EN İYİ DİZİLER: 2010’ların En İyi 10 Dizisi

2010’lar, koskoca bir on yıl biterken son on yılın en iyilerini de sıralama zamanı geldi. Bugün konumuz iki bin onlu yıllara damgasını vuran, dünya genelinde popüler olup sevilen ve pek tabii başarılı olmuş kaliteli televizyon dizileri. Hatta en iyi diziler. 2010 ve sonrasında yayın hayatına başlayan dizilerin listemizde yer aldığını da belirterek hemen başlayalım:

#1 GAME OF THRONES (2011-2019)

EN İYİ DİZİLER

IMDb puanı/sırası: 9.4 / 8

Listemizi oluştururken bir “en iyi” sıralaması gütmüyoruz ama sanırız hem fikiriz ki 2010’ların en büyük olay yaratan dizisi Taht Oyunları oldu. George R.R. Martin‘in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinden uyarlanan dizi güçlü kaynak materyali, oyunculukları, prodüksiyon kalitesi ve daha birçok etmeni ve henüz ilk sezon finali gelmeden başkarakterinin öldürülmesiyle bizlere çok farklı bir deneyim sunup geniş kitlelerce konuşuldu, son sezonlarında da kalitesini bozması nedeniyle epey tepki çeken dizi hiç şüphesiz 2010’ların en büyük dizisi oldu.

#2 RICK AND MORTY (2013- )

IMDb puanı/sırası: 9.3 / 12

Halihazırda güncel olarak gündemimizde olan bir yapımla devam ediyoruz. Şu sıralar 4. sezonunu takip ettiğimiz Rick ve Morty 2013’te hayatımıza girdiğinden beri absürtlükler ve pek çeşitli saçmalıklar, bambaşka dünyalar, paralel evrenler hiç eksik olmadı. Diziyi bir sezonundan diğer sezonuna kadar epey uzun süre beklediğimiz ve 70 küsür daha bölümümüz olduğu için sonsuz bir eğlence kaynağı gibi bir dizimiz kendisi.

#3 BOJACK HORSEMAN (2014-2020)

IMDb puanı/sırası: 8.6 / 133

Hazır animasyon konuşuyorken listemizdeki ikinci ve son animasyonu da aradan çıkaralım. Netflix’in en kendine özgü dizilerinden olan BoJack, komedik özellikleri ön plana çıkan karakterleri ile çoğunlukla komedi dizisi olarak görülse de aslında derin trajik ögeler de barındıran tam bir dram. Hayata dair, varoluşsal problemlerinize dair sorularınız varsa bu dizi tam size göre. Ayrıca ana karakterimiz bir at ve hayvanlar da insanlarla birlikte insanlar gibi yaşıyor bu yapımımızda, sanırız bu da ilginizi çekecektir.

#4 DAREDEVIL (2015-2018)

IMDb puanı/sırası: 8.6 / 127

Pekala, şimdi biraz da süper kahramanlar diyelim. Bildiğiniz gibi 10’lu yıllarda çok fazla süper kahraman dizisi ve filmi ile haşır neşir olduk, bunlar arasından bu 10 senede televizyon ekranında bize en çok dokunan dizi Marvel’ın en trajik kahramanı Matt Murdock‘ı konu alan Daredevil oldu. On yılın sonunda 2019’da tanıştığımız The Boys ve Watchmen dizilerine de çok coşsak da hem bunların henüz devam ediyor oluşu hem de Daredevil’in bizce haksız bir şekilde sona erdirilmesiyle DD bu listemizde yer buldu. Ayrıca süper kahraman yapımlarının vazgeçilmezi aksiyon sekanslarının da en iyi bu dizimizde olduğunu belirtelim.

#5 STRANGER THINGS (2016- )

IMDb puanı/sırası: 8.8 / 53

Sitemizde de daha önce yeri geldiğinde övdüğümüz yeri geldiğinde gömdüğümüz Stranger Things on yılın ikinci yarısına damgasını vuran dizilerden biri, belki de dünya genelinde en çok konuşulanı. Netflix’in geniş reklam bütçesi ayırdığı yapımların başında gelen diziyi yurdumuzda da yeni sezonları geleceği zaman her yerde görmekteyiz. İlerleyen sezonları ile tekrara binip orijinalliğini kaybettiğini düşündüğümüz dizi kalitesi ile belki tartışılır durumda olsa da bu listede popülerliği ile yer almayı hak ediyor.

Evet, peş peşe üç Netflix orijinal dizisi aldıktan sonra başka kanallara geçme sırası geldi. Listenin devamındaki dizilerin son sezonlarının üzerinden uzun zaman geçtiği için bunları hatırlamak ve hakkıyla övmek konusunda belki sıkıntı yaşayacak olsak da bilinmeli ki hepsi 2010’ların en seçkin işleri arasında.

#6 SPARTACUS (2010-2013)

En İyi Diziler - SPARTACUS
En İyi Diziler – SPARTACUS

IMDb puanı/sırası: 8.5 / 208

Oluşabilecek kafa karışıklığını gidermek adına söyleyelim ki burada Spartacus’u her iki dizisini de kapsayacak şekilde alıyoruz. Açıklayalım: Spartacus: Blood and Sand çekimleri devam ederken Spartacus karakterine hayat veren Andy Whitfield‘ın vefat etmesi üzerine dizi ara vermek durumunda kaldı ve başrol için yeni bir oyuncu seçilene kadar olan sürede, dizide izlediğimiz olayların geçmişini anlatır nitelikte Spartacus: Gods of the Arena adındaki mini dizi ekranlardaki yerini aldı. Konusu, prodüksiyon kalitesi, aksiyon sekansları gibi pek çok sebeple hayran favorisi olan dizimizin bu listedeki yerini sonuna kadar hak ettiğini düşünüyoruz.

#7 SHERLOCK (2010-?)

En İyi Diziler - SHERLOCK
En İyi Diziler – SHERLOCK

IMDb puanı/sırası: 9.1 / 17

Sırada pek sevgili Doctor Strange’imiz Benedict Cumberbatch‘i dünyaca tanınan bir isim haline getiren yapımımız Sherlock var. Şu ana kadar en çok canlı-aksiyon uyarlaması yapılan popüler kültür karakteri olabilir Sherlock Holmes ancak sanırız ki hiçbiri günümüzde geçen bu versiyonu kadar konuşulmadı. Ben’in muhteşem oyunculuğu ve Martin Freeman‘ın kendine özgü o saf halleri muhteşem bir uyum oluşturdu. Dizinin devamını dilesek de yeni sezonlar gelecek mi emin değiliz gerçekten.

#8 HANNIBAL (2013-2015)

en iyi diziler
En İyi Diziler – HANNIBAL

IMDb puanı/sırası: 8.5 / 199

Spartacus ve Holmes’ten sonra yine popüler kültürün en önemli kurgu simalarından Hannibal Lecter‘ı konu alan Hannibal bizleri karşılıyor. Bu yapımın da son olarak Death Stranding’te izlediğimiz Mads Mikkelsen‘in patlama yaptığı eser olduğunu söyleyebiliriz sanırız. Arkadaşlar cidden bu nasıl bir oyunculuk yani? Resmen oyunculuk şov ve senaryo şov diyoruz. Bu muhteşem performansları keşke daha uzun sezonlar boyunca görseydik diyoruz. Anthony Hopkins gibi usta bir oyuncu bu rolü canlandırdıktan sonra Mads Mikkelsen’in ondan hiç aşağı kalmayan portrelemesini izlemek çok büyük keyifti.

#9 FARGO (2014- )

IMDb puanı/sırası: 8.9 / 33

Coen Biraderler‘in 1996 yapımı aynı adlı eserinin dizi uyarlaması olan Fargo, bizce izleyebileceğiniz en gerçek polisiye/suç dizisi. Dizi de zaten gerçek olaylardan esinlendiğini her bölüm başında size vurguluyor. Şu ana kadar 3 sezonu yayınlanan dizimizin başında, çok sevdiğimiz ve hak ettiği değeri görmediğini düşündüğümüz bir başka dizi olan Legion’ın da yazarlığını yapan Noah Hawley var. Oyuncu kadrosu ve başrolleri de her sezon değişen dizimiz bizlere farklı zamanlardan ilginç suç öyküleri sunuyor, tabii bunların arasında hiç bağ yok da değil. Martin Freeman, Ewan McGregor, Billy Bob Thornton gibi isimlerden farklı farklı sezonlarda muhteşem oyunculuklar izlediğimiz diziye 4. sezonda Jason Schwartzman da katılıyor. Büyük coşuyoruz.

#10 SİZİN SEÇİMİNİZ!

Biz düşündük taşındık ama bir türlü 10 numaraya karar veremedik. Bazı elemeler yaptık elbette ve elimizde bunlar kaldı: Chernobyl (2019), Mr. Robot (2015), Westworld (2016), Atlanta (2016), Shameless (2011). Bunlar arasında siz 10 numaraya hangi diziyi layık görüyorsunuz? Yorumlarda fikirlerinizi bize iletmeyi unutmayın.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.