grace-cinnet-filmi

GRACE: CİNNET – Klasik Exorcist Hikayesine Farklı Bir Bakış | Film İncelemesi

Netflix’de yayımlanmakta olan 2014 yapımı Grace: Cinnet bizleri klasik exorcist filmlerinden alıntı bölümlerle karsı karşıya bırakıyor. Başrol karakterimiz Grace’i koleje başlamasıyla beraber arkadaş çevresiyle birlikte yaşadığı buhranlarla bize tanıtıyor.

Başrollerde Alexia Fast, Lin Shaye, Alexis Knapp, Alan Dale, Joel David Moore yer almakta. Grace: The Possesion filminin senaryosunu Chris Pare, yönetmenliğini Peter Huang üstleniyor.

Büyükannem Bir Diktatör – Grace: Cinnet

Film, Grace’in baskıcı büyükannesinin şeytanın vücudunu ele geçirdiği genç kız olan Grace’i okul ve arkadaş çevresiyle yaşananlardan dolayı okuldan almasıyla başlıyor. Bu arada baştan sonra P.O.V(Point of View) yani bakış açısı çekim teknikleriyle izleyeceğiniz bu filmde karakterimizi sadece aynada görebiliyoruz.

Grace’in büyükannesini Ruhlar Bölgesi’nden hatırladığımız korku filmleri kraliçesi Lin Shaye canlandırıyor. Grace yıllar önce bir günah işleyip ölen annesinin sırrını keşfetmeye yolcuğuna çıkarken bakalım kızından nefret eden büyükannesi ile nasıl karşı karşıya gelecek?

grace-cinnet-film-afisi
Grace: Cinnet

Filmdeki ayna sahneleri gerçekten oldukça başarılıydı. Nasıl bir teknik kullanıldığını tam olarak bilmesem de beni gerçekten etkiledi. Aynaya bakılan sahnelerde kamerayı arar oldum. Çünkü karakterin yüzünü doğru düzgün göremedik. Diğer korku-gerilim filmlerine göre jump scare sahnelerine pek rast geldiğimiz söylenemez. Filmin başlarından sonlarına doğru “Holy Bible” yani kutsal kitap İncil üzerinden bazı mesajlar verilmekte. Şeytanın masum bir genç kızın içine girip karnını mühürlemesi gerçekten etkileyici sahnelerden biriydi benim için.

Puanlama olarak 7/10’luk bir film diyebilirim. Kimine göre çerezlik de gelse korku filmi olmasına rağmen güzel vakit geçirmemi sağladı.

Eğer korku-gerilim filmlerini seviyorsanız, tam bir akşamınızı geçirmelik bir yapım.

Film hakkında spoiler içerikli düşüncelerim

Lin Shaye’nin Ruhlar Bölgesi serisindeki performansından dolayı yine iyi bir  korku yapımı olduğunu düşünüp filme göz attım ve yanılmamışım. Ama beklediğimden daha az sahnede gözüktü ve öldürüleceğini tahmin etmedim. Bunun dışında başrolümüzü sadece kamera açısından gördüğümüzden dolayı net bir oyunculuk değerlendirilmesi yapılamaz gibi. Ayna sahneleri ve iblis sahneleri başarılıydı. Filmde dini bağlantılar ve iblis kavramlarının sıkça geçmesi filme “The Exorcist” havası kattı.

Daha farklı bir korku filmi arıyorsanız Hereditary de size göre olabilir.


Merhabalar ben Gaye .Bahçeşehir Üniversitesi İşletme mezunuyum.Twitch yayınları yapıyorum, mobil oyun yazılımlarıyla ve resimle ilgileniyorum. Tam bir korku filmi fanıyım.7 yıldır cosplay yapıyorum.Oyunlarla da aram iyidir.Umarım incelemelerimi okursunuz