Sam Raimi Spider-Man Evreni Devam Edebilir mi?

No Way Home‘un ardından Tobey Maguire ve Andrew Garfield‘in Spider-Man‘lerinin hikayelerinin devamı oldukça isteniyor. Zaman geçtikçe bu konu hakkında farklı açıklamalar da gelmeye başladı. Andrew Garfield’ın filmlerinin devamı büyük bir ilgiyle beklenirken Tobey Maguire filmlerini isteyenler de oldukça fazla. The Amazing Spider-Man 3 ve Spider-Man 4 Gelir Mi? | Söylentiler ve Teoriler isimli yazımda bu konudaki fikrimden bahsetmiştim. Özellikle de Tobey’li serinin tadında bir şekilde bittiğini düşündüğümü söylemiştim.

No Way Home filmiyle de hem Andrew Garfield’ın hem de Tobey Maguire ikilisinin hikayeleri güzel bir şekilde tamamladı. Ancak hayran duygularım onları tekrar görmeyi istiyor. Mesela Tobey’li yaşlı Spider-Man’in günümüzdeki maceraları nasıl olurdu diye de düşünmeden edemiyorum. “Sam Raimi Spider-Man Evreni devam edebilir mi” yazımda son açıklamalardan bahsederek bir önceki yazımda anlattıklarıma eklemeler yapacağım.

Sam Raimi Spider-Man Evreni
Sam Raimi Spider-Man 4

Raimi-Verse Devam Edebilir Mi?

Doğrusunu söylemek gerekirse bunu bilmiyoruz. Ve olası bir Spider-Man 4 gelmesi çok düşük bir ihtimal. Fakat Üç Spider-Man’in biraraya gelmesi de düşük bir ihtimaldi. Bu yüzden Marvel dünyasında imkansız sadece biraz zaman alıyor. Bunun dışında Tobey Maguire Spider-Man’i gözükmeye devam edeceği daha büyük olası. Bununla ilgili ümit verici açıklamalar yapan kişiler oluyor. Örneğin Tobey Maguire katıldığı röportajlarda karakteri son görüşümüz olmayacağını vurguluyor. Sam Raimi Spider-Man evrenine dahil edilecek Spider-Man 4 filminin senaryosunun hazır olduğunu ve çekmeye hazır olduğuna dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Bütün bunlar da haliyle insana biraz umut veriyor.

Sam Raimi Spider-Man Evreni
Sam Raimi Spider-Man Evreni için 4. film gelebilir mi?

Yönetmen Sam Raimi’nin orijinal Spider-Man filmlerinin üçünde de yapımcı olarak görev yapan Grant Curtis, RaimiVerse’e gelecekteki eklemeler konusundaki umutlarını paylaşmıştı. Gizmodo ile yaptığı röportajda yapımcı Grant Curtis, Raimi’nin Spider-Man üçlemesi üzerinde çalıştığı zamanı ve bunun onu hem yapımcı hem de hayran olarak nasıl etkilediğini anlattı.  “Yaptığımız Örümcek Adam filmleri kariyer açısından inanılmaz bir fırsattı” dedi. “Bir hayran olarak, bu üç filmden oluşturulan anlatıları seviyorum.” Spider-Man 3’ün sinemalarda gösterime girmesinden bu yana yaklaşık 15 yıl geçti, ancak Curtis, o dünyadan keşfedilecek daha fazla hikaye olduğunu öne sürdü. “Bu filmlerde anlatılmayan başka hikayeler vardı” dedi. “Umarım bir gün, herhangi bir Örümcek Adam hayranının size söyleyeceği gibi, tüm bu hikayeler ortaya çıkar ve bu anlatı devam eder.” diyerek ekledi.

Spider-Man 3 sinemalara çıkmadan önce , Spider-Man 4 geliştirmenin ilk aşamalarındaydı. Bir noktada, filmin çıkış tarihi 2011 baharı olarak bile verildi, ancak senaryodaki sorunlar sonunda projenin rafa kaldırılmasına ve izleyicilerin bunun yerine 2012’de Andrew Garfield ile yeniden başlamasına neden oldu. Tobey Maguire ile Spider-Man 4 ilerlemiş olsaydı, Vulture’ın, hayranların en sevdiği birkaç çizgi roman karakterine ek olarak, muhtemelen merkezi bir kötü adam olacağı doğrulandı.

Raimi Spider-Man 4 Konsept Çalışmaları

İzleyiciler Tobey Maguire’ın No Way Home’da on dört yıl sonra ilk kez Spider-Man olarak geri döndüğünü görmekten çok mutlu oldular. Maguire ve Andrew Garfield’ın sürpriz görünümleri için yarattıkları benzeri görülmemiş heyecandan sonra Sony, gelecekte bu tepkileri tekrarlamak için can atacağına benziyor. Yakın zamanda RaimiVerse’e dönüşün olup olmayacağı belli olmasa da, Raimi Spider-Man filmlerinde Mary Jane Watson’ı oynayan Kirsten Dunst, Marvel Sinematik Evreni için rolünü yeniden canlandırmaya aktif olarak ilgi gösterdi. “Biliyorsun, o çoklu evrene katılırdım! Ona katılmayan bir tek benmişim gibi hissediyorum” dedi. 

Spider-Man’ler ve Kirsten Dunst

Tom Holland, Örümcek Adam’ın geleceği olmaya devam edecek olsa da, stüdyo, Çoklu Evren Varyantlarını başka şekillerde dahil etmeyi düşünebilir. Hayranlar şimdiden Garfield’ın The Amazing Spider-Man 3’e  dönmesi için çağrıda bulunuyor, ancak Maguire’ı ne bekliyor olabilir? Klasik Örümcek Adam’ın Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ta geri döneceği söylentileri hâlâ devam ediyor. O filmin de yönetmeni olan Sam Raimi kısa süre önce başka bir Spider-Man projesini yönetme konusuna hayır diyeceğini sanmıyorum. Sony, Tobey Maguire’ı dördüncü solo projesi için geri getirmekle ilgileniyorsa, Raimi yönetmenlik görevlerini üstlenmeye hazır olacaktır. Tobey Maguire eski filmlerdeki otuzlu yaşlarının başlarına kıyasla, şu anda kırklı yaşlarının sonlarında. Bu yüzden orjinal Spider Man 4 planları, eski bir Peter Parker’a uyması ve onu modern çağa getirmesi için bazı değişiklikler gerektirebilir.

Spider-Man

Son Not – Sam Raimi Spider-Man Evreni

Sam Raimi Spider-Man Evreni içine dahil olabilecek 4. film hiç çekilmese bile hikayenin anlatılma şansı var. Spider-Man 3 ile No Way Home’daki dönüşü arasında bir köprü olarak, bir hikaye anlatabilirler. Buna ek olarak onun hikayesini devam ettiren bir animasyon filmi de yapılabilir. Neden olmasın ki? Tobey Maguire’ın Spider-Man’i Marvel Sinematik Evreninde henüz bir kez daha gün ışığına çıkmamış olsa da, No Way Home’un onun son gezisi olmayacağı neredeyse kesin. Fakat filmin çekilmek için çekilmesini de istemiyorum. Yoksa Venom ve Morbius gibi Tobey’li anılarımızı da mahvedebilirler.

KaynaklarCBR ve Screenrant sitesindeki yazılardan derlenmiştir.

25 yaşında hayal sever bir gencim.