Quidditch: Büyücülük Dünyasının En Popüler Sporu

Quidditch

Bu yazımızda Harry Potter evreninde okumaktan ve izlemekten keyif aldığımız aynı zamanda da büyücülük dünyasının en popüler ve merak edilen sporu olan Quidditch ‘in tarihsel arka planını ve çağlar boyu gelişimini gelin beraber inceleyelim.

Quidditch Sporunun Tarihsel Gelişimi

Quidditch başta Britanya ve sonrasından tüm dünyada olmak üzere büyücüler arasındaki en popüler spor.

Uçan süpürgenin icadından sonra büyücüler çeşitli oyunlar denemiş, kimileri çok zahmetli kimileri ise çok tehlikeli olduğu için bu oyunlar pek kalıcı olmamış, yerel etkinliklerden öteye geçememiştir. Ta ki Queerditch Bataklığı’nda gün gelip büyücü dünyasının gözdesi olacak oyun yaratılana kadar.

Quidditch’in ilk adımlarına dair bilgimizi on birinci yüzyılda Queerditch Bataklığı’nın kenarında yaşamış olan Gertie Keddle adlı cadının günlüklerine yazdıklarına borçluyuz.

Salı. Sıcak. Bataklığın öbür tarafındaki güruh, yine iş başında. Süpürgelerin üstünde salakça bir oyun oynuyorlar. Lahanalarımın arasına büyük deri bir top düştü…

Süpürgeli zevzekler yine oyunlarını oynuyorlar. Yeni topları var. Onu birbirilerine fırlatıp bataklığın iki ucundaki ağaçlara yapıştırmaya çalışıyorlar. Saçmalığın daniskası.

Şimdi de iki tane büyük, ağır kaya getirmişler. Kayalar bir oraya bir buraya uçup onları süpürgelerinden düşürmeye çalışıyor.

İlk olarak lahana tarhına düşen top, günümüzdeki Quaffle’ın o tarihlerdeki ilk örneği ayrıca Gertie Keddle’ın günlüğü bize sayı yapma biçimi ve Bludger’ların öncüsü hakkında da bilgi veriyor.

Bir sonraki yüzyılda büyücü Goodwin Kneen’in kuzeni Olaf’a yazdığı mektup bize bu oyunun Gertie Keddle’ın günlüğünden beri ne kadar geliştiğini gösteriyor. Kneen’in mektubunda oyunun ne kadar ilerlediğine dair bilgiler öğreniyoruz. Goodwin karısının yakalayıcı olarak oynayacağını söylüyor, bu muhtemelen günümüzdeki Kovalayıcı’nın yerine kullanılar bir terim, Radulf’a çarpan Blooder şüphesiz bugünkü Bludger, elinde kütüklerle dolaşan Ugga ise belli ki Vurucu olarak oynuyormuş. Ancak oyunda hala önemli bir eksik var: Altın Snitch

Quidditch – Altın Snitch’in Doğuşu

1100’lü yılların başlarından itibaren, Sinicit avı cadılar ve büyücüler arasında oldukça popülerdi. Sinicit günümüzde korunan türler arasında, o zamanlar ise Kuzey Avrupa’da epeyce yaygınmış. Sinicit’ler ufak boylu, oldukça sevimli aynı zamanda ise çevik ve yırtıcı hayvanlardan uzak durma konusunda epey başarılı bir türdür. Bu özellikleri onları yakalayan büyücülere epeyce prestij getiriyordu.

Sinicit avı birçok açıdan utanç vericidir ve sağduyu sahibi her büyücü bu sevimli ve barışsever kuşların avlanmasını kınamalıdır.

Sonunda 1269’da Quidditch ve Sinicit’in yolları kesişti. Büyücüler Konseyi Başkanı Barberus Bragge maça kafes içinde bir Sinicit getirmiş ve oyun bitmeden yakalayana yüz elli Galleon vereceğini söylemiştir. Böylece oyunda Altın Snitch’in temelleri çok ilkel bir şekilde atılmış oldu. Bir sonraki yüzyılda Sinicit’lerin sayısının bir hayli azalması sebebiyle Büyücüler Konseyi tarafından avlanmaları ve maçlarda kullanılmaları yasaklanmıştı.

Diğerleri alternatif arayadursun, Altın Snitch’i Godric’s Hollow’lu Wright’ın icat ettiği söylenir. Metal Tılsımcısı olan Wright, Sinicit’in davranışlarını ve uçuşunu taklit edebilecek bir top yaratmaya koyuldu. Adını Bowman’ın koyduğu Altın Snitch tam olarak bir Sinicit ağırlığında ve onun tüm özelliklerine sahip ceviz büyüklüğünde bir toptu.

Altın Snitch’in oyuna dahil edilişi, 300 yüzyıl önce Queerditch Bataklığı’nda başlayan bu sürecin sonudur. Quidditch tam anlamıyla doğmuştur artık.

Bu yazımızda Quidditch’in tarihsel arka planını inceledik. Son halini alana kadar geçirdiği süreçlere ve Altın Snitch’in doğuşuna tanıklık ettik aynı zamanda bu heyecanlı oyunun detaylarına hakim olmaya bir parça daha yaklaşmış olduk. Bir sonraki yazımızda Quidditch’in teknik bilgilerini inceleyeceğiz.

Sihirle kalın…

Harry Potter büyüleri yazımıza da göz atmak isterseniz buraya tıklayın.

Okur, yazar, izler