FINAL SPACE: Bir Uzay Macerası | İnceleme ve Tanıtım

Final Space, ünlü komedyen Olan Rogers yaratıcılığında ve TBS yapımcılığında bir Netflix dizisi olarak karşımıza çıkan bir adult swim animasyon dizisi. İlk bölümü 2018 yılında yayınlanan dizinin 2 sezonu bulunuyor. Final Space’in 20 Mart’ta 3. sezonuyla geri dönmesi bekleniyor.

Renkli arka planlar, heyecanlı ve eğlenceli uzay maceraları deyince akla gelen Rick and Morty, Futurama gibi dizilere benzediği de söylenebilir. Ancak Final Space senaryosuyla diğer animasyonlardan ayrılıyor. Peki ama nasıl? Gelin öncelikle hikayeye ve karakterlere bakalım…

FINAL SPACE KARAKTERLERİNE YAKINDAN BAKIŞ

Gary Goodspeed kendisini geminin kaptanı olduğunu iddia etse de aslında o bir mahkum. Gary’i uzay boşluğunda dakikaları sayarken bulmamızla dizimize giriş yapıyoruz.
Gary Goodspeed’in Kaptan Quinn isimli Sonsuzluk Bekçisine ilk görüşte aşık olmasıyla macerasına adım atıyor. Kaptan Quinn’in pilot olmayan erkeklere ilgi duymadığını öğrenmesiyle Sonsuzluk Bekçisi kılığına giriyor ancak işler beklediği gibi gitmiyor. O an acil bir durum mesajının alınmasıyla Gary uçağı uçuramamasının yanında bir de bomba patlatarak devlet malına zarar vermesiyle 5 yıllık bir uzay mahkumiyeti alıyor.

FINAL SPACE – K.V.N

Ana kahramanımız Gary’nin uzay mahkumiyeti sırasında uzay gemisinin H.U.E adında yapay zekası ile arkadaş oluyorlar. Onu koruyan robotlara isimler vererek yalnızlığını gidermeye çalışıyor. 5 yıllık cezasını dolduruyor ve son bir haftasına giriş yapıyor. Ancak beklenmeyen olaylar yaşanıyor ve maceralar başlıyor…

ANİMASON TARİHİNİN EN SEVİMLİ KARAKTERİ: FINAL SPACE MOONCAKE

Final Space: Mooncake
FİNAL SPACE: MOONCAKE

Geminin dışında tamir yaparken yeşil, yuvarlak, küçük ve çok sevimli bir uzaylı Gary’nin yüzüne sarılıyor. Gary bu tatlı yaşam formuna çocukluğunda sahip olduğu tırtılın ismi olan ‘Mooncake’ adını veriyor. Mooncake insanlar gibi konuşamasa da ‘Çukiti, çukiti pağ’ şeklinde sesler çıkararak iletişim kurmaya çalışıyor.

Aynı anda bu küçük sevimli yaratığımızın, gezegenlerin korkulu rüyası, dizinin kötü adamı Lord Kumandan tarafından arandığını görüyoruz. Gary’nin uzay gemisine arama ekibi gönderek Mooncake’i aramaya başlıyorlar fakat Gary Mooncake’i vermeyerek gemiyi ışınlıyor ve bu arada gelen adamlardan biri gemiden çıkamayarak burada kalıyor ve ekibe dahil oluyor. Bu isim kedi adamımız; Avacato. (Ve benim favori karakterim kendisi.)

Böylelikle ilk sezon kahramanlarımız tamamlanıyor ve macera başlıyor.

Final Space - Avacato ve Garry
FİNAL SPACE – AVACATO VE GARRY

FINAL SPACE İNCELEMESİ: HER DUYGUYU YAŞAMAK İSTEYENLER BU DİZİYE!

Beni bu yapımda en çok etkileyen özellik sanırım duygusallık ve her karakterin geçmiş senaryosu olması. Her karakterin hayatı hikayeler ve flash-backler ile bir şekilde gösteriliyor. Diğer animasyonların aksine bu yapım karakterle bağ kurmayı kolaylaştırıyor ve sanki onları gerçek birer insan gibi gösteriyor. Ki o bir insan değil uzaylı olsa da. Gerçi “Uzaylı da olsa insan insandır.” Öyle değil mi?-

Demem o ki; Animasyonlarda karakterler genel olarak bazı karakteristik özelliklere sahip olur ve tüm sezonlarda böyle devam eder.

Örneğin; The Simpsons’da Homer Simpsons; 32 sezondur alkolik, obez ve bencil bir adam.
Futurama’da Bender 10 sezon boyunca, alkolik, küfürbaz, kumarbaz ve bazen hırsız bir robottu.

Bu karakterlerin her zaman söyleyeceği ve yapacağı şeyi önceden tahmin edebiliyoruz. Bölüm başında gelişen olayların nasıl sona ereceği karakter yapılarından dolayı tahmin edilebiliyor. Ancak Final Space bu konuda biraz farklı. Her karakter gelişiyor ve bencil görünen bir karakter hiç olmayacak yerde büyük fedakarlıklar yapabiliyor. İyi sandığınız karakterler sizi şaşırtarak kötülük yapabiliyor. Bu yapımda bariz karakter gelişimleri ve değişimleri görebiliyoruz. Her dizide olan aşk, arkadaşlık ve güven temalarına bunda da sıkça rastlayabiliyoruz. Fakat diğer animasyonların aksine duygularla dalga geçmek ve komedi unsuru olarak kullanmak yerine karakter gelişimiyle bir bütünlük oluşturmayı başarıyorlar.

Animasyonlar genel olarak gerçek dışılıktan beslenirlerken Final Space yaratıcı bir gerçek hayat hikayesi ile hem güldürüyor hem de duygulandırıyor.

Kısaca izleyin, izlettirin.