AI Samurai: Sorularınıza Cevap Verecek Yapay Zeka Sahibi Samuray

Yapay zeka, bir çok tartışmayı ateşleyen sıcak konulardan biri fakat eninde sonunda biraz biçimsiz. Al, kesinlikle sinir bozucu bir işlem olarak tanımlanabilir ama bırakalım da bunu yapsınlar. AI Samurai‘nin, ses tanıma, yüz tanıma ve konuşmayı da içeren birincil yetenekleri insanların yapay zekayı duyduklarında tanımladıkları şeylerle örtüşüyor. Eğer bunu ölçüt olarak kabul edersek, Al sınavı başarıyla geçti diyebiliriz.

Bir mankenin üzerine samuray zırhı ve ona uygun bir başlık geçirmek garip bir şekilde canlıymış gibi bir şey yaratmada en etkili yoldur. Sesi açıkça robotik olan al için, eğer Arnie boğaz ağrısı varmışçasına seslendirseydi neredeyse Terminatör’deki Arnold Schwarzenegger diyebilirdik. Fakat burada en önemli şey Al Samurai, insanlarla sohbet edebilecek kapasitede görünüyor. Hatta sanki sizin bir Facebook arkadaşınızmışçasına, okumanız için makaleler bile tavsiye ediyor. AI Samurai size hangi ünlü samuray olduğunuzu bile söylüyor, yani bir anlamda, Facebook ve Buzzfeed testleriniz, hepsi bir arada olarak şık bir pakette sunuluyor.

AI Samurai
AI Samurai

Şaka bir yana al gerçekten muhteşem. Her ne kadar bu yönde tasarlansa da ne yazık ki bir kılıcı yok. Diğer yandan çok şık bir gunbai ( Japonlara özel, komutana özgü yelpaze türü bir silah, savaş yelpazesi) kullanıyor, yani tamamen savunmasız değil.

asiz2

Ama bir savaşçının amacı her zaman savaşmak değildir zaten, ki Nextremer tarafından yayınlanan videoda açıklanan da, AI Samurai’ı geliştiren şirketin  “A.I.için çözüm araştırması” içinde olduğu belirtiyor. Bu araştırmanın bir parçası da dünyayı dolaşmak.

Al, gelecek yıl Mart ayında, SXSW Interactive 2016’da bulunacak, bundan sonra durakları henüz belli olmasa da bir dünya turuna çıkacak. Bu tur sadece gösteri amaçlı olmayacak onun yaratıcıları aynı zamanda çeşitli durumlara karşı Al’ın yeteneklerini test etmek istiyorlar ve gerçek bir iletişimi ne derece yapabileceğini görmek istiyorlar.

Sonuç olarak AI Samurai’nin amacı, uluslararası etkinliklerde rehberlik ve iletişim sağlamak amacıyla insanlara yardım etmek.