Kısaca SWORD ART ONLINE Felsefesi

Merhaba, bu yazımda sizlere dünyanın en iyi animelerinden biri olan Sword Art Online’ın felsefesinden ve derinliğinden bahsedeceğim. Keyifli okumalar dilerim.

AŞK FELSEFESİ – Sword Art Online

Ana karakterimiz Kirito, Asuna yengemizi gördüğü ilk andan itibaren kalbinden vurulmuşa döner ve ”bu kızı kendime nasıl aşık edebilirim” diye sormaya başlar. Kuudere tavırlarından ve karizmasından ödün vermek istemeyen Kirito Senpai; daha çok güçlenmeliyim, en güçlü ben olmalıyım, Asuna’yı ve dünyadaki tüm kızları kendime aşık etmeliyim psikolojisine girer. Çevresindeki herkesin tek elle kılıç kullandığını gören Kirito Senpai, ”Bir elin nesi var, iki elin sesi var” diyerek başlar sol kol antremanlarına. 50 kilogram dambıl kaldırmalar, biceps-triceps antremanları derken Kirito iki elle kılıç kullanabilir hale gelir. Peki sonra ne olur? Evet Asuna yengemiz Kirito’nun cazibesinden etkilenir ve onun harem* ıhh pardon gözüne girmek için her şeyi yapmaya başlar. Bir isekai animesi olmasına rağmen Sword Art Online böyle devasa bir derinliğe sahiptir, bu da onu bir numara yapıyor zaten.

KARTEZYEN FELSEFESİ

”Seviyorum, o halde aşığım” mantığına dayanan bu felsefe, Ana karakterlerimizden bir diğeri olan Asuna yengemizin felsefesidir. Kirito sanal dünyaya her gittiğinde Asuna’nın onu yalnız bırakmayıp peşinden gitmesi bunun en büyük kanıtıdır. Her ne kadar aşık olsa da Kirito’dan sürekli duyar, çünkü Kirito’nun hare* pardon, güzel arkadaşlıklar kurma isteğinin altında başka bir şeylerin yattığından şüphelenmektedir.

AHLAK FELSEFESİ

Kirito ve Asuna kavga edip küsseler dahi onları her daim kucaklayacak, doğru yolu gösterecek ve barışmalarını sağlayacak dostlara sahip olmuştur. Bu dostlar kendi dertlerini unutur ve Kirito-Asuna ikilisinin derdine derman olmaya çalışır, yaralarına yara bandı yapıştırır. İşte dostlarına bu derece önem vermelerinin sebebi de animenin bize ahlak felsefesini anlatıp, dostluğu ve iyiliği aşılamak istemesi ile ilgilidir.

Sword Art Online serisi bundan çok daha fazla felsefi derinliğe ve çeşitliliğe sahiptir fakat bunları açıklamaya ne ömrümüz yeter ne de aklımız. Şimdi gelin ve bu animeyi puanlayalım.

PUANLAMA

Hikaye: 10/10

Müzikler: 10/10

Karakterler: 10/10

Dinamikler: 10/10

Derinlik: 10/10

Her ne kadar eleştirel yaklaşsam da bu anime değerini kaybetmiyor arkadaşım!!

KAPANIŞ

Vakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım yazdığım bu inceleme öncelikle ekibimizdeki, sonrasında genel izleyici kitlesindeki ön yargıyı kırar ve içlerine Sword Art Online sevgisi aşılar. Attack on Titan felsefesi yazıma gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere!

Duvarı nem, insanı Chika Fujiwara ile evlilik yıkar.