SQUID GAME – Bu Oyun Bildiğiniz Gibi Değil | Dizi İncelemesi

Squid Game, 2021 Netflix yapımı aksiyon macera konulu bir mini dizi olarak karsımıza çıktı. Başrolde Gi-hun’u canlandıran Lee Jung-jae, Sang-woo rolünde Park Hae-soo, gizemli adamımız Gong Yoo, aslen model olan Hoyeon Jung ve ödüllü oyuncu Lee Byung-hun bulunmakta.

TOKAT BAŞINA 100 BİN WON

Her şey 456 yarışmacının 40 milyon dolarlık para ödülü kazanmak amacıyla gizemli bir oyun turnuvasına katılmasıyla başlıyor. Seong Gi-hun da turnuvalara katılan oyunculardan birisi. Annesiyle yaşayan ve maddi sıkıntılar çeken Gi-hun, ayrı düştüğü kızını yanına alabilmek için kendisine yapılan teklifi kabul ediyor ve 456. yarışmacı oluyor. Gi-hun’a bu teklifi yapan kişi ise tek başına metronun gelmesini beklerken yanına yaklaşan gizemli bir adam. Gi-hun, en başta adamın teklifini saçma bulsa da (100 bin won karşılığı tokat) para konusundaki çaresizliği yüzünden kabul ediyor ve kendisini bu işin içinde buluyor.

Oyuncularımız ilk başta oynayacakları oyunu çocuk oyunundan ibaret sansalar da işler ciddiye binince ölümcül bir proje işinde olduklarını anlıyorlar.Para kazanmak için kendilerine yapılan teklifi kabul etmiş birçok insan yarışmaları kaybettiklerinde sadece oyundan atılmıyorlar, aynı zamanda hayatlarını kaybediyorlar! Diğer detaylara girecek olursak; şimdilik sadece ilk sezonu yayınlanan bu mini dizimiz 9 bölümden oluşuyor. Dizinin yönetmenliğini ve senaristliğin Hwang Dong-hyuk üstleniyor. Dizi hakkında bilmeniz gereken bir detay da özel efektlerin çok az kullanıldığı!

An itibariyle dizinin IMDb puanı 8.3, Rotten Tomatoes’da ise eleştirmenlerden %100, izleyicilerden ise %89 değerlendirme almış durumda!

Squid Game Hakkında Spoiler İçeren Yorumlarım

Japonya yapımı Alice in Borderlands’i beğenerek izlemiştim. Kore yapımı benzer bir yapımın fragmanını izleyince gerçekten heyecanlandım ve bir solukta bitirdim. Fazla görsel efekt kullanılmamıştı ve her şey çeşitli çocuk oyunlarının sırasıyla kanlı bir şekilde elemeler halinde gerçekleşiyordu. Bu da bende merak uyandırdı. Dizinin sonlarına doğru oyunun gerçek yapımcısının ortaya çıkması senaryo içinde zihin bulandıran bir fikir olmuş. Beklenmedik olaylar ve aksiyon dozunda kullanılmıştı. İkinci sezonun gelmesi bence iyi olur.

Netflix’te son haftanın Top 10 listesinde birinci sırada ve uzun süre zirveden düşecek gibi görünmüyor. Filmde Pakistanlı rolünde hintli bir oyuncuya da yer verilmişti ve her oyuncunun olduğu gibi onunda trajik bir hikayesi vardı. Dizide başrollerin trajik hikayelerini gördükten sonra sırayla hayatlarını kaybetmesi beni gerçekten çok etkiledi. Oyunda sadece bir kazananın olması ve sona kalan iki dosttan birbirlerini öldürmelerini istenen kalamar oyununda bir tık daha kötü olan karakterin oyunu kaybedeceğini zaten seyirciye hissettirdiler. Seyirciyi çeşitli duygu durumlarına sokan bir yapımı başarılı buldum diyebilirim.

Son olarak oyunun içine ajan gibi sızan polis memurumuz delilleri sırayla toplayıp adaya kaçtığında her şeyin açığa çıkıp oyunun bozulacağına yemin edebilirdim. Her ne kadar başrolümüzün ödülünü kazanıp sağ salim evine dönmesini istesem de durum böyle. Elindeki delillerle oyunun tüm gerçekliğini su yüzüne çıkaran ve telefonuna depolayan polisimiz gerekli  yerlere mesajı ulaştırdı mı ulaştırmadı mı diye Squid Game’in 2. sezonunu merakla bekliyorum.

Merhabalar ben Gaye .Bahçeşehir Üniversitesi İşletme mezunuyum.Twitch yayınları yapıyorum, mobil oyun yazılımlarıyla ve resimle ilgileniyorum. Tam bir korku filmi fanıyım.7 yıldır cosplay yapıyorum.Oyunlarla da aram iyidir.Umarım incelemelerimi okursunuz