Felix Felicis Şans Sıvısı | Melez Prens Kitabının Gerçek Kahramanı!

Melez Prens, benim Harry Potter serisindeki favori kitabımdır. Serinin kilit noktalarından biri olan bu kitabın bence gerçek kahramanı Felix Felicis şans sıvısıdır. Gelin nedenlerini beraber inceleyelim!

Felix Felicis Etkileri

felix felicis

Sadece filmleri izleyenler ne dediğimi sorguluyor olabilir. Çünkü biz filmde Felix Felicis‘in etkisini sadece Harry, Profesör Slughorn‘dan anısını almaya çalışırken gördük. Fakat bu iksir kitapta bundan çok daha fayda sağladı.

Öncelikle Harry, Felix Felicis iksirini yatakhanede Ron ve Hermione ile beraber iken içer. Daha sonra görünmezlik pelerinini kaptığı gibi yola çıkar ve Gryffindor ortak salonundan ayrılır. İşte anı alma operasyonundan bağımsız ilk etkiyi burada görüyoruz. Ron’un belalısı ve bir türlü ayrılamadığı sevgilisi Lavender, görünmezlik pelerini sebebiyle Harry’i göremez. Bu yüzden Ron ve Hermione’yi tek başına sanar ve kavga çıkar. Böylece ayrılırlar.

Gelelim bir diğer etkiye.Filmlerde Harry ve Ginny aşkı aniden olmuş gibi yansıtılsa da işin aslı bambaşka. Ginny zaten Felsefe Taşı‘ndan beri Harry’e aşık ama Harry bu kitapta yavaş yavaş Ginny’e aşık oluyor. Her neyse bu detaylar bir başka yazının konusu. Harry, Gryffindor ortak salonundan çıkarken Ginny ve sevgilisi Dean’i görür. Fark edilmeden portre deliğinden çıkmaya çalışırken yanlışlıkla Ginny’e çarpar. Zaten biraz da araları bozuk olduğu için Ginny Dean’e çemkirir ve büyük bir kavga çıkar aralarında. Yani Harry ve Ginny’nin sevgili olma süreçleri daha hızlı olur.

Felix Felicis iksirinin son etkisi ise kitabın sonunda gerçekleşen ilk Hogwarts savaşında. Harry, Dumbledore ile göreve çıkmadan önce sıvının kalanını Dumbledore’un Ordusu‘na bırakıyor. Draco Malfoy‘un hain planı sonrası şatoya sızan ölüm yiyenler ile yapılan mücadelede bu iksir kullanılıyor. Pek çok lanet onlara denk gelmeden sıyırıyor. Bu sayede en azından Zümrüdüanka Yoldaşlığı ve Dumbledore’un Ordusu mücadeleyi olabilecek en az zararla atlatıyor.

Kitaplardan filmlere geçişlerinde tabii pek çok kayıp oluyor. Fakat bu detaylar Melez Prens’i gerçekten güzel yapan noktalardı. Bence kullanılmaları da çok yerinde olurdu. Maalesef yapacak bir şey yok. Biz filmleri böyle de sevdik!

Sihirle Kalın!

Okur, yazar, izler