DIESELPUNK Akım Nedir? – KISACA

Biraz geç de olsa Mad Max: Fury Road‘u izleyebildim. Ben filmi; ‘70li yılların sonunda ve ‘80li yıllarda popüler olan “The Convoy filminin dieselpunk katılmış, distopik ve postapokaliptik öğelerle kavrulmuş, daha bol aksiyonlu hali diye tanımladım. Bence en kısa özeti bu. Mad Max: Fury Road oldukça gündemdeyken filmin dahil olduğu DIESELPUNK akım konusuna değinmek istedim aslolarak.

Dieselpunk Akımın Kökeni

Steampunk ve Cyberpunk türleri arasındaki bir geçiş dönemi olarak tanımlanabilir. Kullanılan araçlar dizel yakıtlarla çalışır, dev, ağır, hantal, bol egzoslu ya da alevlidir. Steampunk’ ın renkleri olarak tanımlanan kahverengi, altın sarısı, bakır ve yeşil tonlarının yerini daha çok gri/siyah tonlar alır. Steampunk’ ın  göze hitap eden sanatsal ve mühendislik dehasına göre daha soğuk ve karanlık bir havası vardır. 1920-1950 yılları teknolojisinin, geleceğe yansıtılmış hali denebilir.

Dieselpunk Akım

En beğenilen Dieselpunk etkili filmlere birkaç örnek verelim; Hellboy, Captain America, Sky Captain & The World of Tomorrow, Sucker Punch, Mad Max: The Road Warrior, Sin City, City Of Lost Children, Dark City, Brazil, Eraserhead, Blade Runner.

Bu akımın giyim stiline gelince; askeri giysiler ve aksesuarlarla değişik kombinler yapılabilir.

Bu akımın giysi içeriklerinde ceketler, tüfekler, bıçaklar, delinmiş çoraplar, gözlükler, askeri üniformalar gibi ilginç parçalar bulunuyor.

Daha önce Diesel punk içerikleri olan bir yapım izlediniz mi? Sizin Dieselpunk akımı hakkındaki görüşleriniz neler? Yorumda bulunmayı unutmayın!

Fanzade.com editörü