Jim Gordon BATMAN Olmaya Layık Mı ?

Uyarı: Bu yazı Batman Yeni 52 serisinin en az 40. sayıya kadar okumayanlar için içerik hakkında bilgi(spoiler) içermektedir. Okuyacaksanız lütfen bu durumu göz önünde bulundurarak okuyunuz 🙂

Yazımın ana konusuna girmeden önce Jim Gordon‘ın kim olduğu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Jim Gordon, Batman Gotham’ı yozlaşmış polis teşkilatı da dahil olmak üzere temizlemeye başlamadan önce bile görevini layığıyla yerine getiren onurlu, adam gibi adam bir polis memurudur. Başta Batman’in hareketlerini onaylamayıp görevi nedeniyle peşine düşse de zamanla onun ne yapmaya çalıştığını anlamış ve en büyük destekçilerinden birisi haline gelmiştir. Kızı Barbara Gordon, Batman’in yardımcılarından Batgirl/Oracle olarak olaylara dahil olduğunda da her şeyin farkında olmasına rağmen sesini çıkarmamıştır. Kısaca örnek bir polis memurudur. Hakkında bu kadarını bilmeniz şimdilik yeterli.

James-Gordon1
Jim Gordon

Jim Gordon Neden Batman Olacak?

Bu satırları okuyorsanız bildiğiniz gibi Batman #40‘ta Bruce Wayne’e veda ettik. Sonraki sayılarda aslında etmediğimizi öğrendik. Zira kafatasındaki çatlaktan içeri sızan dionesium sayesinde geri dönmüş durumda. Her ne kadar hafızası gidik de olsa ileride bir yolunu bulup Batman ünvanını geri alacağından adım gibi eminim. Bu noktada kendimize sormamız gereken soruysa şu : ”Bruce Wayne Batman olmak zorunda mı?”

Batman-42-Page-1

Bunları yazdığım için ağzıma fırıncı küreğiyle vurmak isteyenler olabilir. Sonuçta bir tarafta yılların Batman’i var. İnanın yeni sayıları okumadan önce ben de sizinle aynı fikirdeydim. Bruce’un ölümünü kabullenememiş, geri getirirken saçmalayacaklarını ve Jim Gordon’ın Batman kostümünün ”Bugs Bunny zırhı” olduğunu düşünüyordum. Ama gelin görün ki Batman #41-42-43 bu fikirlerimi tamamıyla değiştirdi.

jim-gordon-batsuit

Bruce’un yokluğunda görevi devralan Jim Gordon, şimdiye kadar gördüğümüzden farklı bir Batman portresi çiziyor. Batman’in en büyük sorunlarından olan GCPD artık bir nevi ortağı konumunda. Yeni zırhı da önceki Batman’in yapamayacağı şeyleri yapabilmesini sağlıyor. Tabii ki pek çok açıdan Bruce’un gerisinde fakat hikayenin gidişatındanmıdır bilinmez kendimi bir anda ”Ya esas Batman Bruce olsun ama bu da bir kenarda dursun.” derken buldum.

Tabii bu şekilde düşünmemin bir nedeni de Gordon’ın Bruce’tan sonra Batman ünvanını taşıyabilecek en iyi aday olması. Daha önce diğer Bat-family üyelerinin de Batman kostümünü kuşandıklarını gördük fakat hepsinde bir şeyler eksikti. Dick Grayson’ın Batman’i orijinalinin çakması gibiydi mesela. Ama bu, bu tamamen farklı bir konsept. Jim bir polis olduğundan ahlaki ilkeleri de diğerlerine nazaran daha gelişmiş. (Her ne kadar Endgame sırasında kendine hakim olamayıp Joker’i vurmuş olsa da.) Herhangi bir Bat-family üyesi kadar eğitimi olmasa da kendini geliştirmeye çalıştığını rahatlıkla söyleyebilirim.

jimbats-in-training

Bir noktada (muhtemelen 46. sayı) Bruce geri dönecektir. Ne fanlar ne de DC en sevilen karakterlerinden birini kalıcı olarak değiştirmeyi göze alamaz. Zaten Scott Snyder de Bruce’u kalıcı olarak öldürmek istediğini fakat DC’nin buna izin vermediğini söylemişti zamanında. Kısacası Bruce’un geri gelip ünvanını alacağı günler çok uzak değil, fakat o zamana kadar da Gordon’ın Batman’i ile hoş vakit geçirmememiz için hiçbir neden yok.

BM_Cv41