The Spectacular Spider-Man ve Kimlik Krizi

spectacular spider-man 1

Dikkat! Bu yazı Spectacular Spider-Man ile alakalı spoiler içermektedir.

Spider-Man, şu ana kadar çizgi romandan uyarlanan kahramanlar arasında en çok tutanlardandır. Uyarlanan seri 2008’de yayımlanmaya başladığında tıpkı benim gibi birçok insanın başından kalkamayacağı bir işe dönüşmüştü. Tabi sonradan animasyon hakları Sony’den Marvel’a döndü ve dolayısıyla çizgi dizi de Marvel’ın talebiyle iptal edildi. Çizgi dizi diyorum ancak bu şimdiye kadar uyarlanmış, yetişkin insanlara hitap edebilir durumda olan Spider-Man serisi diyebilirim. Zamanının bir diğer uyarlaması Sam Raimi‘nin yönetmenliğini yapmış olduğu Spider-Man filmlerinden oldukça etkilenen çizgi dizi hayranlar tarafından oldukça benimseniyor ve hala benim gibi çoğu insan üçüncü sezon umuduyla haberleri yokluyor. Bu kadar sevilmiş olmasının nedenlerinden biri de ana karakterimizin iyi yazılmış yan-plotlara ve ikilemlere düşüren kimlik krizlerine sahip olmasıydı.

Spectacular Spider-Man Yan-Plotlar

Yan plotlar, kabaca; tek düze giden hikâyenin arasına aynı anda gerçekleşen, karakter bazlı hikayelerin sıkıştırılması demektir. Peter’ın, MJ ile tanıştırmaya çalışan May Hala’nın çabalarını, John Jameson’ın uzaydan simbiyotla inmesi, Harry Osborn’un ilaç bağımlılığı gibi konular bir yandan işleniyor ve sonunda da ana hikâyeye bağlanışını izliyoruz. Böylece hikayeye ikinci bir derinlik katıyor ve duygusal yatırımımızı ona göre yapıyor, hikayenin inanılırlığına da buna göre karar veriyoruz. Çizgi dizi’de yan-plotlar yazar ekibi üstüne iyice çalışmış ve neyin nerede gerçekleşeceğini çok iyi bir matematiğe oturtmuşlar.

Spectacular Spider-Man – Peter Parker

Kimlik Krizleri

Aynı isimde de bölümü olan çizgi dizi Peter’ın kimliği ile yaşadığı sorunları göz önümüze getiriyor. Dizinin daha beşinci dakikasında May hala’nın ne kadar paraya ihtiyacı olduğunu ve Parker’ın Spider-Man fotoğrafları satmasının zorunda oluşunu görüyoruz. Sırf bu yüzden, Liz ile takılırken sürekli “Bugle” işi için gitmesi gerekiyor ve ortadan kayboluyor. Bir diğer karakter, Flash Thompson ise beraber çalıştıkları labarotuarda dönen Spidey ve Lizard kavgasını fotoğrafladığı için Parker ile bozuşuyor. Nihayetinde, Spider-Man için yaptığı fedakarlıklardan yine arkadaşları ile arası bozulan Parker, bir şekilde her şeyi batırıyor. Ancak biliyor ki Spider-Man kimliği olmasa onları orada kurtaracak olan kimse olmayacak. Bunun sevinci ile hayatına devam ediyor. Bu süreçte akıllarda şu sorular canlanıyor.

Spectacular Spider-Man

Spider-Man neydi? Peter Parker neyi temsil ediyordu?

Spectacular Spider-man serisinin de üstüne basa basa gösterdiği ve tabi ki oldukça fazla kahramanlık hikayesinde benzer bir anlatımın bulunacağı üzere Spider-Man insanlar için her daim bir “umut” simgesiydi. İnsanları kurtaracak ve böylece bozulan düzeni şakalarıyla ve çevikliği ile düzeltecekti. Bundan nasibini alan Peter Parker ise insanlarla sorun yaşayacak, Spider-Man üzerinden geçimini sağlayacak, kız arkadaş problemleri ile mücadele edecekti. Böylece Peter Parker o dünyada bizi temsil edecek ve onunla empati yaparken onun yaşadığı kimlik krizlerini birlikte yaşayacak, hikayelerimizi sonlandıracaktık.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: SPIDER-MAN ve BLACK CAT: İnsanların Yaptıkları Fenalıklar