HOUSE OF THE DRAGON: 1.SEZON İNCELEMESİ

HOUSE OF THE DRAGON: 1. SEZON İNCELEMESİ | SAVAŞ BAŞLADI!

House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi yazımız nihayet karşınızda. George R.R. Martin’in Fire & Blood kitabından uyarlanan ve Game of Thrones‘un spin off dizisi olan House of the Dragon konsepti ilk olarak 2016 yazında George R.R. Martin tarafından The Dance of the Dragons çalışma başlığıyla sunuldu. Başlangıçta Carly Wray, ardından Bryan Cogman ve son olarak Ryan Condal ve Miguel Sapochnik tarafından yönetildi. Game of Thrones dizisinin beğenilmeyen son sezonunu ve finalinin aksine bu yeni dizi çok fazla beğeni ve umut topladı. Özellikle güncel fantezi kurgusal diziler arasında en beğenilen yapımlardan biri olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Kısaca Dizi Nasıl Başladı?| House of the Dragon

Viserys’in ilk kuzeni Rhaenys , büyükbabalarının halefine karşı çıktığı için Targaryen Hanesi’nde her şey istikrarlı değildir. Rhaenys, Jaehaerys’in ilk oğlunun tek çocuğuydu, Viserys ise Jaehaerys’in ikinci oğlunun en büyük oğluydu. Ancak Rhaenys taht hakkını elde edememiştir. Kraliçe olması gerekirken kadın olduğu için tahtı elde edemeyen Rhaenys, Westeros’un en zengin adamı ve kraliyet filolarının amirali Corlys Velaryon‘la evlidir.

Bu gerilimlere ek olarak, saltanatının başında Viserys, sevgili karısı Kraliçe Aemma Arryn ile henüz bir erkek varise sahip olamamıştı. Yaşayan tek çocukları Prenses Rhaenyra Targaryen’dir , ancak Harrenhal’daki konsey tarafından belirlenen emsallere göre, Viserys’in varisi en yakın erkek akrabası olmalıdı. Bu kişi de küçük kardeşi Daemon Targaryen‘dir. Yine de Westeros’un lordları ve hatta Viserys’in kendisi, Daemon’u tahtın uygun bir varisi olamayacak kadar vahşi ve öfkeli olduğunu düşünmektedir.

House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Viserys’in halefi sorunu, hırslı lordlar onun lehinde rekabet ederken krallıkta hiziplerin oluşmasına yol açar. Kendilerine ait olduğunu düşündükleri tahtı yeniden kazanmaya çalışan Velaryonlar ve Kral Eli Otto Hightower’ın güçlü ailesi Hightower Hanesi‘nin çatışması dizinin merkezindeki hikayelerden biri olur. Yıllar sonra yeşiller ve siyahların savaşı olarak anılacak iç savaşın tohumları da aslında varisin ilan edildiği ilk zamandan beri atılmıştır.

Oyunculuklar Nasıldı? | House of the Dragon

House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Öncellikle dizinin oyunculuklarından bahsetmek istiyorum. Dizideki bütün oyuncular kendi karakterlerini harika oynuyor. Hepsi Ortaçağ’da yaşayan insanların acımasızlığını, çaresizliğini yer yer de korkularını seyirciye çok güzel aktarmayı başarıyorlar. Benim dizideki en beğendiğim oyunculuk ve en ilginç bulduğum karakter Matt Smith’in oynadığı Prens Daemon karakteri oldu. Özellikle de 3.bölümde tek bir repliği bile olmadan oynadığı oyunculuk şahaneydi.

Daeomon | House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Prenses Rhaenyra’nın hem genç hem daha olgun hali de oldukça iyi iş çıkaran oyunculuklardı. Genç Rhaenyra’nın varis ilan edildiği zaman omuzlarına aldığı yük, ailesinin geleneklerine karşı çaresiz kalması, bütün öfkesini ona saldıran hayvandan acımasızca çıkarması gibi olaylarda çok iyi oyunculuklar sergiledi. Daha yaşlı Rhaenyra da gün geçtikçe masumiyetini kaybetmiş bir karakter olarak doğru bir seçimdi. Ayrıca iki doğum sahnesinde çok başarılı bir iş çıkardı. Sezon finalinde onu izlerken bütün kudretiyle düşmanlarının karşısında duran bir karakteri etkileyici bir şekilde canlandırdı.

Rhaenyra | House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Elbette Viserys’in oyuncusunun performansı da çok iyiydi. 8.bölümde ölüm döşeğinden kalkıp demir tahtına yürüdüğü sahne tüyleri diken diken etmeye yetmişti. Dediğim gibi bütün oyunculuklar göz kamaştırıcı ve gerçekçiydi. Hepsini teker teker övmek için uzun bir makale yazmak gerekir. O yüzden bu kısmı fazla detaylandırmayarak bütün oyuncuları bir kez daha tebrik ediyorum.

Viserys | House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Ataerkil bir Dünyada Kadın olmak | House of the Dragon

Gerçek hayatta da bir Ortaçağ toplumunda kadın olmak oldukça ızdırap getiren bir durumdu. Kadınların cadı olarak görülüp diri diri yakıldığı bir kültürün kurgusal dünyasının pek farklı olmadığını görüyoruz. Ataerkil geleneklere bağlı olan devlet yetkilileri bir kadının demir tahtın başında olmasına asla dayanamıyorlar. Elbette sadece üst kademe değil halk tabakası da bir kadını yönetici olarak görmeyi istemiyor. Böyle bir durumda ya Rhaenyra gibi hakkı olanı almak için uğraşmak veya Alicent’in yaptığı gibi erkeklerin tahtta olmasına göz yumarak onları yönlendirmeyi seçmekten başka fazla çare yoktur.

Rhaenys | House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Rhaneys ve Alicent’ın 9.bölümdeki sahnesinde erkek egemen gücün altında ezilmiş iki kadının politik konuşmasını izliyoruz. Rhaenys ona hiç tahtta oturmak istemez miydin diye sorunca Alicent ona tahta çıkamayız ama tahta çıkan erkekleri yönetebiliriz diye yanıt veriyor. Rhaenys ise ama hala onlara hizmet ediyorsun diye cevaplıyor. Bu diyalog bize o dönemde iktidar isteyen iki kadının farklı bakış açılarını güzel yansıtıyor.

Aemma | House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Dizinin geçtiği evrende gerçek Ortaçağ gibi kadınların adeta bir bebek makinesi olarak görüldüğü bir kültürün baskın olduğunu görüyoruz. Viserys’in ilk karısı kadınların kazanması gereken savaşın doğum sırasında gerçekleştiğini söyleyerek o dönemin kadınlarının içselleştirdiği bakış açısını yansıtmaktadır. Özellikle de hanedana varis getirmek isteyen bir kadının doğum yapması bir elzem olarak görülmektedir. Uğrunda ölüm olsa bile kadın bebeğini doğurmalıdır düşüncesi baskındır. Elbette Viserys’in o noktada karısını kurtarmak gibi bir seçeneği yoktu. Ancak bir kadını erkek varis doğurtmak için hamile kalmasını sağlayan zihniyet de o kültürün zihniyetidir. Ayrıca kadınların cinsel istekleri de tamamen yok sayılmaktadır. Erkeklerin sadece böyle arzuları olduğu kadınların bu tür arzularının olmadığı düşünce yapısı da ataerkil kültürün başka bir özelliğidir.

Ejderhaların Dansından Önce Olanlar | House of the Dragon

Alicent ve Helaena | House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Masumiyetin Kayboluşu | House of the Dragon

Rhaneyra ve Alicent’ı ilk bölümlerde iki yakın arkadaş olarak görüyoruz. Ancak birisinin varis ilan edilmesi diğerinin de kralın eşi olması onları dost yerine birer rakip haline dönüştürüyor. Rhaneyra isyana kalkışmak üzere olan amcasını bile ikna eden bir prenses olarak da kendisini ispatlamaya çalışsa bile Alicent’ın erkek bir çocuk doğurması bütün olayları daha fazla karıştırıyor. Ancak Kral’ın Eli ve Alicent’ın babası Otto kraliyetin varisin kuyusunu kazmak için çeşitli yöntemler deniyor. Onu takip ettirerek amcasıyla uygunsuz ilişki de yaşadığını ispiyonlaması Otto’nun da on yıl kadar görevden alınmasına sebep oluyor. Rhaneyra da babasının isteklerine karşı çıkmayarak Corlys’in oğluyla evlenmeyi kabul ediyor.

Laenor ve Rhaneyra | House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Rhaneyra amcasının onu reddettiği gece ilişkiye zorladığı Sir Criston Cole ile olan ilişkisi devam ederken kocası Laenor Valeryon’un  Ser Joffrey Lonmouth ile bir ilişkisi söz konusu. Rhaneyra yeminini bozduğu için kendisini idam tehlikesi altına sokan Cole’u reddedince Rhaneyra’ya olan kıvılcımın ilk nefreti başlıyor. Düğün sırasında Joffrey’in sevgililierimizin arkasını kollayalım teklifi de onun düğün ortasında cinayet işlemesine sebep oluyor. Ancak kendisi sırrını anlattığı Kraliçe Alicent’ın desteğini kazanmış oluyor.

Alicent ve Criston | House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Göstermelik Aileler ve Bitmiş Dostluklar| House of the Dragon

Yıllar sonra Rhaneyra ve Laenor’un göstermelik evlilikleri devam ederken üç tane çocukları oluyor. Ancak bu çocuklar Laenor’un değil Kralın El’i Lyonel Strong’un oğlu Harwin Strong’un çocukları. Bu durum defelarca kez ima edilerek adeta sinir bozucu hale geliyor. Alicent krala bu durumun artık saygısızlık olduğunu söylerken kral bu durumu görmezden gelmeyi tercih ediyor. Ancak bu durum Alicent’ın çocuğu Aemond tarafından da yeğenlerine vurgulanıyor.

Daemon’ın yeni ölmüş karısının ejderhasını çalan Aemond kuzenleri tarafından dövülürken yeğenlerinin gayri meşru olduğunu vurgulaması onun bir gözüne bedel oluyor. Aynı gece Alicent ödeşmek için Rhaneyra’nın çocuğunun da gözünü istiyor. Rhaeyna ve Alicent arasında itiş kakış gerçekleşirken Rhaeyna elinden yaralanıyor. Bu durum ikisi arasında dostluğun kırıntısının bile kalmadığının bir göstergesi oluyor.

HOUSE OF THE DRAGON: 1.SEZON İNCELEMESİ

Son Akşam Yemeği | House of the Dragon

Altı yıl zaman atlaması sonrasında amcası Daemon’la evlenen ve eski kocasına öldü süsü veren Rhaneyra yeniden kraliyet arayına geldiğinde sarayının motiflerinin çok daha değiştiğini fark ediyor. Ancak tek değişen saray değildir. Gün geçtikçe sağlığı daha da kötüye gitmiş babası artık hayata son vermek üzere yaşayan bir ceset gibidir. Daemon’da abisinin bu durumundan dolayı içten içe üzülmektedir. Abi ve kardeş arasında kavgalar olsa bile birbirlerine olan saygı kaybolmamış Viserys kardeşini her zaman affetmişti. Ancak şimdi ölmek üzeredir ve Fatih Aegon’un rüyası onun son motivasyonudur.

HOUSE OF THE DRAGON: 1.SEZON İNCELEMESİ

Valeryonların varisinin seçileceği gün yatağından kalkıp son bir kez demir tahta oturan kral aynı gece ailesini son akşam yemeğine çağırır. Rhaneyra ve Alicent birbirlerini saygıyla anarlar. Ancak bu geçici bir durum olacaktır. Zaten kral masadan ayrılır ayrılmaz kuzenler yine kavga edecektir. Viserys bütün kavgaları, küslükleri ve sorunları çözdüğünü düşünerek sofradan kalkar ve odasına çekilir. Son nefesini vermeden önce kızı sandığı karısına Fatih Aegon’ın rüyasını anlatırken karısı onun vasiyetini yanlış anlar. Böylece oğlunu tahtın varisi ilan eder.

Yeşiller vs Siyahlar | House of the Dragon

Ejderhaların Dansı, diyarın kontrolü için savaşan Targaryen grupları arasındaki, ölüm, ihanet ve ejderhaların neredeyse yok olmalarıyla sonuçlanan bir iç savaştır. “Yeşil” terimi, Kraliçe Alicent Hightower’ın bir turnuvada giydiği elbisenin renginden türetilmiştir (Rhaenyra, “Siyah”ın geldiği yer olan bu etkinliğe siyah giymiştir). Larys 5. bölümde Alicent’in kıyafetlerine dikkat çekerek: “Yeşil, sancaktarlarını savaşa çağırdıklarında Hightower’ın yaktığı renktir.” diye açıklamıştır.

Alicent ve Rhaenyra | House of the Dragon: 1. Sezon İncelemesi

Peki Team Green, yani Team Alicent’te kim var? İşte şu anda ana müttefikleri:

 • Kral Aegon II Targaryen, oğlu ve Yedi Krallığın Lordu
 • Prenses Helaena Targaryen, Aegon’un kız kardeşi
 • Sör Otto Hightower, babası ve Kral Eli
 • Sör Criston Cole, Kral Muhafızları Lord Kumandanı
 • Prens Aemond Targaryen, oğlu
 • Prens Daeron Targaryen, oğlu
 • Sör Tyland Lannister, gemilerin efendisi (bu, madeni paranın efendisi olarak değişecek)
 • Lord Larys Strong, Harrenhal Lordu ve resmi olmayan fısıltı ustası
 • Büyük Üstat Orwyle
 • Lord Jasper Wylde, kanunların efendisi

 Peki Rhaenyra Takımı’ndaki ana karakterler kimler?

 • Prens Daemon Targaryen, amcası-kocası
 • Prens Jacaerys Velaryon, oğlu
 • Prens Lucerys Velaryon, oğlu
 • Prens Joffrey Velaryon, oğlu
 • Prens Aegon Targaryen, oğlu
 • Prens Viserys Targaryen, oğlu
 • Lord Corlys Velaryon, Dalgaların Efendisi
 • Prenses Rhaenys Targaryen, teyzesi ve Akıntıtaşı Leydisi
 • Leydi Baela Targaryen, üvey kızı
 • Leydi Rhaena Targaryen, üvey kızı

Rhaenyra, Game of Thrones hayranlarının aşina olacağı Hanelerden, Arryns, Freys, Greyjoys, Tarlys ve hatta Starkların ona bağlılık yemini etmesiyle çok daha fazla destek alacak. 

Son Notlar | House of the Dragon

HOUSE OF THE DRAGON: 1.SEZON İNCELEMESİ

House of the Dragon serisi başarılı bir giriş yaptı. Dizinin bu sezonun sonunda hırslı bir adam olan Otto’nun torunu Aegon’ı tahtta çıkardığını görüyoruz. Aegon’ın ise dizinin en ahlaksız karakteri olduğunu 9.bölümde anlıyoruz. Dizinin sezon finalinde Aemond’ın tek gözünü intikamını almak isterken Rhaenyra’ın oğlu ve yeğenini kendi dev ejderhasına yedirmesini izlerken oldukça tüyler ürpertici sahnelere tanıklık ediyoruz. Ardından barışçıl bir tutumda olan siyahlar için bardağı taşıran son damlanın da bu olduğunu aşikar bir şekilde görüyoruz.

Dizinin en etkili karakterleri Daemon, Viserys, Rhaenyra ve Ameond’dı bana göre. Viserys iyi bir adam ancak başarısız bir kraldı. Daemon ise başarılı bir asker ancak dengesiz ve kötü bir adam olarak bize sunuldu. Ancak yeşiller ve siyahlar arasında bir taraf seçmem gerekirse siyahların tarafında olurum. Çünkü taht hem Rhaenyra’nın hakkı hem de karşı taraf çok daha sinsi ve acımasız kişilerden oluşuyor. House of the Dragon’ın gelecek sezonunu merakla bekliyorum.

House of The Dragon’un ilk sezonu hakkında konuştuğumuz vodcastimizi aşağıdan izleyebilirisiniz.

25 yaşında hayal sever bir gencim.