leyla ile mecnun 4. sezon incelemesi afiş

Leyla ile Mecnun 4. Sezon İncelemesi | Bu Sezon Genel Olarak Nasıldı?

Leyla ile Mecnun 4. sezon, yayınlanan 10 bölümün ardından sona erdi. 5. sezonun çekimleri devam eden dizi yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Ancak yeni sezon hakkında birbirinden çok farklı görüşler de vardı. Kimilerine göre dizi eski tadını veremiyordu, kimilerine göre de eskisi gibi tam gaz devam ediyordu.

Bana göre ise genel olarak eski tadını verse bile eleştirdiğim bazı kısımlar var. Leyla ile Mecnun hakkında iki tane inceleme yazısı yazmıştım. Bunlardan birisi, Leyla ile Mecnun: Her Giden Biraz Değişir Ama Bazı Duygular Değişmez | 4.sezon 1.bölüm İnceleme isimli yazım diğeri ise Leyla ile Mecnun: 4.Sezon Nasıl Gidiyor? | Dizi İnceleme isimli yazımdı. İlk bölüm hakkında genel olarak olumlu yorum yapmıştım ve benim için çok duygusal bir bölüm olduğundan bahsetmiştim. 2. bölümün ise hafif bir olmamış hissini bana uyandırdığından bahsetmiştim. 3. bölümü çok fazla beğenirken 4. bölümü de pek beğenmemiştim. 5.bölümü ise çok fazla beğenmiştim. Sezonu ortaladıktan sonra da geriye 5 bölüm daha kalmıştı. Peki bu bölümleri nasıl buldum?

Leyla ile Mecnun

Açıkcası 5.bölümden sonra bölümlerin güzellik seviyesi birbirine yakındı. O yüzden sıralama yapmayacağım. Ama sezonun en kötü bölümü bana göre 4. bölüm en iyi bölümleri ise 3. 5. ve 9. bölümleriydi. Sıralama konusunda emin değilim. O halde 5. bölümden sonraki bölümleri kısaca incelemeye başlayalım.

Leyla ile Mecnun 4.Sezon 6. Bölüm

Yavuz’un uzun süre karanlık tarafta kalmasının ardından yeniden tanıdığımız Yavuz’u gördüğümüz güzel bir bölümdü. Ayrıca İsmail Abi’nin genleri kısmındaki Dali sahnesine ve La Casa De Papel göndermesine bayıldım. İskender’in aşk hikayesi kısmını gereksiz ve sıkıcı bulsam da bu bölüm Feraye’ye olan takıntısını komik bir şekilde aktardılar. Bu bölümün en güzel esprisi de bana göre İnci Küpeli Kız tablosu üzerinden yapılan esprilerdi. Bir diğer en sevdiğim sahne ise Rus yazarların toplandığı sahneydi. Dosto’nun dizisini kaldırıp Tolstoy’un dizisini yayına soktuklarında Dosto’nun tepkisine bayıldım. Acaba bu evrendeki Tolstoy nasıl biridir? Ve tabi ki bu dizinin en sevdiğim ikilisi olan Karabasan ve Benjamin’in sahneleri her zamanki gibi harikaydı. Bölümün sonunda Az Sakallı’yı da görünce de bu bölümü oldukça sevdim.

Leyla ile Mecnun 4.Sezon 7. Bölüm

Bu bölüm Az Sakallı Dede’nin muhteşem klip sahnesiyle başladı. Ardından Mecnun-İsmail-Yavuz üçlüsünün muhabbetleri tam anlamıyla Leyla ile Mecnun tadı veren bir sahneydi. Bölümde televizyon programlarına gönderme yapıldığı kısımları da oldukça sevdim. Ancak bölümde Erdal ve Sevil’in sahnelerini pek sevmedim. Ben Erdal’ın böyle aşk sahnelerini değil Nurten’le olan atışmalarını seviyorum. Ve aşk sahnesi olacaksa da en güzelini Nurten’le yapıyorlar. Neyse ki Erdal’ın o hikayesi Nurten’i yeniden tercih etmesine bağlandı da rahatladım. Ama tabi Nurten haklı olarak ona kızgındı. Bölümde izlemesi en zevkli karakterlerden biri olan Telatabi’nin sahneleri de tamamen harikaydı. Bölümün sonu ise Leyla’nın karanlık tarafının iyice belirgin olduğu bir sahneyle son buldu. Ardından çalan ”Yalan” müziği de o sahneye gayet uyumluydu.

Leyla ile Mecnun 4.Sezon 8. Bölüm

Bu bölüm Leyla’nın iç dünyasında bir savaş verdiği bölümdü. Bölümdeki Sarı Bıyık ve Kaleci Saçlı Adam karakterleri eskiden oldukları gibi yine harikaydı. Erdal Bakkal’ın konferans sahneleri de aynı şekilde öyleydi. Ancak bölüm güzel başlayan fakat bunu tam anlamıyla sürdüremeyen bir bölümdü. Mecnun ve Aksakallı’nın Leyla’nın iç dünyasına girdiği sahneler de anlam veremediğim bir eksiklik vardı. Leyla’nın babasıyla olan sahnelerinde duyguyu tam anlamıyla alamadım açıkçası. Ayrıca bölümün en kötü sahnedi de kesinlikle son sahneydi. Çünkü son sahnede iyi tarafının serbest kaldığını gören Leyla’nın ağzından küfürlü bir söz çıktı. Leyla ile Mecnun evreninde bu tarz sözler olmadığı için bu eleştirilmesi gereken bir şeydi. Ancak daha sonra Burak Aksak açıklama yaptı ve senaryoda bunun olmadığını, bunun bir çekim hatası olduğunu söyledi. Bizim de seyirciler olarak anlayışla karşılamamız gerekiyor tabi.

Leyla ile Mecnun 4.Sezon 9. Bölüm

Bence sezonun en iyi bölümü buydu. Bu bölümde Köksal Engür’ü üç karakteri birden oynadığını görüyoruz. Kendisine bu harika performansları için saygıyla teşekkür ediyorum. İyilikten Maraz Doğar sözünden yola çıkarak oluşan Maraz karakteri de tam Burak Aksaklık güzel bir fikir. Bölümde İyi Leyla ve Mecnun sahneleri çok güzeldi. Kötü Leyla’da her zamankinden daha fazla gıcıktı. Bölümdeki Sessiz Leyla’yı istemeye gelen kasiyer çocuk sahnesi de çok komikti. Yavuz ve Bahar’ın sahneleri de fena değil diyeceğimiz sahnelerdi. Bölümün en sevdiğim sahneleri de ”Erdal ve İskender küs müymüş” ve ”İskender’in olduğunu bilseydim ben kabul etmezdim” sahneleriydi. Oyuncularının gerçek hayatta küs olduğuna dair söylentilerin olduğu bu zamanlarda buna gönderme yapan sahneler bana kahkaha attırdı. Bölümde ayrıca İsmail Abi sahneleri de her zamanki gibi harikaydı. Bölüm iki Leyla’nın tek vücutta birleşmesiyle son buldu.

Leyla ile Mecnun 4.Sezon 10.bölüm

Eski sezon finallerine göre daha sade ama kötü olmayan bir bölümle karşılaştık. Bölümün başındaki Mecnun ve Leyla’nın flört ettiği sahnelerde sıkıldığımı da itiraf etmem gerekiyor. Ardından bu uzun görüşmeden sonra Leyla birdenbire vermiş olduğu bir söz olduğunu hatırladı ve Mecnun’a evleneceğini söyledi. Ardından Mecnun o nikaha engel olmak için İsmail ve Yavuz’la birtakım planlar yapmaya başladı. Böylece Mecnun,Yavuz ve İsmail’in baştan sona harika olan sahnelerini izlemeye başladık. En iyisi de Peaky Blinders‘a gönderme yaptıkları sahneydi. Bölümde Erdal da harikaydı tabiki. Ama dükkanın önüne koyduğu heykel de dizide de söylendiği gibi bir o kadar çirkindi. Bölümde birtakım kötü adamlarımız da vardı. Erdal’dan haraç kesmek isteyen adamlar dükkanı dağıtmışlardı. Kaan’ı yaralı halde bulan İskender onlara haddini bildimek için yola koyuldu. Ardından İskender Erdal’ın intikamını aldı. Ancak maalesef ikisinin ortak sahnesi yine olmadı. Fakat İskender’in Erdal’ın heykeliyle yapmış olduğu tirad oldukça duygusaldı. Bunlar olurken de Mecnun Leyla’dan onu istemediğine dair kesin cevabını ilk tanıştıkları o araf gibi yerde almıştı. Ancak bu sefer oraya sıkışan Leyla değil Mecnun’un kendisiydi. Sezon nikahın tam ortasında gelen Mecnun’un Sema’ya evlenme teklif ettiği ilginç bir sonla sona erdi. Bu Sema’da bu sezonda ara ara gördüğümüz ve Birinci Leyla’nın en yakın arkadaşlarından biri olan Sema’ydı. Anlaşılan sonraki sezondaki ilk bölümlerde hem Leyla’nın hem de Mecnun’un kararlarının pişmanlıklarını izleyeceğiz.

Son Notlar- Leyla ile Mecnun 4.Sezon

4.sezon eğlenceli ve güzel bir sezon olsa da beğenmediğim bazı şeyler de oldu. Örneğin Leyla Yedinci’ye ne olduğunun açıklanmaması, Erdal’ın birinci bölümden sonraki hızlı dönüşümü, Yavuz’un nasıl zengin olduğu ve Eylül hakkında tek kelime etmemesi, Az Sakallı Dede’nin eve ne zaman ve nasıl geri döndüğü ayrıca Ak Sakallı’yla sahnelerinin olmaması (olduysa da hatırlamıyorum) gibi şeyler sezonun olumsuz yanlarıydı. En büyük olumsuz yanı da Erdal ve İskender’in ortak sahnesinin olmamasıydı. Ancak güzel yanları olumsuz yanlarından daha fazlaydı. Yan karakterlerden Metin ve Dosto bu sezonun en beğendiğim yan karakterleriydi. Sessiz Leyla’nın ve Az Sakallı’nın da biraz daha fazla sahnesinin olmasını isterdim. Fakat onların az sahneleri bile oldukça güzeldi. Ayrıca karakterlerin neredeyse hepsi bana göre dizinin kaldığı yerdeki performanslarını gösteriyorlardı. Elbet bazen ufak tefek eksikleri oluyordu. Ama zaman değiştiği için karakterlerin bazı şeyleri de değişmiş olması gayet doğaldır diye düşünüyorum. Yine de genellikle diziden eski tadı almayı başardım. Umarım 5.sezonda bu sezondaki birtakım eksik şeyleri telafi ederler ve çok daha iyi bir sezon izleriz. Sözün özü 4.sezon güzeldi 5.sezon umarım daha güzel olur. Bu diziyi yeniden başlatmakta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

25 yaşında hayal sever bir gencim.