Loki'de neler olacak?
Son bölümü yayınlanan Loki dizisi Dr. Strange ve çoklu evrenleri nasıl etkileyecek

Loki Dizisi İçinde Neler Dönüyor?

Geçen hafta üçüncü bölümü ile karşımıza çıkan Loki dizisi bize kısa süre içinde çoklu evren ve zaman çizgisi kavramlarını tanıttı. Fakat Kevin Feige hayranlara Dr. Strange bağlantısı olabileceği hakkında ipuçları veriyor. Peki gerçekten Loki, WandaVision gibi Dr. Strange filmine bağlanır mı? Bildiğimiz gibi WandaVision dizisinde Wanda kendisine bir ”dünya” yarattı ve hayatını Infinity War filminde kaybeden kocası Vision’u o dünyada mutlu yaşamak için yeniden hayata döndürdü.

Loki, Dr. Strange, Wanda

Wandavision ve Loki

Devil Wanda bize, yani seyirciye çok sonra tanıtılan Wanda azıcık da olsa kendisi ve ailesi için neleri feda edebileceğini gösterdi. Wanda’nın karşısına aniden koyulan X-Men Pietrosu akıllarda soru işareti bıraktı. Bildiğimiz gibi x-Men kısa süre önce Fox şirketinden alındı ve resmî olarak Marvel şirketine geçti. Endgame sonrası umutlarımızı suya düşüren Marvel acaba sadece X-Men’i göstermek için mi bunu yaptı yoksa bu işin arkasında bir plan var mı? Wanda’nın çoklu evren yönetimi ve Loki’nin o evrenlerde başıboş gezmesi ise Dr. Strange’e bağlanabilir.

WandaVision: Wanda ve Loki

Dr. Strange’e bir göz atalım

Endgame sonrası ve Avengers ekibinin taşları geçmişten almaları büyük bir soru işareti bıraktı. Loki Tesseract’ı aldı ve kaçtı. Tesseract’ı kullanması için geleceğini bilmesi lazımdı fakat ilk bölümde gördüğümüz gibi Loki asıl zaman çizgimizde öldüğünü bilmiyordu.

Dizide aslında sonsuzluk taşlarının da önemsiz ve basit olduğunu gördük ve hatta zaman ve güç taşı gibi bazı taşlardan birden fazla olduğunu gördük. Peki kimden toplandı bu taşlar? Şöyle düşünelim. Bir taşımızı Vision için Wanda kullandı, bir taşımızı Dr. Strange koruyordu ve Bruce Banner geçmişe gitti ve zaman taşını aldı. Peki bu taşlar nasıl yerleştirildi? Taşa dokunan ve lanetlenen Red Skull bir yandan da taşları yerleştiren ekip. Loki Tesseract’a hükmedebiliyor peki Tesseract Red Skull’da etkili olduğu gibi Loki’yi lanetlemiş midir? Bence pek sayılmaz. Fakat görebildiğimiz gibi bize sinema evreninde ve dizi evreninde yansıtıldığı süreci düşününce Loki ilk filme göre sanki çokça değişmiş gibi. Sanki Tesseract onu bizim görebildiğimizden daha çok ele geçirmiş. Fakat bu ele geçirme olayı kötü manada değil. İlk filmde herkese hükmetme hırsında boğulan Loki son filmde daha dramatik yansıtılmış. Bu dram Tesseract’a olan isteği mi yoksa gerçekten bir sevgi mi?

Loki dizisi içinde bizi neler bekliyor olabilir?

Loki dizi posteri

Kurnazlık ve fesatlık tanrımız dizide zaman yöneticilerine yardım ediyor ve kayıp bir Varyant yani zaman bozucuyu arıyor. Gerçekten bunun için saatlerce günlerce çalışıyor. Bu hiç alışmadığımız bir Loki. Dr Strange’e gelirsek eğer dizimiz zaman açıklığı ile biterse 4. Faz yani Marvel dizi ve film tanıtma platformunda bahsedildiği gibi Dr. Strange Multiverse of Madness filminde Loki rahatlıkla yer alır.

Şimdilik Loki dizisi aman açıklığı bitecek gibi duruyor çünkü 2012 yılından 2021 yılına hiçbir açıklama olmadan geri geldi. Bu 9 sene içinde tanrımız başka kurnazlıklar da yapmış olabilir. Bu kurnazlıkları Wanda’nın kötücül gücüne bağlayabiliriz çünkü sonuçta kendisi de bir güç kullanarak bir ”evren” yarattı. Loki tam evren yaratmasa da buna vesile oldu. Başka bir zaman diliminde kendini yeniden canlandırdı ve zaman koruyucuları Loki’yi nedense eski yani asıl zaman çizgisi olan öldüğü zamana bırakmadılar. Uzunca bir süre Loki onlar ile dost – düşman ilişkisi yaşayacak gibi.

Peki neden Loki’yi döndürmediler?

Normalde ellerine güç varken Loki ilke geldiği gün direkt geldiği zamana döndürüp 2012 de onu bırakıp Endgame’e bile etki edebilirlerdi. Yani kısacası olay iyice karmaşaya dönerdi. Zaman koruyucuları bir de kayıp ve çokça tehlikeli Varyantımızı bulmak için kendisinden yardım istediler. Bu yardım sonucu Loki’yi kendi zamanına yani 2012’ye gönderecekler mi? Loki Tesseract kullanarak kendini canlandırmadı fakat evrende ciddi bir değişiklik yaptı. Ekibimiz 2012’de çareyi bulamayınca Kaptan Amerika ilk doğduğu zamana döndü ve oradan daha hiç işlenmemiş Tesseract’ı aldılar. Evet Endgame’de bize gösterilen taşların yerleştirilmiş oluşuydu fakat ne zaman ve nerede yerleştirildi? Bence bu soruların asıl cevabını Dr. Strange’de öğreneceğiz ve bolca gerilim olacak gibi. Dr. Strange için beklemede kalın!

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!