Mad Max – İlk Bakış

mel_gibson_70379

Mad Max ya da ülkemizde gösterime giren adıyla Çılgın Max. Sinema dünyasına girişi 1979 olan distopik film. Mel Gibson’ın uluslar arası arenada tanınmasını sağlayan ve George Miller gibi deha bir yönetmenin ilk filmi.

mad-max-1979-03-g1

Mad Max evreninden bahsetmek gerekirse tüm hikaye Avustralya’da geçmekte ve dünyada artan petrol krizi sonucu enerji sıkıntısı çeken geniş topraklara sahip bu kıtada devlet merkezden uzak yerlerde etkinliğini gün geçtikçe kaybediyor. Bunu önlemek için hükümet Main Force Patrol adında (Ana güç devriyesi) otoyollarda faaliyet gösteren bir polis birimi oluşturmuş. Ana karakterimiz Max Rockatansky ise bu birimin en iyilerinden birisidir. Motosiklet çeteleri ile girdiği mücadeler sonucu Max’in hikayesi bir intikam hikayesi halini alır ve karakterimiz Mad Max’e dönüşür.

İlk üç filmin ardından (Mad Max (1979), Mad Max :The Road Warior (1981), Mad Max: Beyond Thunderdome (1985) Mad Max birçok efsane post-apokaliptik oyuna esin kaynağı olmuştur. Bunların başında; Wasteland, Fallout, Carmageddon, Borderlands, Rage gibi oyunlar gelmektedir. Mad Max’in oyun dünyasına atılması ise 2015 yılında gösterime giren yeni Mad Max: Fury Road filmi ile oldu. Oyun haberinin gelmesiyle birlikte oyun dünyasında birçok başyapıta esin kaynağı olan Mad Max kendi oyunu ile mirasının altından kalkabilir mi sorusu biz oyuncuların kafasını karıştırmaya başlamıştı.

Mad_max_fallout_3_comparison
Fallout 3 Lone Wanderer ve Mad Max

Yapımcılığını Just Cause’dan tanıdığımız Avalanche Studios‘un dağıtımcılığını ise Warner Bros Interactive’in üstlendiği aksiyon türündeki oyun 1 Eylül 2015’de çıkışını gerçekleştirdi. Oyun 4. filmle aynı dönemde geçiyor ve hikaye olarak bir bağlantı bulunmamakta. Oyunda göze çarpan ilk şey atmosfer o kurak yağmalanmış boş arazilerde açık dünyada araba sürmek sizi resmen Mad Max evreninin içine sokuyor.

Mad Max - İlk Bakış
Mad Max – İlk Bakış

Mad Max’in en önemli özelliği olan araba savaşları oyuna da güzel aktarılmış benim de en beğendiğim kısım araba savaşları oldu. Bu savaşlarda dikkat çeken şey ağır çekim özelliği olmuş, savaş sırasında bu özelliği kullanarak istediğiniz vuruşları kolayca yapabiliyorsunuz.

Mad-Max-review-284103

Oyunun haritası oldukça büyük ama harita genel olarak size boş gelebilir burada yapımcı hikayeye sağdık kalıp çölü boş bırakmış olabilir ama bunun bir açık dünya oyunu olduğunu unutmamak gerek çevrede yapabileceğiniz şeyler kısıtlı. Ana görevlerden istediğinizi bulamadığınız zaman yan görevler yardımınıza koşuyor. Aracınızın gelişmesine katkı sağlayan bu görevleri yapmak isteyeceğinizden eminim.

mad max

Film oyunlarının günümüzde karşılaştığı kötü şöhretin aksine Mad Max bu kötü geleneği hiçbir şekilde sürdürmüyor.

Mad Max genel olarak yok olmakta olan, susuzluğun etkisini sonuna kadar yaşayan kurak topraklarda su, benzin ve yiyecek aradığımız Mad Max serisi ve post-apokaliptik yapımları seven kişilerin bayılacağı bir yapım olmuş. Mad Max biz hayranlara istediğimizi fazlasıyla veriyor. Daha önce Mad Max’i duymamış oyunu oynamak isteyen kişilere önerim ise önce filmleri izlemeleri, filmleri izledikten sonra yaşanan açlığı ise Mad Max oyunu ile gidermeleri olacaktır.