alice in borderland japon korku sineması

ALICE IN BORDERLAND ve JAPON KORKU SİNEMASI

Alice in Borderland Japon çizgi romanından uyarlanan ve kısa süre önce Netflix’de gösterime giren Japon dizisi. İçindeki bol gerilim unsurlarının yanı sıra çok güzel bir macerayı da bize anlatıyor. Dizi, aniden insanların şiddetli bir rüzgar veya ona benzer bir olay sonucu ortadan kaybolup hayatta kalmak için oyunlar oynamak zorunda kaldıkları bir macerayı anlatıyor. Ana karakterimiz ve iki arkadaşının hayatta kalma macerası çok heyecanlı ve güzeldi. Gelecek sezonda daha çok gerileceğimize inanıyorum.

Japon Korku Sineması – Alice in Borderland

alice in borderland japon korku sineması

Dizimizin Japon korku sineması ile olan ortaklığından bahsedelim. Japon sineması her zaman dünya sinemasında gerilim, korku unsurları ile meşhurdur. Tarihte Japon sinemasının mide bulandırıcı derecede rahatsız edici unsurları üst düzey kullanması her zaman bir hayran kitlesi oluşturmuştur. Ağır derecede kan, ölü beden ve vahşet görürüz. Bu dizinin de tarihi ile ortak noktası kan ve vahşet oluyor. 1896 tarihinde Uzak doğu sinemasından etkilenip ayrı bir ad ile “Japon Sineması”’nın ilk adımları atılmıştır. Amerika ve Uzak doğu karışımı ilk gösterimleri sonrasında ilerleyip artık kalıplaşmış olarak sinemalara sunulur. Zaman geçtikçe kalıplaşan sinema felsefesinin ardından mitoloji etkisi ile artık ağını genişleten Japon sineması yavaşça günümüzdeki haline gelmiştir.

2551C725-4991-4DDC-92D6-83930DBDC719

Bu dizinin eski kurgusu yani çizgi roman hali bana Junji Ito’nun felsefesini ve dramını hatırlattı. Junji Ito tanıyabileceğimiz en başarılı korku mangası yazar ve çizeridir. Kısa bir süre sonra dizisini yayınlamak üzere. Umarız ki ekranlara güzel bir adım atacak.

Junji Ito’dan söz açılmışken kendisinin de Japon Korku sinemasına çokça söz sahipliği vardır. Japon sinemasının bahsettiğim gibi mitolojinin etkisi ile artan doğaüstü karakterleri ve doğaüstü olayları sinemaya, dizilere ve kitap yani edebiyatına uyarlaması kısa sürmemiştir. Junji Ito bunun için verilecek en basit örnektir. Godzilla, Halka, İntihar Kulübü gibi kült filmler sinemasının en iyi örnekleridir. Sion Sono da büyük örnekler arasında yer alır. Kültleşmiş filmlerinden olan İntihar Kulübü Japon sinemasının tarihini yansıtan en meşhur ve güzel filmlerdendir. Japon korku sinemasının izleyebileceğiniz zaman zaman en rahatsız edici -maalesef- zaman zamanda en saçma filmlere sahip tarihi olan bir sinemadır. Kalite ve rahatsız edicilik bir arada Japon Sineması’nda. Alice In Borderland buna çok iyi bir örnek.

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!