wan (McGregor), İmparatorluk kalan Jedi’ları yok etmeye çalışırken, genç bir Luke Skywalker’ı izleyerek Tatooine’de gizli bir hayat yaşıyor.

Mark Hamill’in canlandırdığı “A New Hope”ta tanıştığımız Luke’a benzer şekilde, çocuk Luke da amcası Owen ve Beru teyzesiyle birlikte yaşıyor. Star Wars Rebels’in kötü adamlarından bir karakter göze çarpıyor. Böylece Grand Inquisitor, animasyondan canlı aksiyona geçiş yapıyor. Klon Savaşları ve Order 66’nın ardından, Engizisyoncular hayatta kalan Jedi’ları avladılar, bu yüzden Kenobi’yi arıyor olacaklar. 

Teori ve Tahminler: Obi-Wan Kenobi

Bu, Obi-Wan Kenobi serisinin şimdiye kadarki tartışmasız en heyecan verici yönü; Lucasfilm başkanı Kathleen Kennedy, Obi-Wan ve Darth Vader’ın yaklaşmakta olan savaşını “yüzyılın rövanşı” olarak bile nitelendirdi. Ancak, bu yaklaşan savaşla ilgili ayrıntılar bilinmiyor. Darth Vader’ın prequel ve orijinal üçlemenin olayları arasında Obi-Wan ile karşılaşması, koşullar göz önüne alındığında mantıklı görünmüyor. Ancak Qui-Gon’un katılımı bunu açıklayabilir. Obi-Wan’ın bir Ghost Force olma yeteneğini keşfeden eski Jedi Ustası olarak, Qui-Gon’un sürgünde olduğu süre boyunca eski Padawan’ı ile düzenli olarak iletişim kurması mantıklı. Bununla ilgili olarak, Qui-Gon, Anakin Skywalker’a muazzam bir inancı olan kişiydi; bu yüzden Obi-Wan’ın onun teşvikiyle Darth Vader’ı aramak için motive olması olasılık alanının dışında değil.

Son Söz

Ewan McGregor, “Yıldız Savaşları: Sith’in İntikamı”nda Anakin Skywalker ile karakterin ateşli hesaplaşmasından 17 yıl sonra Obi-Wan Kenobi rolüne geri döndü. Oyuncu kısa süre önce Entertainment Weekly’ye “Hikayemizin başında Obi-Wan’ı oldukça kırılmış, inançsız ve dövülmüş, biraz da vazgeçilmiş buluyoruz” dedi. McGregor geçen Kasım ayında bir Disney+ cızırtılı makarasında şunları ekledi: “Bu karakterin geri dönmesi için bir açlık var. Hayranlar yeterince uzun süredir bekliyor, biliyor musun?”

Kaynaklar: Variety ve Screenrant

25 yaşında hayal sever bir gencim.