CARPENTER Klasiği HALLOWEEN İle İlgili Bilgiler

halloween film serisi

Hazır 2021’in Cadılar Bayramına da az bir zaman kalmışken John Carpenter‘ın klasiklerinden biri olan Halloween hakkında kısa bilgileri sizlerle paylaşalım istedik.

Halloween Serisi Hakkında Bilgiler

Cadılar Bayramı serisi esas olarak, çocukken ablasını öldürdüğü için sanatoryuma kapatılmış olan kurgusal karakter Michael Myers’ı merkez alır. On beş yıl sonra Haddonfield-Illinois bölgesindeki insanları yakalayıp öldürmek amacıyla buradan kaçar. Eski psikiyatristi Dr. Sam Loomis de peşindedir. Michael’ın cinayetleri, tüm filmlerin de geçtiği Cadılar Bayramı tatillerinde gerçekleşir.

Serinin İlk Filmi ‘Yabancı’

İlk Cadılar Bayramı filmi 1978 yapımı Yabancı’nın senaristlerinlerinden biri Debra Hill. Bir diğeri de filmin yönetmeni de olan Amerikalı yönetmen, senarist, yapımcı John Carpenter. Filmleri genellikle korku ve bilimkurgu tarzında olan yönetmenin en ünlü filmi 1978 yılında çekilen ve bir seri haline gelen Halloween’dır. Fakat devam filmlerinde çeşitli yazarlar ve yönetmenler yer almıştır.

İlk Cadılar Bayramı filmi Yabancı, Alfred Hitchcock’un Sapık filminden ilham alan pek çok slasher filminin ilki olarak karşımıza çıkmış bir yapım. 2007’de ilk filmin yeniden çevrimi gösterime girdi, iki yıl sonra ise devam filmi yapıldı.

halloween film serisi
Michael Myers – Halloween


Üçüncü Filmin Farkı

Serisinin üçüncü filmi dışında serinin tüm filmlerinde kötü adam olarak karşımıza çıkan karakter hep Michael Myers olmuştur. Ayrıca serinin üçüncü filmi önceki hikayeler ile alakasızdır ve kopukluklar mevcuttur. Bu film serisinin ABD’de korku filmi serileri arasında gişe başarısı açısından dördüncü sıraya yerleşmiş olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Jamie Lee Curtis – Halloween

Demirbaş Aktris ve Haluk Bilginer

Jamie Lee Curtis neredeyse serinin tamamında rol almıştır. 2018 yapımı filmde ise ünlü Emmy ödüllü oyuncu Haluk Bilginer, ‘Dr. Ranbir Sartain’ rolünde yer almıştır.

Film Müziği Albümü

John Carpenter tarafından bestelenip icra edilen ve 1978 tarihli Halloween filminin müziklerini içeren bir film müziği albümü bulunmaktadır. 1979’da Columbia Records aracılığıyla Japonya’da ve 1983’te Varèse Sarabande aracılığıyla ABD’de piyasaya sürüldü. Ayrıca albümün 20. ve 40. yıldönümlerinde düzenlemeler yapıldı ve tekrar satışa sunuldu.

Netflix’deki Belgeselde Konu

Netflix yapımı the The Movies that Made Us belgeselinin 3. sezonunda korku filmlerine ağırlık verilmiş olup ilk bölümde Halloween serisi konu alındı. Michael Myers’ı canlandıran Nick Castle, yapımcı İrvin Yablans, Ryan Turek söyleşileriyle programa katılıyorlar.

John Carperter’ın Debra Hill ile tanışmalarından serinin yaratımına kadar birçok detayı bu programda bulabilirsiniz.

Seri “Halloween Kills” ile Devam Ediyor

15 Ekim 2021 itibariyle vizyona girmiş Halloween Kills, 2018 filminin devamı olarak karsımıza çıkmakta. Filmin başrollerinde ise Jamie Lee Curtis, Judy Greer, Andi Matichak var.
Ayrıca önümüzdeki yıl da Halloween Kills adındaki film de devam serisine eklenmiş olarak vizyona girecek.

Merhabalar ben Gaye .Bahçeşehir Üniversitesi İşletme mezunuyum.Twitch yayınları yapıyorum, mobil oyun yazılımlarıyla ve resimle ilgileniyorum. Tam bir korku filmi fanıyım.7 yıldır cosplay yapıyorum.Oyunlarla da aram iyidir.Umarım incelemelerimi okursunuz