MORBIUS Film İncelemesi | MARVEL’IN YENİ NESİL DRACULA’SI

Filmin Konusu – Morbius

Marvel’ın son çıkan filmi Morbius ana karakterimiz Dr. Morbius’un sahip olduğu nadir görünen kan hastalığına tedavi arama süreci ile başlar. Küçüklüğünden beri bu hastalık ile baş ederken aynı hastalığa sahip çok yakın arkadaşını da iyileştirmek amacı ile küçüklüğünden bu yana çalışmalar yapar.

Hastalıkta görülen özelliklerin tedavisi için yarasalarda bulunan genlerin çözüm olduğunu fark eden doktorumuz,yarasalar üzerinde deneyler yapmaya başlar. Deneyin sonuçları olumlu olduğunu fark eder ve ilk olarak kendi üstünde deneyerek tedaviyi bulduğunu zanneder. Fakat tedavinin küçük bir yan etkisi vardır; ölmemek için kan içmek.

Doktor yaptığı çalışmanın sonucunda kana susayan bir canavara dönüştüğünü ve bunu kullananların iyileşmediğini aksine çok daha beter bir şeye dönüştüğünü fark eder. Bu sebeple tedaviyi herkesten, en yakın arkadaşından bile gizlemeye çalışır. Tabi bu konuda yeterince başarılı olamaz ve en yakın arkadaşı da onun gibi bir canavara dönüşerek güçlerini daha önce yaşadığı sefil hayatının hıncını insanlardan çıkartarak insanları öldürmeye başlar.

Morbius’un, insanların ölmesini önlemek ve kendisi de dahil dönüştürdüğü canavarı kontrol altına alması gerekmektedir. Bu süreçte en yakın arkadaşı ile savaşmak zorunda kalır. Sonunda kazanan galip midir yoksa her şeyini kaybeden, kan içmeye ihtiyaç duyan yeni nesil bir vampir midir?

morbius

Film İnceleme – Morbius

Film Marvel’ın diğer filmlerinden farklı olarak oldukça dark temalı bir yapım olmuş. Konusu itibariyle oldukça dikkat çeken bir ara film uyarlamışlar.

Oyuncu seçimi ile filmi oldukça beğendim. Başrollerinde Jared Leto, Jared Harris, Adria Arjona, Matt Smith ve Tyrese Gibson yer almaktadır. Jared Leto vampir rolüne yakışmış ve başarılı bir şekilde oynadığını düşünüyorum.

morbius

Filmde bulunan görsel efektler, mekanlar oldukça hoşuma gitti. Dark bir temada Marvel filmi izlemek güzel ve zevkliydi. Genele göre farklı olması çok hoşuma gitti. Her zaman komedi ve aksiyon izlemek pek tercihim olmasa da Marvel film konusunda başarılı.

Filmin tahmin edilebilir ve kısa soluklu olması sebebiyle IMDB’de 10 üzerinden 5.2 alan filme benim puanım 6 oldu. Biraz daha uzun sürmesini ve olayların vampir hikayesinden, vampirlerin dövüşmesinden daha çok bir vampirin günlük yaşamını anlatmasını daha çok isterdim. Yine de ilk film için başarılı diyebilirim.

Son sahnede iki adet After Credits yer almaktaydı. Neden bir tane olmak yerine iki adet olduğunu anlamasam da gelecek filmlerin Spider-Man ile ilgili olduğunu anladım. Sanırım ileride Spider-man vs yeni nesil Dracula göreceğiz. Merakla bekliyor olacağım.

Marvel hayranıysanız izlemenizi tavsiye ederim, iyi seyirler.

Filmin fragmanına aşağıdan ulaşabilirsiniz.