Morbius After Credits Sahneleri ve Sinister Six’in Geleceği

Jared Leto ve Matt Smith‘in başrollerini paylaştığı Morbius filmi 1 Nisan 2022’de vizyona girdi. Ancak film hakkında bir sürü olumsuz eleştiri de filmle beraber geldi. Venom 2 ve bu film yüzünden Sony’nin gelecek filmlerine karşı ümitler azalıyor. Yine de Morbius filmi Sony’nin gelecek filmleri hakkında bize önemli ipucu veriyor. Bu ipucunu ise bize Morbius After Credits sahneleri sağlıyor. Bu sahnelerin mantıksızlığı ve saçmalığını ele alacağım tabi ki. Ancak bizi daha sonra neler beklediğinden de bahsetmemiz gerekiyor. Özellikle de Sony’nin yıllardır yapmak istediği Sinister Six filmi hakkında.

morbius after credits
Vulture ve Morbius – Morbius After Credits Sahneleri Bağlantısı

Morbius After Credits Sahnelerinde Ne İzledik?

Özellikle şunu belirtmem gerekiyor ki film kötü. Filmi inceleyecek hevesimin olmayacağı kadar kötü. Bu yüzden bu bir Morbius inceleme yazısı olmayacak. Onun yerine Morbius After Credits sahnelernden bahsedeceğim. Eee tabiki bu da oldukça kötü ve anlamsız. Ancak dediğim gibi Morbius’un geleceği Spider-Man’in ve Sinister Six’in geleceği için önemli. Morbius After Credits sahnesinde Adrian Toomes’ın No Way Home’daki olaylar sonucu bu evrene geldiğini görüyoruz. Doctor Strange’in büyüsü olduğunu ise gökyüzündeki kırılmalar sonucu anlıyoruz.

Bu evrendeki hapishaneye ışınlanan Adrian ise umarım buradaki yemekler iyidir diye bir tepki veriyor. Ardından haberlerde herkesin esrarengiz bir şekilde hapishanede beliren Adrian Toomes’ı konuştuğundan bahsediyorlar. Sonra onun serbest bırakıldığını söylüyorlar. İkinci Morbius After Credits’de ise Vulture kostümünü giymiş Adrian, Michael Morbius’la buluşuyor. Ona Spider-Man’in bu işte parmağı olduğunu söylüyor. Daha sonra Morbius’a birbirimizi kollamalıyız diyerek Sinister Six’in temelini oluşturuyor.

Adrian Toomes-Vulture

Bu sahneler oldukça özensiz yazılmış sahneler. Vulture neden bu evrende de kendini bir hapishanede buluyor ve bunun Spider-Man’inin işi olduğunu nerden anladı gibi şeylere girmek gerekse bile girmeyeceğim. Ama insan başka bir evrende kendisini bulduğunda aklına gelen şey Spider-Man için ekip toplamak mı olur? Hiç mi ailene kavuşmak için eve dönmek istemezsin? Bunun dışında bu adam bu kostümü nereden buldu? Bu adam kostümünü New York Savaşı’ndaki olaylar sonucu uzaylı teknolojisiyle yapmamış mıydı? Burada da mı New York savaşı gerçekleşti? Veya bu evrendeki Vulture’ı öldürüp onun yerine mi geçti? Gerçekten kafamda deli sorular.

Vulture ve Morbius

Elbette bu durumu mantıklı bir hale getirecek bazı şeyler var. Bunlardan birisi Morbius ve Venom’un bulunduğu evreni Andrew Garfield’ın Spider-Man evrenine bağlamak. The Amazing Spider-Man 2’de hatırlarsanız Harry Osborn Sinister Six’i topluyordu. Eğer seri devam etseydi orada bu karakterleri görmeye devam edecektik. Morbius’un TASM evreninde olduğuna dair bazı kanıtlar da ortaya çıkmıştı. Örneğin fragmanda gözüken Oscorp şirketi ve Black Cat ile Rhino gibi referanslardı. TASM2’de Black Cat olan Felicia, Oscorp’ta çalışan bir kadındı. Rhino ise filmin son sahnesinde gözüküyordu. Eğer Morbius ve Venom bu evrene bağlanırsa bir çok şey açığa kavuşabilir. Mesela haberlerde Adrian Toomes’ı gören Harry Osborn onu kendi yanına almış olabilir. Daha sonrasında Osborn’dan emir alan Vulture ise bir elçi vazifesiyle Morbius’la görüşmüş varsayımında bulunabiliriz. Böylece Harry Osborn ve şirketi hem paralel evrenleri araştırıyor hem de kendi dünyalarında Vulture ve Morbius gibi kişilerin yardımıyla gücü kontrol etmek istiyordur.

TASM2’den bir sahne (Morbius After Credits Bağlantısı)


Başka bir teoriye göre ise bu film Tobey’nin evreninde geçiyordu. Çünkü fragmanda bize Tobey’nin Spider-Man’inin resmini üzerinde ”Murderer” yazan bir sprey boyayla göstermişlerdi.


Ayrıca Daily Buggle logosu da Raimi evrenindekiyle aynıydı. Ancak bu teoriler filmde bu sahnenin atılması ve yönetmenin Venom’la aynı evrende geçtiğini söylemesiyle suya düştü. Fakat bu yönetmene göre bu evrende de bir Spider-Man var. Ama nerede olduğunu bence onlar bile bilmiyor.


Bu konuyla ilgili bir diğer teori de bu evrendeki Spider-Man’in öldürülmüş olması. Çünkü sızdırılan fotoğraflardan birinde ”Where is Spider-Man?” diye bir yazı var. Burada henüz Spider-Man görmediğimize göre ölmüş olması da ihtima dahilinde. Bu da Tobey’nin Spider-Man’i gibi giyinen bir varyant Spider-Man olabilir tabiki. Hatta belki bu evrende Miles Morales bile çıkabilir. Ancak bana kalırsa Miles, Tom Holland’ın olduğu evrende olacak.


Sinister Six ve Çoklu Evrenler Meselesi

Sinister Six meselesine baktığımız zaman da Yönetmen Daniel Espinosa, Morbius’tan sonra bir Sinister Six filmi çekebileceğini söyledi. Belalı Altılı ilk kez 1964’teki Amazing Spider-Man Annual #1’de göründü ve yıllar içinde birçok farklı biçime bürünürken, orijinal kötü grup Kraven the Hunter, Mysterio, Doctor Octopus, Vulture, Sandman ve Electro’yu içeriyordu. Bununla birlikte, Green Goblin gibi o zamandan beri çeşitli Spider-Man filmlerinde ortaya çıkan başka ünlü Sinister Six karakterleri olmuştur.

No Way Home filminde 6. kötü adamın olmaması da aslında Sony’nin kendi çekmek istediği bir Sinister Six filmi yüzündendi. Venom, Morbius, Kraven the Hunter gibi filmlerle bunun altyapısını hazırlıyorlar. Vulture ile şuan 4 kişi toplanmış gözüküyor. Bu ekibe yeni katılacak kişiler de Rhino, Black Cat, Chamelon, Hobgoblin gibi karakterler olabilir. Ayrıca Into the Spider-Verse animasyonunda olduğu gibi dişi bir Doc Ock bence hiç fena olmaz.

Spider-Man ve Sinister Six

Bununla beraber çoklu evrenler artık hem MCU hem de Sony için sık sık karşılacağımız bir konu olacak. Yeni çıkacak Madame Web filmi de farklı evrenlerdeki karakterleri bir araya getirecek yolları daha fazla açacak. Bu yüzden Morbius ve Blade filminin ihtimali de hiç düşük değil. Morbius ve Blade’in aynı sinematik evrende olduğu doğrulanmasa da Pascal ve Feige, Geeks of Color ile yaptığı röportajda bunu ima etti. MCU’da bir Blade ve Morbius takımını görmeleri istendiğinde, her iki yapımcı da fikirle ilgilendi ve Pascal her şeyin mümkün olduğunu söyledi. ”Blade ve Morbius, bu harika bir fikir. Geleceği biliyorsun, ne olacağını asla bilemezsin. Her türlü imkan var.”

Blade ve Morbius

Son Notlar-Morbius

Sonuç olarak Sony solo kötü adam filmi yapmayı işini pek beceremiyor. Fakat ben yinede umudumu kaybetmek istemiyorum. Çünkü Spider-Man karakterleri ilgili olduğum karakterler. Bunu daha fazla batırmalarını da istemiyorum. Yeni filmlerde Sinister Six’in çalışmaları umarım güzel bir şekilde devam eder. Ayrıca Morbius’un devam filmleri umarım daha güzel bir şekilde olur. Sevdiğimiz karakterlerin mahvolmasını daha fazla istemiyorum. Neyse ne diyelim. Önümüzdeki maçlara bakacağız.

25 yaşında hayal sever bir gencim.