Marvel DC’ye Karşı; Bir Sektörün Yeniden Doğuşu

Marvel ve DC’nin satışlarının kesinlikle ezildiği bir yıl düşünün. Akıllardaki yeni fikirler tükenmiş ve endüstri düşüşte olsun. Böyle bir dönem yaşandı. Satışlar sürekli bir düşüşteydi. Endüstri, X-Men tarafından domine edilmişti. Perakendeciler acı çekiyordu. Çizgi roman sektörü batan bir gemiydi kısacası. New York’ta 1700 Broadway’de DC’nin o zamanki Yayıncısı Paul Levitz “Durum git gide kötüleşiyordu. İnsanları dükkanlara geri götürmeliydik.” diye anımsıyor günleri. İşte o günlerden birinde masasındaki telefon çalıverdi. Marvel’in o zamanki Başkan Terry Stewart’dı arayan. Bir fikri vardı: Marvel’in tüm karakterlerinin DC’nin tüm karakterleri ile karşılaşabileceği dört sayıdan oluşan bir mini seri yapmak istiyordu.

İşte ben de sizlere bu mini serinin gelişimini, piyasaya olan etkisini ve satışlardaki başarısını anlatmak istiyorum. Ama isterseniz bu metni okumak yerine, daha ayrıntılı bir versiyonunu Geçen Gene Geek’iz YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz de. Seçim size kalmış efendim;

Seri hikaye sunmaktan çok, ekonomik bir girişim gerçekleştirmek içindi. Ancak projenin ruhu Marvel Editör Mark Gruenwald ve DC Editör Mike Carlin’in oynadığı bir polis ikilisi filmi gibiydi. Carlin, DC’ye taşınmadan önce zaten Marvel’de Gruenwald’ın asistanı olarak başlamıştı. İkisi erken dönemlerinden beri böyle bir projenin var olmasını istiyorlardı ve gizlice planlar dahi yapıyorlardı.

DC’nin projedeki yazarı Ron Marz, “Bu o kadar sessiz bir plandı ki, Marvel ve DC’deki sadece en yüksek kademeler ne olduğunu biliyordu sadece.Partiye, kimseye söylemememi tembihleyen Mike Carlin tarafından davet edildim. Karıma söyledim ve sonra ben de ona kimseye söylememesini tembihledim. Arkadaşlarımın veya meslektaşlarımın, duyuruluncaya kadar kesinlikle duymamalarına özen gösterdim. ” Yaratıcı toplantıları tam bir gizlilik içerisinde yürütülüyordu. “Proje için ilk toplantımız Mark Gruenwald’ın evindeydi,” diyor Marz. “Her iki ofiste de yapmadılar, çünkü her şirketin editörlerinin de olanlardan haberi yoktu. Ben, Mark, Mike Carlin ve [Marvel yazarı] Peter David işin tüm çerçevesini gizlice çıkardık. ”

Elbette böyle bir karşılaşmanın çok satması için hayranları memnun etmek gerekli idi ve karşılaşmaların sonuçlarını fanların belirlemesine karar verildi. Marvel ve DC karakterleri hayranların istediği şekilde savaşacaktı. Bu, kendi garip dinamiğini de yarattı seri için. Mesela Lobo ve Wolverine karşılaşmasında Lobo için çocuk oyuncağı olacak bir zafer hayranların oyları üzerine Wolverine’e verildi. Elbette yaratıcı ekip her karşılaşma için iki sonucu da düşünmüştü.  Wolverine’e karşı Lobo bölümünü yazan Dan Jurgens, “Wolverine’in hayranlar tarafından seçileceği belliydi.” Diyor ve gülerek devam ediyor. “Ama her savaşın iki versiyonunu da yaptık. Hayranların oyları kimin kazanacağı belli ettiği anda da, bitmiş işi sayı içine yerleştirip geri kalan kısmı ördük. ”

Projesi tam da perakendecilerin ihtiyaç duyduğu ilaç olur dönemde. Endüstrinin yıllardır gördüğü en çok satanlar oldu sayılar ve birleştirilmiş Marvel / DC karakterlerini içeren Comics ile de canlılığı bir süre devam ettirdi.

Tamamen hayranların istediklerini vererek devasa bir piyasayı tekrar kurtarmak bu olsa gerek. 2020 ile birlikte çok nadir de olsa bir ortak serinin daha yapılacağı dedikoduları dönüyor. Piyasa tekrar mı o kadar kötüleşti ya?

İTÜ'de tam zamanlı Gemi İnşaa öğrencisi (sanırım uzun bir süre daha hem de) ve yarı zamanlı da bir geek.