Galaksinin Koruyucuları Cilt 1: Kozmik Yenilmezler

Galaksinin Koruyucuları Cilt 1: Kozmik Yenilmezler
Galaksinin Koruyucuları Cilt 1: Kozmik Yenilmezler

Galaksinin Koruyucuları Cilt 1: Kozmik Yenilmezler

Yazar
Brian Michael Bendis
Çizerler
Steve McNiven – Sara Pichelli
Sayfa Sayısı
96
Yayın Evi
Panini Yayıncılık

    Ülkemizde yıllardır ürettiği kartlar ve çıkartmalarla tanıdığımız Panini, son zamanlarda hızla gelişen çizgi roman sektörüne de ucundan kıyısından dahil oluyor. Açılışı Superior Spider-man (Ki aslında yayınlanan ilk ciltte Amazing Spider-man serisinin Superior’a geçmeden önceki son sayıları yer alıyor) ile yaptıktan sonra şimdi de son zamanların parlayan yıldızı Guardians of the Galaxy’e el atıyor. Kendilerine yeni başladıkları yayıncılık hayatında başarılar diliyoruz.

CB.6.3


Son zamanlarda özellikle filminin de etkisiyle büyük bir popülerlik kazanan bu ekip aslında 1969 yılında kuruldu. Günümüzdekindekinden oldukça farklı olan ekip Vance Astro, Charlie-27, Yondu ve Martinex’ten oluşuyordu. Zamanla değişikliklere uğrasa da asla Marvel’ın ana seriler liestesinde kendine kalıcı bir yer bulamadı. 2008’de yeni bir seriyle durumu biraz toplasa da esas çıkışını şu an incelemekte olduğum Marvel NOW (2013) serisiyle yaptı. Filmiyle de sempati toplayan ekibin yolu açık görünüyor.

31-Iron-Man-guardians-of-the-galaxy

    Filmde gördüğümüz kadro artı Ironman’i gördüğümüz çizgi romanın başrolü yine Peter Quill. Zaten kendisine son zamanlarda bir havalar geldi Marvel evreninin kozmik tarafının merkezi olmaya çalışıyor. Taş toplayıp Thanos’a atar yapmalar falan. ”Sen hayırdır Quill?” demezler mi adama ? Diyorlar işte. Hikaye basitçe Peter’ın sebep olduğu kuyruk acısının faturasının Dünya’ya kesilmesini anlatıyor. Tabii konu basit gibi görünse de birbirleriyle hiç alakası olmayan uçuk karakterler aracılığıyla o kadar iyi anlatılıyor ki hikayenin zayıflığını görmezden gelebiliyorsunuz. İşin içine bir de ”Canım sıkıldı, geçerken uğrayayım dedim.” havasında takılan Tony de girince iyice uçuk kaçık bir macera okumaya başlıyoruz. 3 sayılık hikaye kendi içinde sonlanıp ilerisi için de açık kapılar bırakıyor. Fakat üstün bir derinlik beklemeyin derim.

6d351eee7b5efe5aceae90217be5a06a


Çizimler için ise söylenecek çok bir şey yok. Kendisinin Amazing Spider-man’den tutun Civil War’a, Death of Wolverine’e kadar düzinelerce mükemmel işi mevcut. Yine Sara Pichelli‘yi de Bendis’le ortaklaşa çıkardıkları Ultimate Spider-man (Miles Morales) serisinden hatırlayabilirsiniz. Özellikle karakter tasarımlarını çok başarılı bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Kullandıkları gemi de dahil olmak üzere herkes üzerine işlenen kırmızı-beyaz-siyah teması hem ekip olduklarını belirginleştirmiş hem de aksiyon esnasında çok hoş görünüyor. Detaylandırılmış çizimler parlak renk tonlarıyla ne gözünüzü yoruyor ne de rahatsızlık veriyor. Duygulara bağlı olarak değişen yüz ifadeleri de çok hoş resmedilmiş.

Groot_(Earth-616)_from_Guardians_of_the_Galaxy_Vol_3_4_0001

     Türkçeleştirme konusunda bu sefer bahsetmek istediğim çok fazla şey var. Her şeyden önce şunu söylemeden geçemeyeceğim: Neden ”Yenilmezler” ?! Hayır Türkiye’deki neredeyse tüm yayınevleri muhtemelen orijinaline en uygun çeviri olan ”İntikamcılar”ı benimsemişken üstüne neden bir de kapakta yer alacak olan Avengers’ı Yenilmezler olarak bırakıyorsunuz ? Bir diğer konu da basımda kullanılan sayfaların garipliği. Sanırım hem hardcover olsun hem de fiyatı düşük olsun mantığıyla ilerlendiği için sayfaların kalitesine çok özen gösterilmemiş. Yine bu ciltte bir yere kadar idare ediyordu ancak özellikle Superior Spider-man’de her sayfa değiştirişimde içim cız ediyordu. Umarım sonraki yayınlarda bu sorun bir şekilde çözülür.

guardians_of_the_galaxy_3_cover


Ufak tefek sıkıntıları olsa da Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları Cilt 1: Kozmik Yenilmezler)güzel bir çizgi roman. Yine de gözünüz kapalı alın diyemiyorum. Bilim kurgu teması herkese hitap etmeyebilir. Şu haliyle gelecek vaad eden bir seri ancak piyasa da daha makul alternatiflerin olduğu da bir gerçek. Eğer sıkıldığınız bir hafta sonu kafa dağıtmak için okuyacağınız, üzerine kafa yormayı gerektirmeyen, eğlenceli bir çizgi roman arıyorsanız göz atabilirsiniz. Ama çok derinlikli bir hikaye ya da üstün kaliteli bir basım beklemeyin derim.