nevernight kuzgunun gölgesi kitap

NEVERNIGHT Kuzgunun Gölgesi 1. Kitap | Özel Yetenekli Bir Yetimin Hikayesi

Nevernight Kuzgunun Gölgesi, Jay Kristoff tarafından yazılmış fantastik-bilimkurgu kitabıdır.
Kitap 456 sayfadan oluşmaktadır. Kitap ana karakterimiz Mia adında ailesini kaybetmiş ve özel yeteneklere sahip olan kızın yaşadığı maceraları anlatmaktadır.

Nevernight Kuzgunun Gölgesi Kitabının Konusu

Mia daha küçüklüğünde yetim kalarak hayatını kendini koruyarak ve güçlerini çözmeye çalışarak büyümektedir. Sıradan bir çocuk olmaması sebebiyle yaşamını diğer çocuklar gibi değil bir suikastçı olarak devam etmektedir. Asıl amacı suikastçıların eğitildiği bir okula girmek ve oradan ‘Kılıç’ olarak en yüksek derecede okulu bitirmektir. Fakat okul sanıldığı kadar kolay değildir.

nevernight kuzgunun gölgesi
Nevernight – Kuzgunun Gölgesi

Mia okulun aslında duyulduğundan ve yıllardır gördüğü eğitimden çok daha zor olduğunu fark edecektir. Okulda onun gibi herkes katil ve iyi eğitim almış gençlerdir. Bu okulda kimseye güvenemez, sırtınızı kimseye dönemezsiniz. Dersler, arkadaşlık ilişkisi, aşk, sırlar, ihanet, ölümler, katiller arasında kalan karakter, her şeyin sandığının aksine çok farklı ve zor olduğunu öğrenir. Bu süreçte sadece dışardaki etkenler değil Mia’nın geçmişi de oldukça karanlıktır. Geçmişini görmezden gelmek yerine korkularıyla yüzleşmeli ve güçlerinin altında yatan asıl gizemi çözmelidir. Her sınav karakterimize hayatta kalmak dışında kendisiyle yüzleşme şansı vermektedir. Bu hayata ya uyum sağlayıp hayatta kalmalıdır ya da tek seçenek ölümdür.

Nevernight Kuzgunun Gölgesi Hakkında Yorumum

Biz kitabı üçüncü şahıs bakış açısından okumaktayız. Bu sebeple ana karakterimiz Mia ile çok sıkı bir bağ kuramadım. Başlangıçta yavaş başlayıp sonlara doğru akıcılık kazanan kitap beklentimin biraz altında kaldı. Okul süreci yeri geldiğinde komik yeri geldiğinde dehşet vericiydi. Kitap sadece fantastik değil aynı zamanda gizemli olaylar, duyulmaması gereken sırlar, kimin öldürdüğü belli olmayan cesetlerle dolu.

Bir sürü konu ve olaylar olmasına karşın biraz karışık ve her şeyden bahsedilmeye çalışılmış, zorlama hissiyatı yaratan bir kitap hissi verdi. Bazı bölümlerde karakterin geçmişinden bahsetmesi sadece geçmişini anlatan bölümlerin olmasının yerine karakterin kendi iç düşüncelerinde geçmişinde kaybolmasını isterdim. Başlarda olaylar yavaş ve akıcı değildi. Diğer bilimkurgu kitapları ile farklılık göstermesine rağmen kitabı sadece son sayfalar için okumaya değer buldum. Çok merak ettiyseniz ve farklı konuda bir kitap okumak istiyorsanız ‘Nevernight Kuzgunun Gölgesi’ önerebileceğim bir kitap oldu. İyi okumalar.