DOCTOR WHO: FLUX 13.Sezon İncelemesi

Doctor Who: Flux yayınlanan 6 bölümünün sonunda 13. sezon ile sona erdi. Joddie Whittaker’ın son sezonu olsa bile onu birkaç özel bölümde daha göreceğiz. Ardından Chibnall ve Whittaker yerini yeni başyazar ve yeni başrol oyuncuya bırakacak. Bu sezon yer alan karakterlere ve işlediği konuya baktığımızda oldukça eğlenceli bir sezondu. Özellikle de önceki üç sezona göre çok daha iyidi. Elbette modern serinin en iyi sezonları arasına giremez. Fakat Doctor Who evrenine katkı sağlayan önemli hikayeleri bu sezonda gördük. O halde 13.sezonun incelemesine başlayalım.

Güzel Bir Başlangıç | Doctor Who: Flux

Flux ismindeki gezegenleri yok eden veya harabeye çeviren büyük bir enerjiyi konu alan sezonda Karnavista, Daniel, Claire, Diane, Profesör Jerico, Grant Serment, Swarm, Azure, Vinder ve Bell gibi karakterleri tanıtan sezon oldukça eğlenceli bir hikayeye sahipti. Liverpool’un tarihi tünelleri, Kırım Savaşı, Sontaranlar, Ağlayan Melekler, Division ve Timeless Child gibi hikayeleri konu almasıyla da çeşitli bir yapıya sahipti. Tarihi hikayeleri eski sezonlara göre oldukça iyi olan sezonda Kırım Savaşı’nı konu alan bölümde Osmanlı’nın daha fazla yer verilmesini isterdim. Ve elbette İstanbul’da geçen bir sahnede de oldukça oryantalist bir anlatım vardı. Ancak ben Doctor Who’ya haksız eleştiri yapanlardan biri değilim merak etmeyin. En azından öyle düşünüyorum.

Doctor Who: Flux

Sezonun Başlangıcında Gelen Eleştiriler | Doctor Who: Flux

Haksız eleştiri yapanlar bu sezon dizinin güzel diyebileceğimiz bölümlerine yapıyorlardı. Örneğin 1.bölüm güzel bir başlangıç bölümü izledik. Ancak bölümü çok karışık bulanlar olmuştu. 3.bölüme de karışık diyenler vardı. Ben de bu daha hikayenin başlangıcı ve ortası diyordum. Bu bölümler karışık gelse bile bölümler ilerledikçe daha anlaşılır olacaktır diye düşünüyordum. Bence bölümler ilerledikçe ilk zamanlardaki karışıklığın çözüldüğünü gördük. Örneğin Claire’ın bu hikayedeki amacını anladık. Diane’nın hikayedeki rolünün evreni kurtarmasındaki önemini anladık. Elbette o daha güzel işlenebilirdi ona sonra değineceğim. Ve tabiki en önemlisi Division’ın amacı ve Doctor ile geçmişe dayalı bir hukukunun olduğunu öğrendik. Yani ilk bölümlerdeki aklımıza gelen soruların çoğu aslında kendi içinde cevaplandı. Temel sıkıntı ise bunların cevaplanmasının dediğim gibi pek memnun edici olmaması.

Doctor Who: Flux

Swarm, Azure, Passenger ve Zaman Gezegeni | Doctor Who: Flux

Division kendilerini esir etti diye Doctor’dan ve Flux’dan intikam almak isteyen bu karakterleri izlemek keyifliydi. Swarm ve Azure hem sinir bozucu hem de izlemesi keyifliydi. Passenger’da hiç repliği olmamasına rağmen dizide kendisine gayet güzel bir yer bulmuştu. Ayrıca zaman gezegeni ve rahibelerle ilgili olan kısımlar da sezon içinde merak ve gizem unsurunu arttıran güzel unsurlardı. Ayrıca zamanı konu alan sahneler de aynı şekilde ilginçti. Sezon finalinde diziye zamanın kendisinin gelmesi başarısız oldukları için Swarm ve Azure’u yok etmesi onlar için beklediğim bir son değildi. Fakat Doctor’a meydan okuması da beklediğim bir şeydi. Sonuçta Doctor da yıllardır zamana meydan okuyor.

Division ve Flux Bağlantısı | Doctor Who: Flux

Division’ın Flux’u ortaya çıkarma motivasyonları da bu tatmin edici olmayan yanıtlardan biriydi bence. İnsanları sorgulamaya teşvik ediyor ve onlara umut veriyor diye Flux diye yok edici bir şey ortaya çıkarmak bir evreni yok etmek ne kadar mantıklı? Bunun yerine onu rejenerasyonları haklarını bitirerek öldürmeyi de tercih edebilirler. Eğer doğru anladıysam ve yeni bir şey eklenmeyecekse ‘‘Doctor’u yok etmek için evrenini yok edelim bu yüzden Flux’u ortaya çıkaralım’’ kısmı beni fazla tatmin etmedi. Birde madem amaç Doctor’u ortadan kaldırmak neden ona asla kabul etmeyeceği anlaşmalar teklif ediyorlar? Bu yüzden Division hakkında detaylı bilgi öğrenmek beni memnun etse de bu tür yanıtlar da beni pek memnun etmedi. Bunun dışında Division sayesinde çoklu evrenleri dizide detaylı anlatacak olmaları da gerçekten hoşuma gitti.

Yan Karakterleri Sevdim mi? | Doctor Who: Flux

Bunların yanı sıra her ne kadar eksik tarafları olsa bile yardımcı karakterler de bence bu sezon çok daha iyiydi. Bunlar arasında Dan, Profesör Jerico, Karnavista ve Vinder gibi karakterleri örnek verebiliriz. Yaz karakterinin de diğer sezonlar arasında en iyi işlenişi bence bu sezondu. Elbette hala mükkemmel bir karakter değil. Dan karakteri ise en sevdiğim karakterlerden biri oldu. Vinder karakteri de bence idealist karakter izlenimini seyirciye oldukça güzel veriyor.  Tabi birbirini arayan iki aşık hikayesini biraz klişe bulduğumu da söylemem gerek.

Sezon Finali Nasıldı? | Doctor Who: Flux

Şimdi sezon finalinden biraz bahsedelim. Sezon finali de bu sezonun genel akışı yüksek tempolu bir bölümdü. Bu bölümde sevdiğim şeyler Doctor’un üç mekanda aynı anda bulunması kısımlarıydı. Ancak bölümde ciddi anlamda sıkıntılar vardı. Bunlardan en önemlisi Dalek,Cyber ve Sontaranların Flux’a karşı kullanılması için yok edilmesiydi. Bu kesinlikle Doctor’un kolay kabul edeceği bir şey değildi. Çünkü Doctor düşmanlarına bile merhamet gösteren bir karakterdir. Yani Doctor’un felsefine ters bir hikaye anlatımı izlenimi aldım. Bunu yapmış ols bile, en azından bunu yaptığından dolayı pişman olduğunu belirten bir replik veya bir mimik gösterilmesini beklerdim. Onlar da yoktu maalesef.

Son Notlar | Doctor Who: Flux

Doctor Who’nun tek sezonluk hikaye anlayışı bence gerçekten iyi düşünülmüş bir şeydi. Fakat ben sezon finalini pek beğenmedim. Yine de bu sezonu beğenmediğim anlamına gelmiyor. Evet modern serinin bir sürü sezonunun yanında alt sıralarda kalıyor. Fakat en azından 10. 11.ve 12.sezondan sürükleyicilik olarak çok daha iyi bir sezondu.Evet sonucun yetersiz olduğunu ve bir sürü sorunun cevapsız bırakılıp cevaplananların da tatmin edici olmadığını biliyorum. Bu yüzden sezon finalinden beklentim büyükken ve daha fazla ve daha tatmin edici cevaplar almayı beklerken bu konuda yanıldığımı itiraf etmeliyim.

Doctor’un Timeless Child geçmişini öğrenmek istememesi ve bunun sonraki bölümlere bırakılması kısmına pek takılmadım.  Zaten bu sezondaki en önemli şey Flux ve onun çözümüydü. Ancak sonuca bağlanırken daha güzel işlenmeliydi. Sözün özü bu sezon sezon finali hariç güzel bir sezondu bana göre . Sezon finali de güzel olsa modern serinin en iyi sezonlarından biri olabilirdi maalesef olamadı. Fakat 10. 11. ve 12.sezondan çok daha güzel bir sezondu. Ayrıca söylemeliyim ki sezonun Doctor Who evrenine çok şey katacağını düşünüyorum. Ve Timeless Child hikayesi de bence henüz bitmiş değil. Özel bölümlerde nasıl kullanılacağını merak ediyorum.

25 yaşında hayal sever bir gencim.