WHAT IF…? Bizlere Ne Sunuyor – Fragman İncelemesi

Marvel, Disney Plus dizilerini duyurduğu zaman, ismini ve konusunu duyunca en az heyecanlandığım yapım What If…? olmuştu. Ana hikayeden bağımsız, öylesine yapılacak bir animasyon olarak görmüştüm. İlk “teaser” sonrası animasyonun kalitesinden dolayı ilgim bir tık artmış, fakat yine de izler geçeriz her halde diye düşünüyordum. Ta ki Loki Dizisi yayınlanana kadar.

Diyeceksiniz ki ne alakası var Loki dizisiyle, bambaşka bir yapım, fakat bana kalırsa çok ortak özellikleri var. Ancak o konuya girmeden önce bilmeyenler için biraz What if…? nedir onu anlatmak istiyorum.

Nedir bu What If…?

Marvel Sinematik Evreninde bildiğimiz kadarıyla bugüne kadar yaşanmış hikayelerin “ya böyle olsaydı?” sorusunu sorarak alternatif hikayelerin anlatılacağı bir animasyon dizisi. Ya yağmacılar Peter Quill yerine T’Challa’yı kaçırsaydı? Ya Steve Rogers yerine Peggy Carter süper asker serumunu alsaydı? gibi soruların cevaplarını alacağız.

Nereye bağlanacak bu What If… Ya da Bağlanacak mı ?

Infinity Saga’dan sonra, araya Covid’in girmesi bence Marvel’ın elini güçlendirdi. Biraz nefes alıp, doğru planlama için vakit verdi. Biz izleyicilerin de bu evrene ilgisini tazeledi. Disney Plus dizilerinin de buna çok katkısı oldu. Wandavision ve Falcon and The Winter Soldier’ı ayrı tutuyorum, Loki dizisinin bildiğimiz zaman çizgisine bir katkısı olacağını düşünmüyordum. Tıpkı What If…? gibi.

Loki ve Çoklu Evrenlere Giriş

Loki dizisini izlemeyenler varsa hemen bu yazıyı kapatsın çünkü Loki Spoiler’ı gelmek üzere. Bildiğiniz üzere Loki ile birlikle resmen “çoklu evrenlere” girmiş bulunmaktayız. TVA, Zaman Koruyucuları, varyantlar derken her şey birbirine karıştı. What If…? dizisinin de, Sylvie’nin neden olduğu zaman kırılmalarında geçen hikayeleri anlatacağını düşünüyorum. Bununla birlikte bu çoklu evren olayının , Falcon & The Winter Soldier ve Black Widow dışında, Loki,What If, Shang Chi,Eternals ve hali hazırda onaylanan Wandavision ve Spider-Man: No Way Home‘a direkt olarak, en çok merak ettiğim film olan Doctor Strange : Multiverse Of Madness filmine bağlanıp sonlanacağını düşünüyorum. Mutlaka farklı yapımlar da eklenecektir saydıklarıma.

Bu dediklerimin hiçbiri olmayabilir çünkü biliyorsunuz ki ne zaman bir teori ortaya atıldığında, söz konusu Marvel olunca genellikle beklediğimiz teoriler gerçekleşmiyor. Loki dizisinin final yapmasını bekleyip görmekte fayda var.