GRAVITY | Uzayın Sonsuz Boşluğunda Gerilim Dolu Bir Macera

Bu yazımızın konusu başrollerinde Sandra Bullock ve George Clooney gibi iki ünlü oyuncunun yer aldığı 2013 yapımı gerilim ve macera türündeki Gravity filmi.

Akşam vakti elinizde bir bardak kahve kupası ile bu yazıyı okuyorsanız önce bilgisayarınızın sonrasında odanızın karanlığa hükmeden ışığını ve en nihayetinde gözlerinizi kapatın lütfen, karanlığın etrafınızı sarmasına ve sizi kucaklamasına izin verin, derin bir nefes alın şimdi.

Kupa bardağına, henüz koyduğunuz kahvenin sıcaklığını parmak uçlarınızda hissederken, kahvenizin enfes kokusu etrafınızı şefkatle saran karanlığın içinde burnunuzu ve ruhunuzu oldukça keyifli bir şekilde okşadığından eminim. Bu enfes koku ve sessizliğin getirdiği huzur zihninizi bedeninizden ayırırken, mutluluğun getirdiği saf haz duygusunun ufak bir tebessümün arkasına saklandığını görür gibiyim.

Bir süre sonra sessizliğin sesi kulaklarınızı rahatsız ederken, enfes kahvenizin kokusundan hissettiğiniz yoksunluk gözlerinizin bir anda fal taşı gibi açılmasına neden olur. Karanlık, etrafınızda hiç bir şeyin olmadığı büyük kocaman karanlık bir boşluk.

Bir uzay giysisinin koruyucu kalkanıyla ağırlıksız olmayı deneyimliyorken, elinizle tutamadığınız ama etrafınızı saran muazzam boşluk, ayaklarınızın yere değmediğini anladığınız anda hissettiğiniz ve o an yaşadığınız karışık duygu senfonisi, elinizde kahve kupanız ve siz. İstemsiz bir panik ve ufak bir çırpınış çok sevdiğiniz özene bezene aldığınız kahve kupanız elinizden karanlığın derinliklerine doğru usulca gözden kayboluyor.

Büyük üzüntü yaşadığınızı farkındayım, etrafınızı saran ve nasıl geldiğinize emin olamadığınız muazzam siyahın içinde tek tutunacak dalınız olan kupa bardağınız gitti… Doğanın kendisi söz konusuysa ona karşı fazla alıngan davranmayın, karanlığın içinden kupa bardağınız size tekrar verecektir ve bakın usul usul yanaşıyor. Bu nasıl olabilir ki? Gayet basit aslında kütle çekimi iş başında tam da burada ilginç bir sorunun aklınıza takıldığına eminim:) Kupa bardağımı size geliyor yoksa siz mi ona doğru gidiyorsunuz? Hanginiz bir çekim yüzeyi alanısınız?

Gravity

1 Ekim 2013 tarihinde yayına giren Gravity (Yerçekimi filmi teknik olarak tam da bu konu üzerinde duruyor. Başrollerini Sandra Bullock(Dr. Ryan Stone) ve George Clooney(Matt Kowalsky) paylaştığı temponun bir an bile düşmediği filmde iki bilim insanın görevleri sırasında yaşadıkları felaket sonrası yeryüzüyle bağlantıları kopmuştur uzayın derin boşluğunda sonsuz karanlıkla baş başa kalan ikili yaşadıkları Dünyanın çekim alanından kopmamak için çabalarlar.

Akademi Ödüllerinden Oscarlarla Dönmüş Bir Yapım

Senaryosunu Alfonso Cuarón ve oğlu Jonás Cuarón yazdığı bu sürükleyici film Gravity’de çekimi hücrelerinize kadar hissedeceğinizden emin olabilirsiniz bu değerli yapımın yönetmen koltuğunda senaryoda olduğu gibi Meksikalı film yönetmeni ve Akademi ödülü sahibi Alfonso Cuarón bulunmakta, heyecan verici bu yapımda en iyi yönetmen Oscar ödülünü de sepetine atmıştır.

Gravity filmi, izleyicilerine görsel bir şölen sunarken Görsel Efekt ve Görüntü Yönetmeni dalında Oscar ödülüyle de taçlandırılmıştır. Filmin dinleyiciyi uzayın büyüleyici dünyasına çeken ve En iyi Film müziği Oscar ödülüne sahip olan ve bunu sonuna kadar hak eden adamı Steven Price.

Filmde oyunculuklar kusursuzdu. Sandra Bullock(Dr. Ryan Stone) aynı sizlerin gözlerinizi kapattığınızda elinizde bir kahve kupasıyla nasıl vardığınızı anlayamadığınız o derin uzay boşluğunun içinde şaşırıp kaldıysanız o da kendi görevini yapmaya çalışırken nasıl olduğunu anlayamadığı kopuşun derin kaygılarıyla uzayda bir başına dünyaya geri dönmenin yollarını arayacak. İzlemediyseniz mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Sessizlik derin bir sessizlik büyüleyici ve çok özel. Yaratılışımızın sırlarını saklayan büyük ve sonsuz karanlığın içindeyiz hepimiz. Bilinmeyenin akıbetinde dönen mavi bilyenin çekiminde korkusuzca gerçekliğin kendisini arıyoruz. Açın artık gözlerinizi, elinizi ısıtan kupa ve burnunuzu okşayan kahve kokusu hala sizinle. Hayalleriniz sizin gerçekliğinizdir zihniniz hep açık hayalleriniz sonsuzluk olsun.

Aşağıda Gravity’nin soundtrack linkini paylaştım iyi seyir ve dinlemeler dilerim.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: TOM CRUISE ve ELON MUSK Bir Araya Gelirse… Evet, Uzayda Film!