NBA 2K Daha Ne Kadar Rakipsiz Kalacak?: NBA Serilerinin Gidişatı

Hepinize tekrardan merhabalar sayın ve sevgili Fanzade okurları. Derslerimde yaşadığım yoğunluk ve final dönemim nedeniyle uzun bir süredir aranızda değildim. Ama artık bir terslik çıkmadığı sürece her hafta yazı çıkarmaya devam edeceğim. En azından öyle umuyorum :D. E iyi kardeşim de bize ne bunlardan dediğinizi duyar gibiyim. Bir hayli de haklısınız. Hadi bugünkü konumuza girişimizi yapalım. Bugün sizlere epey uzun süredir içli dışlı olduğum bir oyun serisi olan NBA 2K serisinden bahsetmek istiyorum. 2K13’ten beri her oyunu oynamış biri olarak serinin gidişatı hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

NBA 2K21’den Bir Görüntü

2K Serisinin Son 3 Yıldaki Değişim(!)i

Öncelikle çok geçmişe gitmeden en çok oynadığım 3 oyun olan NBA 2K 19,20 ve 21’i biraz yorumlayayım. 2K19 benim en çok oynadığım 2K serisi oyunuydu. Önceki oyuna göre oyuncuların fiziklerinin daha ön plana çıkarılması pek çok oyuncu tarafından beğenilmişti. 2K18’de ters eşleşmelerde oyuncuların fizikleri arasındaki farklar pek anlaşılmıyordu. 7’3’lük bir pivot oyuncusuyla 6’ ’lik bir gardı sırtı dönük oyunda itemiyordunuz. Haliyle 2K19’da bu özelliğin getirilmesi olumlu eleştiriler aldı.

Fakat ortada şöyle üzücü bir durum var. Eğer bu özelliği ve grafik gelişmelerini saymazsak 2K18’den beri oyuna getirilen tek olumlu özellik muhtemelen bu. En azından fizik motoru açısından düşünecek olursak. NBA 2K20’de 2K19’dan farklı neredeyse hiçbir şey yok. Aynı durum NBA 2K21 için de geçerli. Göz boyamak için getirilen ufak birkaç özellik harici aynı oyunu tekrar ve tekrar piyasaya sürüyorlar.

NBA 2K20 VS NBA 2K19

Online Üzerinden Oyuncularının Cüzdanını Sömüren Firmalar

NBA 2K serisi de aynı FIFA serisi gibi, oyunun sadece çok oyunculu kısmına önem vermeye başladı. Hatta başladı demek biraz saçma olur çünkü uzun süredir bu durum söz konusu.

Artık spor oyunlarını yapan şirketler hiçbir şekilde oyunun tek oyunculu kısmını düşünmüyor. Ben yıllardır oyunun kariyer moduna daha çok özen verilmesini ve en azından kariyerin ilk 2-3 yılına yayılabilecek bir hikâye bekliyorum. İlk 2-3 yıl dememin sebebi de tüm kariyer boyunca devam edecek bir hikâye yapmanın fazlasıyla zor olması. Oyuncular olarak her ne kadar bunun hayalini kursak da maalesef bunun yapılması pek mümkün değil. Hatta bunu da geçtim artık kariyerin ilk yılında bile dikkat çekici bir hikayeyle karşılaşamıyoruz. Yapımcı firma sadece çok oyunculu kısımda oyunculara VC satarak onların cüzdanlarını sömürmeyi düşünüyor. Amaç bu olunca da her yıl aynı oyuna farklı bir şut barı koyarak satışa sunuyorlar.

Rekabetin Oyuncular Açısından Önemi

Aslında böyle devasa bir seriyi yapan bir firma oyuncularını kaybedeceğini düşünerek böyle şeyler yapmamalı. İşte sorun tam olarak da burada başlıyor. NBA 2K serisinin maalesef şu an bir rakibi yok. Yani bir oyuncu NBA oyunu hatta basketbol oyunu oynamak istiyorsa tek alternatifi NBA 2K serisi. Geçmişte NBA LIVE serisi NBA 2K ile büyük bir çekişme halindeydi. Hatta NBA LIVE serisinin 2K serisinden daha popüler olduğu dönemler bile vardı. Ama Electronic Arts FIFA’da çok büyük bir sükse yakalayıp online üzerinden büyük paralar kazandıkça NBA LIVE serisine çok da önem vermemeye başladı. Bununla birlikte NBA 2K serisi NBA LIVE serisini rahatça geride bıraktı. Ve artık 2K de aynı EA gibi sadece online üzerinden oyuncuların parasını sömürmeyi önemsiyor.

NBA 2K Daha Ne Kadar Rakipsiz Kalacak?: NBA Serilerinin Gidişatı
NBA 2K19 ve NBA LIVE19’da Stephen Curry

Futbol kısmında bu konuyla alakalı güzel haberler aldık. KONAMI, PES 2021’i PES 2020’ye eklenti olarak getirdi. Ve sıradaki oyuna yani PES 2022’ye uzun bir vakit ayırıp daha iyi bir oyun çıkarmak istediklerini belirttiler. Bu tarz spor oyunu serilerinde rekabetin artması istisnasız her zaman oyuncuyu mutlu eder. Umarız 2 senedir ortadan kaybolan NBA LIVE serisi de güçlü bir şekilde geri döner. Ve bu sayede biz oyuncular yıllar boyunca aynı oyunu oynamaktan kurtuluruz…

NBA 2K
NBA LIVE 2008’den Bir Görüntü

Haftaya da aynı durumu PES ve FIFA serileri üzerinden değerlendirmek ve onlar arasındaki son durumları değerlendirmeyi planlıyorum. Aslında bu yazıyı daha uzun yapmak istiyordum. Ama NBA LIVE tarafından pek bir haber olmadığından sadece 2K’i eleştirmekle yetinmek zorunda kaldım. Haftaya daha uzun bir yazıyla karşınıza gelme dileğiyle, görüşmek üzere :).

Bu arada sitemizdeki oyun incelemelerine de göz atmanızı öneririz.

Merhabalar, ben Buğra Kocadağ. 20 yaşındayım, İTÜ'de İnşaat Mühendisliği öğrencisiyim. Spor oyunlarından tut araba yarışı oyunlarına, büyük bütçeli rpg oyunlarından tut indie simülasyon oyunlarına, kısacası tüm oyun türlerine karşı bir ilgim olduğunu söyleyebilirim. Genelde ortaçağ temalı kılıç, kalkan, ok yeri geldiğinde de büyüler kullandığımız third person oyunları oynamaktan daha çok keyif alırım ama kaliteli cyberpunk evrenlerinde geçen FPS oyunlarına da hayır demem. Derin senaryolu oyunları çok severim, Witcher evrenine bayılırım. Bunların dışında yeni bir GeForce Now kullanıcısıyım. Sizler beni genellikle güncel oyunlar hakkında yazdığım incelemelerimle tanıyacaksınız. Rivyalı Geralt abimizin de dediği gibi wind is howling...