RESIDENT EVIL ; Tam Tatilde İzlemelik Bir Film Serisi

Dokuz günlük Ramazan Bayramı tatilini evinde geçirenlerdenseniz ve şu an bu yazımızı da okuyorsanız, evde güzel bir sinema keyfi yapmak isteyebileceğinizi düşünüyoruz. Sürükleyici, aksiyon dolu, izlemiş olsanız bile tekrar izlemekten keyif alabileceğiniz bir seriyi hatırlatmak istiyoruz: Resident Evil. 

Türkiye’deki sinemaseverlere Ölümcül Deney olarak aktarılsa da, Resident Evil ismiyle belki de daha fazla tanınan yapım, bir bilgisayar oyunundan beyazperdeye uyarlanmış ilk filmi olma özelliğini taşıyor. Bu özelliğini başarıyla elinde bulunduran film, klasik zombi filmlerine farklı bir bakış açısı da sunuyor. Filmlerden uyarlanan bilgisayar ve konsol oyunlarının aksine, hali hazırda oyun olan bir üründen böylesi başarılı bir seri çıkması ise ayrı bir konu.

1- Resident Evil

2002’de beyazperdeye taşınan Resident Evil, 7’den 70’e tüm aksiyon ve gerilim tutkunlarına Milla Jovovich ismini belletti ve döneminin genç ve güzel oyuncusu Dünya çapında bir üne kavuştu veya ününü pekiştirdi. İlk film, olayların başlangıcını gösteriyordu ve oyunu oynayanlar açısından çok fazla aksiyona da sahip değildi. Buna karşın oyundan habersiz olan izleyiciler için son derece başarılı bir film olmuştu.


 

2- Resident Evil: Apocalypse (Kıyamet)

Alice karakteriyle iyice tanınan Milla Jovovich, serinin ikinci filmi olan  R.E: Apocalypse (Kıyamet) ile tekrar izleyicinin karşısına 2004 yılında geçmişti. Serinin ilk filminin bittiği noktadan başlayan ikinci film, Umbrella şirketinin Racoon şehrinde aralıksız bir aksiyon oluşturmuş ve kadroya eskiler ya öldüğü ya da zombiye döndüğü için yenileri eklenmişti.


3- Extinction (İnsanlığın Sonu)

Üç yıl sonra 2007 yılında ise R.E: Extinction (İnsanlığın Sonu) piyasaya sürüldü. Nevada çöllerinde geçen filmde Alice, hayatta kalmayı başaran farklı insanlarla tanışmış ve Umbrella şirketiyle olan mücadelesine devam etmişti. Bu filmde, Umbrella şirketinin ne denli işler yapabildiği de gösterilmiş ve önceki filmlere dönük bazı eleştirilerin önü kesilmişti.


4- Resident Evil: Afterlife (Ölümden Sonra)

2010 yapımı R.E: Afterlife (Ölümden Sonra) önemli bir kitle tarafından en beğenilen film olmuştu. Serinin bu filminde Wentworth Miller da rol almıştı. Film, bir hapishanede mahsur kalan ve Arcadia isimli gemiye ulaşıp kurtulma hayali taşıyan grubun, Alice ile yollarının kesişmesini göstermişti.


5- Retribution (İntikam)

Serinin beşinci filmi Retribution (İntikam), kuşkusuz en çok aksiyonu barındıran yapım olmuştu. 2012’de izleyiciyle buluşan film, bir test merkezinde geçmiş ve oyunlardan da sıkça esinlenilen sahnelerle donatılmıştı. Filmde Ada (Bingbing Li) ve Jill Valentine (Sienna Guillory) ile Alice adeta yıldızlaşmıştı. Ayrıca Resident Evil oyununu oynayanların nihayet Jill Valentine özlemi de bu filmle tam anlamıyla karşılanmış oldu.


6- The Final Chapter (Son Bölüm)

Serinin son filmi 2016 yılında gösterime girdi.  The Final Chapter (Son Bölüm), adıyla özdeş şekilde son noktayı koyup izleyicinin merak edebileceği birçok şeyi sürprizlerle yanıtlıyordu. Serinin tümünü veya özellikle bu filmi izlemeyi düşünüyorsanız, özellikle bu bölüme ilişkin yorumları okumamanızı şiddetle tavsiye ederiz.


Resident Evil serisi, tümüyle Alice karakterine odaklanan altı filmden oluşan bir seri. Bununla beraber, şayet ilk üç filmi izledikten sonra beğendiğinize karar verirseniz birkaç önerimiz daha var: Animasyonlar…

 

Biohazard 4D: Executer

2000 yapımı Biohazard 4D: Executer önerilerimiz arasında değil; ancak seriye henüz başlamamışsanız izleyebilirsiniz. Buna karşın bu yapımda olumsuz bir izlenim edinirseniz, seriyi izlememe kararı almamalısınız. 2008 yapımı Resident Evil: Degeneration ile 2012 yapımı Resident Evil: Damnation ve 2017’de gösterime sunulan Resident Evil: Vendetta ise zamanınız varsa değerlendirebileceğiniz yapımlar.

Resident Evil: Vendetta

Bu animasyon yapımlar, Alice karakterinden ayrı olarak neler olduğunu gösteren son derece kaliteli eserler. Ayrıca seriyi bir sıraya koyarken, kronolojiye bağlı kalmanızı tavsiye ederiz. Zira animasyon filmler, merak edebileceğiniz bazı soruların da yanıtlarını içeriyor olabilir. Yani 2008’de yayınlanan Degeneration, Milla Jovovich ile süren serinin üçüncü filminden sonra izlenebilir. Damnation ise serinin beşinci filminin ardından güzel olacaktır.

Resident Evil meraklıları ve hayranları için bir de not düşelim:  The Walking Dead benzeri bir dizi bekliyorsanız yakında seyircisi olacağınız bir diziyle karşılaşabilirsiniz. Gelişmeleri sitemizden takip etmeyi unutmayın. İyi seyirler ve mutlu bayramlar dileriz.