Barbarians dizi incelemesi

BARBARIANS: Romalı Bir Komutanın Geçmiş ve Gelecek Seçimi

Merhaba Romalılar! Merhaba Barbarlar! Bu haftaki yazı konumuz, Netflix’e hızlı bir giriş sağlayıp, oldukça uzun bir süre listelerin başında kalan dizi, Barbarians. Girişi fazla uzatmıyor ve kılıçlarınızı bilemek üzere sizleri yazının geri kalanını okumaya davet ediyorum. İyi okumalar.

Artık Hayatın Vazgeçilmezleri Arasında: Netflix Dizileri

 İsterseniz arkadaşınızdan kullanıyor olun, isterseniz de arkadaşınız sizden kullansın, Netflix, günümüzün en moda aplikasyonlarından biri haline geldi. Oldukça ucuz ve karşılığını fazlasıyla veren bir eğlence yöntemi olan uygulamanın, kendi bünyesine has olan dizi ve film yapması da fazla uzun sürmedi. İşte o yapımlardan Barbarians da bu haftakı yazı konumuz.

 2020 yılında yayımlanan dizi öncelikle oyuncu kadrosu ile öne çıkıyor; Laurence Rupp, David Schütter, Nicki von Tempelhoff, Jeremy Miliker ve daha nicesi dizimizde mevcut. Peki başka neler var dizide?

 Öncelikle dizide Romalılar ve barbarların her türlü ilişkisini görmekteyiz. Savaş taktikleri, olaylara bakış açıları, kültürel farklılıkları detaylı şekilde yansıtmış. Konuşmalardan, kıyafetlere ve tabi ki ortamlara kadar dizi, izleyiciyi hemen kendisine çekmeyi başarıyor. Peki biz olayları nereden görüyoruz?

 Asıl mevzu aslında Romalılar tarafından gösteriliyor gibi olsa da pek öyle değil. Yani evet, kendisini büyütmüş olan klanla Roma arasında kalmasını ve sadakat problemlerini yakından görüyoruz ama olay, sadece bu değil. Daha doğrusu gördüğümüz tek şey bu değil.

 Olaylara Romalılar açısından baktığımız kadar barbarlar açısından da bakıyoruz, neredeyse bu konuda eşit hak verilmiş denilebilir. Kesinlikle olaylara derinlik kazandırıyor ve seyirciyi sıkmıyor.Bu konuda detaylardan da kaçınlmadığını belirtmeliyim.

Barbarians Dizisi Görsellikte Başarılı Peki Ya Gerçekçilik?

 Tabii ki görseller ve detayları ne kadar çekici olsa da, konu eğer yeterince derin ve detaylı işlenmediyse birkaç bölüm izlenmekten öteye gidemez. Spoiler vermek istemediğim için ismini vermeyeceğim bir savaş, aslında dizinin odak noktası diyebiliriz; Tarihsel olarak da gerçek olan bu savaş dizide de işlenmiş. Ama açıkçası çok çok başarılı işlendiğini söylersem, sizlere yalan söylemiş olurum. Kötü de diyemem ama maalesef beklenileni vermiyor. Belki o kadar kötü değil ama biraz Game of Thrones’un finali gibi olmuş. Bekledik, bekledik, çok gaz olduk, ancak istediğimizi bulamadık, işte o hesap.

 Bunlara ek olarak isimler, karakterlerin davranışları, silahları vb. gibi bir çok etmen gerçeğe uygun, en azından gerçeğe yakın yapılmış. Olayın tarihsel kısmını seven ve dizide görmek isteyen kişiler hüsrana uğramayacaklardır. Tabi bazı sorunlar olsa da insanı soğutmadığını söyleyebilirim.

Alman yapımı olan dizinin belki de kendine has, en öne çıkan kısımlarından biri de dili. Almanca ve İngilizce de olarak izleyebileceğimiz dizide, yoğunluk olarak Latince kullanılıyor. Aslında bu oldukça gerçekçi ancak riskli bir hareket. Latince o zamanlarda kullanılan en aktif dil, ancak bu şekilde diziye koymak bazı seyircilerin uzaklaşmasını sağlayabilirdi. “-bilirdi” olarak yazdım çünkü dizi oldukça başarılı, sanırım çok büyük bir problem olmamış.

Barbarians Oyunculuklarına Kaç Puan?

 Amatör olarak yıllarca tiyatro ile uğraşmış olsam da bu konuda uzman sayılmam. Ancak yine de oyunculuklarda herhangi bir eksinin olduğunu düşünmüyorum. Herkes işine, rolüne odaklanmış ve elinden geleni yapıyor olarak gördüm. Biraz sıkıntılı diyebileceğim kısım, karakter gelişimi. Bazı karakterlerin gelişimleri tam yakalanmıyor, sahneler iyi, oyunculukları iyi ama onlara ayrılmış ekran süresi az olduğu için, ballandıra ballandıra göremiyoruz. Hafiften yüzeysel kalıyorlar. Amaç iyi ama uygulayış çok müthiş sayılmaz.

Barbarians’da Son Savaşa Doğru Giderken

 Barbarians; Arne Nolting, Jan Martin Scharf ve Andreas Heckmann tarafından yaratılmış. Etkileyici savaş sahnelerinin de olduğu dizi, şimdilik bir sezon ve altı bölüm. Her bir bölüm de en az 43 dakika sürüyor. Geneline bakacak olursak kendini de sıkılmadan izlettiriyor. “Bir baş yapıt mı” diye soracak olursanız hayır değil, ama barbarlar ve Romalılar ile ilgilenenlerin zevkle izleyebileceği bir eser olduğunu düşünüyorum. Türü drama, aksiyon ve macera olarak adlandırabileceğimiz dizi, uzun bir süre önce 2. Sezon için onay aldı, ancak tam olarak ne zaman devam edeceği açıklanmış değil. Pandemi günlerinde tırım tırım izleyecek bir şey arıyorsanız, “biraz kafam dağılsın, azcık da tarihsel takılayım.” Diyorsanız 6 doz Barbarians tavsiye edebilirim.

Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek Barbarlardan mı Romalılardan mı olduğunuzu net belirlemeniz dileğiyle.

 Not: Dizi hakkında ekstra geyik dinlemek isterseniz loadiing.screen youtube kanalından izleyebilirsiniz.