One Piece, Naruto ve Bleach

ÜÇ BÜYÜKLER İNCELEME | One Piece, Naruto ve Bleach – Hangisini İzlemeliyim?

Uzun bir shonen animeye başlamak istiyorsanız ve hangisine başlayacağınıza karar veremiyorsanız bu inceleme tam size göre. One Piece, Naruto ve Bleach – Hangisini İzlemeliyim? Yazımda bu animelerin artılarını ve eksilerini anlatıp, kimlere hitap ettiği ve kimlere hitap etmediği gibi soruların cevaplarını vereceğim. Keyifli okumalar dilerim 🙂

One Piece, Naruto ve Bleach

One Piece

One Piece‘i diğer tüm shonen animelerden ayıran ve bence onu zirveye taşıyan en çarpıcı özelliği Devasa dünya tasarımı ve inanılmaz tutarlı hikayesidir. Emin olun ki hiçbir shonen animede göremeyeceğiniz kadar tutarlı ve kaliteli hikayeyi, dünya tasarımını, karakter tiplemelerini ve dahasını One Piece’de bulacaksınız. Ana karakterimiz Monkey D. Luffy’nin korsanlar kralı olmak için denize açıldıktan sonra yaşayacağı maceralar boyunca; Devler, cüceler, sayborglar, konuşan hayvanlar, periler, ejderhalar, mitolojik canlılar ve dahasını göreceksiniz.

One Piece serisinin mangakası Eiichiro Oda oldukça yetenekli bir yazardır, hikayenin en önemli ayrıntılarını çoğu kişinin fark etmeyeceği şekilde bize sunar. Mesela 100. bölümde gördüğümüz ama önemsemediğimiz bir detayı biz şu an manganın güncel bölümünde yani 1043. bölümünde öğrendik. Yazar tam 943 bölüm (20 yıl) önce bize ipucunu vermiş zaten, işte siz böylesine tutarlı bir hikayeyi takip ettiğinizi fark edince hayrete düşüyorsunuz, daha çok bağlanıyorsunuz. Buna ”Foreshadowing” deniyor. Gelecekte olacak olan bir olayı çoook önceden izleyiciye haber vermek anlamına geliyor ve One Piece serisinde bunun gibi onlarca foreshadowing var. Foreshadowing olayını yapabilen shonen animelerin sayısı çok azdır ve yapanlar da kalite olarak One Piece ile yarışacak seviyede değildir.

One Piece’i öne çıkaran şeyler bunlarla sınırlı değil. Bu anime ırkçılık, cinsiyetçilik, iç savaş, açlık, savaş, barış gibi toplumsal konulara bolca değiniyor, hatta değiniyor demem yanlış olur çünkü one piece tüm bunları hikayenin merkezine alarak ilerliyor zaten.

Bu animenin kötü taraflarından bahsedecek olursam, çok yavaş ilerleyen ana hikayesi ve bölümlerin gereksiz uzatılması diyebilirim.

Fazla uzatmadan toparlıyorum, eğer ki devasa büyüklükte, canlı, renkli ve eğlenceli bir evren aynı zamanda aksiyonlu, maceralı ve kaliteli bir hikaye istiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle One Piece serisine başlamalısınız. Bu animeyi izlerken bol bol gülecek, merak edecek ve evrenin büyüklüğü hakkında hayrete düşeceksiniz. Fakat kaliteli dövüş teknikleri ve hızlı ilerleyen hikaye istiyorsanız bu anime size göre değil, çünkü One Piece hikayesi çok yavaş ilerlemektedir ve dövüş sahnelerinde genellikle koreografi yoktur. Buraya One Piece’in ilk açılış videosunu ekliyorum, eğer bu canlılık ve hareketlilik ilginizi çektiyse hemen One Piece izlemeye başlayın.

Naruto

Naruto‘yu diğer shonenlerden ayıran en önemli özellik ise bolca dram içermesidir. Animeyi izlediğiniz hemen hemen her bölüm üzüleceksiniz çünkü yetim kalmış ve dışlanmış bir çocuğun iç dünyasını ve hayallerini anlatıyor bu anime. Sadece Naruto’nun üzücü bir hikayesi var sanmayın sakın, animedeki her karakterin yürek burkan bir geçmişi var. Bolca ölüm, hayal kırıklıkları, pişmanlıklar, yalnızlık ve dışlanmışlık derken günün sonunda taş kalpli insanı bile ağlatır Naruto. One Piece için ”eğlenmek ve gülmek istiyorsanız bu animeyi izleyin” demiştim ya, tam tersini de Naruto için söylüyorum ”üzülmek ve ağlamak istiyorsanız bu animeyi izleyin”.

Tabii ki sadece dram unsuru ile ön plana çıkmıyor Naruto, oldukça kaliteli kötü karakterleri yani villainleri ile de farkını ortaya koyuyor. Emin olun ki izlerken sizi hem kendine hayran bırakacak hem de ağlatacak kötü karakterler olacak. Bu kötü karakterleri diğer shonen serilerdeki ”dünyayı yok edeceğim ben yaa” diyen karakterler gibi sıradan ve basit sanmayın sakın. Her bir kötü karakterin ideolojisi ve felsefesi var, yani bunlar gerçekten kaliteli karakterler.

Dövüş sahneleri konusunda ise Naruto mükemmeldir diyebilirim. Diğer shonen animelerde savaşlar sıralı şekilde ”saldır bekle sonra düşman saldırsın beklesin” şeklinde gerçekleşirken Naruto’nun savaşları koreografik teknikler ile inanılmaz akıcı bir şekilde gerçekleşiyor ve bu da seyir zevkini oldukça arttırıyor.

Bu animenin kötü taraflarından bahsedecek olursam, tutarlı bir hikayeye sahip olmaması, kendi evrenine ve kurallarına bağlı olmaması, mangakanın para kazanma hırsı yüzünden iyi bir final yapamaması ve hikayenin tekrara binmesi diyebilirim.

Kısaca, eğer ki bolca ölüm, üzücü bir hikaye, kaliteli villainler ve dövüş sahneleri görmek istiyorsanız mutlaka Naruto’yu izlemelisiniz. Eğlenmek, tutarlı bir hikaye görmek, maceralara atılmak istiyorsanız bu anime size göre değil, burada sadece hüzün var arkadaşım! Şaka şaka, aralara serpiştirilmiş komedi unsurları da yok değil ama temelinde üzücü bir hikaye var yani 🙂 Buraya da animenin açılış videosunu bırakıyorum, depresif havayı hemen hissedeceksiniz zaten.

Bleach

Bleach’i öne çıkaran en önemli özellikler ise muazzam diyebileceğim müzikleri, havalı karakterleri, özgün kılıç teknikleri ve seslendirmeleridir. Bu anime maalesef ki One Piece ve Naruto kadar kaliteli hikayeye sahip değil, fakat bunun kötü bir şey olduğunu olduğunu düşünmeyin sakın çünkü Bleach’in bölümleri su gibi akıyor izlerken. Kılıçların formları yani Bankai‘ler açılmaya başladıktan sonra ekranın başına kilitleniyorsunuz adeta.

Mükemmel karakterleri ile Bleach diğer shonen animelerden sıyrılıyor, ağaçtan düşen yaprağın bile kendine has tarzı ve karizması var dersem yalan olmaz bence 🙂 Bleach, kötü karakter konusunda da çok kalitelidir, bu karakterlerin de benimsediği ideoloji ve felsefe vardır, yani basit karakter değillerdir.

Animenin kötü taraflarından bahsedecek olursam, iyi bir hikayeye sahip olmaması, bir noktadan sonra güç dengesinin bozulması, filler bölümlerinin fazla olması ve kötü bir final yapması diyebilirim. Buraya Bleach animesinden bir OST bırakıyorum, kaliteyi fark edeceksiniz zaten.

Kısaca, eğer ki power fantasy yani çok güçlü karakterleri ve güç patlamalarını seviyorsanız kaliteli savaş sahneleri görmek ve muazzam müzikler dinlemek istiyorsanız bu anime tam size göre. Fakat iyi bir hikaye görmek istiyorsanız Bleach sizi tatmin etmeyecektir.

Benim Yorumum – One Piece, Naruto ve Bleach

Ben de sevdiklerimi sıralayayım;

  1. One Piece
  2. Dragon Ball
  3. Bleach
  4. Naruto

Biliyorum Dragon Ball hakkında konuşmadım, ama o da başka bir yazımın konusu olur belki 🙂

Umarım One Piece, Naruto ve Bleach üzerine olan makale sizin için faydalı olmuştur ve hangisini izlemek istediğinize karar vermişsinizdir. Attack on Titan felsefesi yazıma gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere!

One Piece, Naruto ve Bleach

Duvarı nem, insanı Chika Fujiwara ile evlilik yıkar.