THOR: LOVE AND THUNDER | Fragman ve Teoriler

İskandinav mitolojisinin süper kahraman evreniyle süslenmiş bir karakteri olarak ortaya çıkan Thor, dördüncü filmi Thor:Love and Thunder‘la yeniden karşımıza çıkacak. Son olarak Avengers Endgame’de görülen karakterin bu filmde kim olduğunu bulma çabasını izleyeceğiz gibi gözüküyor. Thor Ragnarok’un da yönetmenliğini yapan Taiki Waititi fragmandan anlaşılacağı üzerine yine bir komedi filmi bize sunuyor. 

Thor:Love and Thunder

Nerede Kalmıştık?

İlk Thor filmi 2011’de neredeyse 450 milyon dolar hasılat elde etmiş olsa da, sinemadan çıkan çok az insan, dördüncü filminin çıkacağını tahmin edebilirdi. Geçtiğimiz süre boyunca Thor’un birinci filmi genellikle iyi sayılan bir orjin öyküsü olarak görülüyor. Thor: Dark World filmi birçok kişi tarafından serinin en kötü filmi olarak kabul ediliyor. Thor Ragnarok ise hayranları büyük ölçüde ikiye ayırıyor. Ancak bana kalırsa Thor’un bu kadar süper kahraman dünyasında bu kadar popüler olmasını Avengers filmlerine borçlu. Özellikle Avengers Infinity War filmi.  

Thor’u en son Endgame’de iyileştirme yolunda ilk adımları atarken bıraktık. Ragnorok’ta bir gözünü ve gezegenini kaybettikten sonra, kardeşi Loki’yi kaybetti ve Avengers: Infinity War’da Thanos tarafından pataklandı. (Sonra o da onu ama parmak şıklatmasına engel olamadı). Thanos’u öldürmüş olsa bile geçmişi değiştiremezdi. Ya da değiştirebilir miydi? Kırılmış ve depresif bir Thor Yenilmezler’e yeniden katıldı, ancak zaman yolculuğu sırasında annesi Frigga ile son bir kez konuşmasına izin verdiğinde gerçek bir arınma buldu.  

Fragmandan Notlar| Thor:Love and Thunder

Baş karakterimiz Thor, Asgard’a barışı geri kazandırdığı için kendi üzerinde çalışmaya zaman ayırması tekrar fit olmasından belli oluyor. Birkaç egzersiz yaptığına da şahit oluyoruz. Teaser’da Peter Quill ve Muhafızlar, Thor’a sevdiği insanların gözlerinin içine bakmasını hatırlatarak hayati önem taşıyan bazı tavsiyeler vermesi de gayet güzeldi. Orada Thor ve Peter’ın sahnesi de harikaydı. 90 saniyelik klip, eski kız arkadaşı Jane Foster’ın Mighty Thor olarak gözükmesiyle sona eriyor. Fragmanda Jane’in Thor’u tanımıyormuş gibi bakması da dikkat çekici bir durum.

Tessa Thompson, şimdi Yeni Asgard’ın kralı Valkyrie olarak karşımıza çıkıyor ve Jeff Goldblum bir kez daha ilginç Grandmaster olarak rol almaya hazırlanıyor. Christian Bale, sızdırılan ürünlerle bize onun kötü karakterine ilk bakışı veren Gorr the God Butcher olarak Marvel’daki ilk görünümünü gerçekleştirecek. Russell Crowe ise Olympian Gökyüzü Tanrısı Zeus’u oynayacak. Ayrıca anladığımız kadarıyla Guardians of the Galaxy karakterleri de bu filmde önemli bir yere sahip. En azından Peter ve Groot için söylenebilir. Ama yinede bana kalırsa başrolden rol çalmamak için fazla gözükmeyecekler.

Thor: Love and Thunder’ın ilk fragmanı ve özeti, çizgi roman yazarı Jason Aaron’ın, ana kötü adam Gorr the God Butcher’dan Jane Foster’ın Mjolnir’i Mighty Thor olmak için ele geçirmesine kadar, her yerinde izlerini gösteriyor. Ancak yeni yayınlanan fragman, Aaron’un yıllardır süren çalışmasının ilk cildi olan  Thor: God of Thunder’daki yaratıcı ortağı sanatçı Esad Ribic’in kritik önemini de vurguluyor.

Mighty Thor Kimdir?

Jason Aarons tarafından kaleme alınan Mighty Thor çizgi romanlarında, Foster’a ileri meme kanseri teşhisi konur ve kemoterapi görür. Bununla birlikte, Mjolnir’i kaldırabildiğini bulduğunda, çekiç onu bir tanrıya dönüştürdüğünde, her zamankinden daha güçlüdür. Güçleri bildiğimiz güçlere oldukça benziyor: süper güç, hız, ve dayanıklılık. Yıldırım üzerindeki kontrolü Thor’unki kadar gelişmiş olmasa da Mjolnir’i diğerlerinden çok daha iyi kullanabilir. Ancak bir sorun var, çünkü Mighty Thor olmayı bıraktığı an, ölmekte olan vücuduna geri dönmektedir.

Hepimizin tanıdığı ve sevdiği Thor’a ne olduğunu merak edenler için, çizgi romanlarda çekici kaldırmaya layık olmayacak hale gelir, ancak onu maskeli bir kadın tarafından kullanıldığını görünce şaşırır. Başlangıçta, hikayenin çoğu Mighty Thor’un kim olabileceği etrafında döner, ancak kısa süre sonra maskenin altındaki Jane Foster’dan başkası olmadığı anlaşılır. Jane’in çekici sadece Thor’un yokluğunda başkalarını koruma ihtiyacı hissettiği için aldığı risk göz önüne alındığında, komik hikaye oldukça yürek parçalayıcı bir hikayedir. Dönüşümü için ödediği bedel oldukça ölümcüldür, çünkü giyindikçe kanseri hızla artar. Şunu da belirtmekte fayda var ki, çizgi roman Thor ile olan ilişkisini ayrıntılı olarak incelerken, ikisi sonunda birlikte olamaz. Bu yüzden Thor-Jane aşk hikayesinin üzücü bir sonu için kendinizi hazırlamak isteyebilirsiniz.

Mighty Thor

Teoriler- Thor:Love and Thunder

Kötü adamın Christian Bale’in canlandırdığı Tanrı Kasabı Gorr hakkında da güzel teoriler var. Bu teoriye göre Gorr, Thor da dahil olmak üzere yoluna çıkan tüm tanrıları kesip katlederek adının hakkını verecek. MCU’da Asgard tanrıları, Eternals ve Celestials gibi çeşitli güçlü varlıklar var ve Thor: Love and Thunder Zeus’u (Russell Crowe) içerecek olsa da, MCU’da başka hiçbir tanrı görünmedi. Hatta Olympia’nın var olmadığını ve bunun yerine Arishem’in Eternals’a söylediği bir yalan olduğunu ortaya çıkardı, bu da çizgi romanlarda görüldüğü gibi Olympia’lıların MCU’da olmadığı anlamına geliyor (en azından çoğunda değil).

MCU’da bu büyüklükte bir tanrıya en yakın olanı, evrendeki en eski ırk olan Celestial’lardır. Gökseller, engin madde ve enerji manipülasyon yeteneklerine sahip varlıklardır ve yaratılışın şafağından beri mevcutturlar. Ayrıca Büyük Patlama’dan ve gezegenlerin ve medeniyetlerin yaratılmasından sorumludurlar, ancak aynı zamanda, özellikle bitki ekerken yok edilmelerinden de sorumludurlar. Gezegenlerde tohumlar böylece yeni Gökseller doğabilir, ancak bu tüm gezegenlerin yok edilmesi anlamına gelir.

Calestials

Teori, tüm bu Gökselleri öldürmenin Gorr’a kozmik enerjiye sahip olmasını sağlayacağını ve onu Thor’un şimdiye kadar karşılaştığı en zorlu ve en tehlikeli düşman haline getireceğini öne sürüyor, ancak Marvel Evreninde birçok Göksel var olmasına rağmen (ve doğrulanmasa da, MCU’da da çok olabilir), dikkatini diğer daha az güçlü tanrılara çeviriyor olabilir. Celestial’lar, canları istedikleri gibi yaratıp yok edebilecekleri noktaya kadar muazzam bir güce sahipler, ancak MCU’daki tek tanrı benzeri karakterler değiller, bu yüzden Gorr kesinlikle Celestial’ları öldürmekle yetinmeyecek.

Thor: Love and Thunder , Herkül’ü MCU ile tanıştırmak için Russell Crowe’un Zeus’unu öldürebilir. Çizgi romanlarda Hercules, Avengers’ın önemli bir üyesi ve yıllar boyunca sayısız Avengers dizisiyle ilişkilendirilen bir karakter olarak biliniyor. Ayrıca, muhtemelen MCU’da hala eksik olan en önemli Avenger kendisi. Thor: Love and Thunder, sonunda Herkül’e merhaba demek harika olurdu.

Zeus

Peki filmde Loki olacak mı? Bana kalırsa olmasına gerek yok. Kendisinin de dizisi devam ederken burada kullanmak bence gereksiz olur. Hee olursa gençliklerinden bir flashback sahnesi bence fena olmaz. Yinede bu sadece bir cameodan ileriye gitmemeli. Thor’un karakteri birçok yönden kardeşinin gölgesinden uzaklaştı. Loki’nin birçok Asgardlı arkadaşıyla birlikte Infinity War’da Thanos’un ellerinde ölmesini izledi. Thor, Endgame’in başlangıcında Thanos’u öldürerek Loki’nin intikamını aldı, fakat ruhu huzur bulmamıştı. Thor, ancak annesi Frigga ile yaptığı bir konuşma ve çekici Mjolnir’in dönüşü sayesinde huzur bulabildi. 

Loki

Son Notlar

Thor’un Thor: Love and Thunder’dan sonraki MCU geleceği bilinmiyor, ancak Jane Foster’ın Mighty Thor olması, Valkyrie’nin artık New Asgard’ın kralı olarak hizmet vermesi ve orijinal Avengers ekibinin artık aktif olmaması nedeniyle, bunun onun son olabileceğine inanmak için yeterli neden var. MCU macerası – şimdi soru şu: Ölecek mi yoksa sadece emekli mi olacak. Çizgi romanlarda Thor sonunda Gorr’u öldürmeyi başardı, ancak bu MCU’da bir tam tersi olabilir. Gorr, Thor: Love and Thunder Gorr’un hayatta kalıp ve Thor’u öldürürse işler çok fazla ilginç olur. Bu da Mighty Thor’u yeni lideri yapacaktır. Gorr’un hayatta kalması Eternals 2 için de faydalı olacaktır. Ancak Thor ölür mü? Pek sanmıyorum.

Kaynaklar: Gamesradar, Inverse, Screenrant, Collider, Den of geek sitelerindeki yazılardan derlenmiştir.

25 yaşında hayal sever bir gencim.