the final girls

THE FINAL GIRLS – Yeni Nesil Teen Slasher | Film İncelemesi

Netflix’in 2015 yapımı The Final Girls filminde American Horror Story‘den tanıdığımız Taissa Farmiga ve Vampire Diaries yıldızı Nina Dobrev başrolleri paylaşıyor. Maline Akerman, Adam Devine, Thomas Middleditch, Alia Şevket, Alexander Ludwig onlara eşlik ediyor. Filmin yönetmen koltuğunda Todd Strauss-Schulson var . Bu inceleme “spoiler” içermektedir.

Benim Annem Bir Film Yıldızı

Max ve Amanda’nın anne kız ilişkileri üzerinden bir korku-komedi filmi yaratılmış. 13. Cuma , Halloween filmlerinde olduğu gibi elimizde bir katil var. Klasik slasher korku filmlerinden sıyrılan fantastik öğeler de bulunmakta. Mesela sinema perdesinden sinemanın içine girmek gibi.

Ekip, peşlerindeki katilden kurtulmak için bildikleri bütün korku filmi numaralarını denemek zorundadır. Oyuncu seçimleri ve onların performansları ise bu tür filmlere göre çok üstlerde gözüküyor. Eski korku filmleri klişelerine ufak göndermeler bulunuyor ama bu filme korku filmi denemez. Korku-komedi kalıbında yapılmış diyebiliriz. Filmde soundtrack olarak kullanılan 80’ler parçası “Kim Carnes – Bette Davis Eyes  sahnelere göre çok duygusal ayrıca Max ve Amanda arasındaki ilişkiyi bize yansıtıyor.

3

The Final Girls’de de Bakire Kız Klişesi

The Final Girls filminin adından anlaşılacağı üzere filmimizde bir katil ve sonunda hayatta kalıp katili öldüren bir kızımız oluyor. Ekibimiz korku filmleri klişelerinden yola çıkarak aralarından bir bakire seçiyorlar. Bu da Max oluyor. Olay şu ki; zaman yolcuğunda olduğumuzdan Max’in annesi Amanda o zamanlar bakire ve Max’e göre hayatta kalması gerekmekte.

Filmde öldürüldüğünü sandığımız karakterlerin ufak sıyrıklarla atlatması korku komedi tarzına yakışır bir şekilde bize sunulmuş. Scary Movie filmindeki bazı sahnelere  benzer birkaç sahne ile karşılaştım. Sadece 1 saat 20 dakika sürmesi kısa ve özet anlatımla izleyici sıkmıyor ve akıcılık kazandırıyor. IMDb tarafında öngörülen 6.6 puan bu yapım için bir tık fazla gibi.

Film hakkındaki görüşlerim bu kadardı. Teen Slasher’dan sıkıldım biraz da Exorcist hikayesi arıyorum derseniz Grace: Cinnet filmi incelememize göz atabilirsiniz.

Merhabalar ben Gaye .Bahçeşehir Üniversitesi İşletme mezunuyum.Twitch yayınları yapıyorum, mobil oyun yazılımlarıyla ve resimle ilgileniyorum. Tam bir korku filmi fanıyım.7 yıldır cosplay yapıyorum.Oyunlarla da aram iyidir.Umarım incelemelerimi okursunuz