RTÜK İstedi, NETFLIX Kaldırdı; DESIGNATED SURVIVOR’ın Bir Bölümü Netflix Türkiye’de İzlenemiyor

designated survivor türkiye

Netflix, RTÜK’ün talebi üzerine ‘Designated Survivor’ dizisinin Türkiye’deki bir bölümünü platformlarından kaldırdı.

Netflix yaptığı açıklamada, Türkiye’deki yetkililerin talebi üzerine ‘yerel kanunlarla uyum içinde olmak için’  Designated Survivor’ın 2. sezonunun 7. bölümünü platformdan kaldırıldığını duyurdu. Bu bölümün adı “Aile Bağları” olarak geçiyor.

Bu bölümde oyuncu Troy Caylak tarafından canlandırılan ‘Fatih Turan’ adındaki Türkiye’nin cumhurbaşkanı olan bir karakter, Kiefer Sutherland‘ın canlandırdığı ABD başkanı Tom Kirkman ile karşı karşıya geliyor. Bölüm doğal olarak dünyanın geri kalan ülkelerinde halen platformda izlenebilir durumda. IMDB üzerinden de başkanların konuştukları bir  sahne izlenebilmekte.

Dizi daha önce Amerikan ABC televizyonunda yayınlanırken, dağıtımcısı Netflix’ti. Dizi ABC tarafından iptal edilince, üçüncü sezonun yapımını da Netflix üstlendi.  Ancak Designated Survivor için 4. sezonun gelmeyeceği haberi daha önce verilmişti.

Yapım daha önce Türkiye’de, dizideki ABD başkanı karakterin Türkiye yönetimi ve Türkiye’de gerçekleştiği belirtilen darbe girişimiyle ilgili sözleri yüzünden eleştirilmişti.

Variety isimli haber sitesi Designated Survivor dizisinin Türkiye ve Amerika arasında bir dönem gerilen siyasi ilişkilere yer verdiğini vurguladı.