DOCTOR FATE Kimdir? – DC Comics Karakter Tanıtımları

DC Comics tarafından karşımıza çıkan Howard Sherman ve Gardner Fox’un yarattığı mistik güçlere sahip Doctor Fate karakterini bu yazımızda sizlere tanıtıyoruz.


Karakter Adı:
Doctor Fate (Doktor Kader)
Taşıyıcı Adı: Kent Nelson
Kaynağın Adı: Nabu the Wise
Yaratılış: Howard Sherman ve Gardner Fox 1940 İlkBahar
Yayımcı Şirket: DC Comics
Ünvanlar: Düzen Lordu, Büyü Kaynağı, Lider, Kahraman, Elçi
Takımlar: Amerikanın Adalet Topluluğu (Justice Society of America), Adalet Ligi (Justice League), Lord Agents of Order (Düzenin Lord Elçileri), All-Star Sqadron, Batman‘s Legion, Uluslararası Adalet Ligi(Justice League International)
Ekipmanlar: Anubis’in Tılsımı (Amulet of Anubis), Kaderin Pelerini (Cloak of Destiny), Yazgının Miğferi (Helmet of Fate)
Karakter Tipi: Tanrısal/ Kaynak Edebi, Büyücü, Mistik Kaynak (Fate ve Nabu için), İnsan (Nelson için)
Miğrefi Geçici olarak takanlar: Linda Strauss, Jared Stevens 5. Kent Nelson, Khalid Ben-Hassin, Nightwing, Zatanna, Zatarra,John Constantine

Doctor Fate Hikayesi:

Kent Nelson 1928 yılında spiritüalist bir anne ve arkeolog bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiştir.
Doğumundan kısa bir süre sonra annesi bilinmeyen bir nedenle ölmüştür.
1940 yılında Sven Nelson, Mezopotamya’da ki bir kazı görevini yürütmektedir ve de 12 yaşında ki Kent’de yanındadır. Kazılarında ”NABU” ya ait olan mülke rastlamışlardır.
Yerliler o bölgenin NABU’ya ait olduğunu görünce korkarak dağılmışlardır. Ancak bu Sven Nelson’ı korkutmaya yetmemiştir. Çünkü kendisi büyüye ve pozitif bilimlere pek inanmayan biri idi. Sven etrafı araştırırken ayağına bir şey takılır ve tökezler. Tökezlediği şey antik bir lahittir. Nabu’nun lahitidir.

Nabu_003

Daha sonra Sven Nelson bir levye alıp lahiti açmak ister ama çıkan Zehirli Gaz Eşliğinde tüm alan dolar ve Nabu Sven Nelson’ı öldürür ancak Kent Nelson‘a zarar vermez. Daha sonra NABU onu elçisi olarak eğitmek ister, yetiştirmek. Ancak çocuğun tek dileği babasını bulmak ve ona dönmektir. NABU Kentin babasıyla , ailesiyle ilgili olan ne kadar hafızası varsa siler ve onun yerine başka şeyler koyar…

NABU sihirli güçleri ile farklı boyutları da kullanarak 1 hafta içinde Kent’i yetişkin bir adama ve de donanımlı bir büyücüye çevirmiştir. Çünkü bu Düzen için gereklidir. Nabu’nun zamanı çok yoktur.. Son dileği Kent’in tüm gücünü salmasıdır. Kent ise hocasına hafızasında ki bağlandığı tek şahısa zarar vermek istememektedir.İşte tam o sırada NABU Kent’in zihnine babası ve ailesi ile ilgili olan ne varsa geri getirir. O sırada konstantre bir öfke patlaması yaşayan Kent şekilsiz ve biçimsiz bir güçle NABU’ya saldırır. Nabu ikna olmuştur. Bu sırada Nabu’da olanların öyle olmasını istemediğini ama Düzen ile Kaos arasındaki çatışmayı, geçmişini ve Düzen Lordu görevini Kent’e anlatır. Ve o sırada miğfer, tılsım ve pelerinden oluşan antik ve kutsal emanetleri Kent’e gönül rahatlığıyla teslim eder. Bunlar NABU’nun güçlerinin neredeyse tamamına Kentin de ulaşabilmesi için gerekli emanetlerdir.

Kent, Doctor Fate olarak ilk macerasında, kara büyücü Wotan tarafından baskına uğratıldığı ve gafil avlandığı bir sırada Inza Cramer adlı bir kadın tarafından kurtarılır. O andan sonra bu ikili DC Comics’in en unutulmaz çiftlerinen biri olurlar evlenirler. Beraber Massachusetts de Tower of Fate adlı bir görünmez kale inşa ederler. Sadece inanırlara, dostlara ve de NABU gibi yüksek emirli büyücülere açık olan bir yer. Ve orada kötücül şeytanlar, iblisler ve villain lara karşı kahraman olarak karşı duracağı Doctor Fate kimliğine iyice ısınır. Kent zamanının kahramanları ilk karşılaşması (1941) Spectre ile olmuştur. Askeri amaçla başka dünya(boyuttan) gelenler için açılmış olan bir portalı kapatmak için güçlerini birleştirmişlerdir. Ve Bu olay ikilinin birlikteliğinin ve de rekabetinin ilk başlangıç noktası olmuştur. 1941’de Dr. Fate Adalet Liginin(JL) atası olan Amerika Adalet Topluluğu( Justice Society of America /JSA) ‘nun kurucularından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. (Ekibin en güçlsüsü-Alan Scott ile beraber)

Justice_Society_of_America_001
Doctor_Fate_0019

1987’de Uluslararası Adalet Ligi’ni Black Canary ile beraber kurmuşlardır. 1994 yılında Zero Hour adlı şaheser eventte Paralax’ın elçisi olan güç kaynağı tarafından (Kent ve Inza beraber kontrol etmelerine rağmen çok yaşlıdırlar). Extant bunları yenilgiye uğratır ve de Miğfer ile Tılsımı Mısır’a geri gönderir. Inza ve Kent gidip aramak için çok yaşlı ve de yorgundurlar. Jared Stecens adında özel bir paralı asker tutarlar. Adam onlar için emanetleri bulur ve getirir ama Kutsal Emanet artık Nelsonları istemez olurlar. Çünkü bu yük için çok çok yaşlanmışlardır. Ve miğfer orada Jared’a geçer böylece kısa soluklu ”Fate” karakteri çıkar.

Fatejaredstevens
Doctor Fate

Ancak bu Fate farklıdır büyülü bıçakları, kasaturaları olan, tamamen maskeyi takmayıp gözünden kırmızı sarı renkler çıkaran bir hal almıştır. Güçlerin bir kısmını almıştır. O da başka bir kahramanın cenazesine kendi büyülü bıçaklarından biri sırtına bıçaklanmış ve ölmek üzere bir halde iken ışınlanır ve ölmeden önce oradakilere bir Kara Lord tarafından öldürüldüğünü söyler. Bu Lord Mordrudur. NABU Fate Emanetlerini bir taşıyıcı olmadan kullanır ve Mordru’yu halleder.

NabuMordru
Doctor Fate
dr fate
Doctor Fate

Miğferi pek çok kişi geçici olarka giydi Flashpoint 3 esnasında Nightwing, Elric Ve Linda Strauss eşler olarak görevi devam ettirdiler . .. Bİr ara taşımacısız olarak NABU da kaldı emanetler ama NABU’da bedenden bedene seyahat içerisindeydi.. VE Spectre’nin büyüyü yok ettiğinde son rakini NABU idi zor da olsa o da düştü. Infınite Crisis öncesi Alexander Luthor’un planının bir parçası olarak tabi. Eclipso başka bir taşıyıcı bulur ve Siyah Elmas gücüyle kaosu başlatır. Spectre ise taşıyıcısız kaynak formundadır ve Eclipsoya son verme adına hem büyüye savaş açar hemde bir taşıyıcı bulma savaşı başlatır. NABU tüm olacakları bilmesine rağmen kalan sonr düzen lordu olarak karşısına çıkar ve Spectre’yi pes ettirir yine de ölümcül yara alır. Sonunda The Presence görünür ve Spectre’yi durdurur. NABU ölümünden önce ki son isteği ve gücüyle Büyünün 10. Çağını başlatır.

Emanetler Ve Fate ismi sahipsiz kalmıştı. Bir dönem Hector Hall yani Hawkman ile Hawkirl’in oğulları bu görevi yerine getirdi..Fate olmadan önce de Silver Beetle idi zaten. JSA de Dr.Fate olarak çok fazla hizmette bulunmuştur. Kent Nelson’ın büyük büyük yiğeni olan Kent V. Nelson taktı miğferi.

Earth 2 New 52‘deki Doctor Fate

Khalid Ben-Hassin, Kent Nelson’un evlatlık oğludur. Arkeolog olan Khalid Kendra Saunders (Hawkgirl) ile beraber arkeolojik araştırma sırasında miğferi bulurlar.

Khalid_Ben-Hassin_001

Şu an ana evrende Doctor Fate yoktur. Convergence sonrası yeni serisi başlayacak olan yeni Doctor Fate’i sabırsızlıkla bekliyoruz.

Dr-Fate_1

Nabu Tılsımları

NABU Tılsımları Olmadan Doctor Fate

Süper hız süper kuvvet, telepati, telekinesi, başka nesneleri havada asılı şekilde bırakma itme-çekme(devasa nesneler), Yenilmezlik (Fiziksel olarak yenilmez bir görünümü vardır. Tek zayıf noktası ciğerleri olabilir zira taşıyıcı vücut illaki bir zaman nefes almak zorunda kalacaktır.), Mistik Sezgiler (Tehlike Algısı gibi), Büyü Gücü Bilgisi ( Ne formda olursa olsun NABU’nun tüm öğretilerini taşımaktadır), ölümcül hastalıklara dayanç ve yaşlanmama, hipnoz.

NABU Tılsımları ile Doctor Fate

Boyut Değiştirme, Görünmezlik, Asılı Kalıcı Uçuş Gücü uçarken enerji harcamaz asılı kalabilir, Hasar Dayanımı(yukarıda ki ciğer vs zayıflığı burada kalmıyor), Manyetik Kontrol, Zaman Yolculuğu, Hafıza Silme ve Oluşturma, Ölümsüzlük, İlüzyon çağırma ve oluşturma, Mystic Yıldırımlar, Patlamalar ve alevler, Aşırı Yücelmiş Zeka, Madde ve Zaman Manipülasyonu, Güç Kalkanı, Enerji Manipülasyonu, Tüm Dillerde iletişim, MM gibi geçirgen olabilme, İyileşme, Süper süper hız, süper süper dayanıklılık ve güç, Saykik, Işınlanma.Bunlara ek olaran NABU’nun güçleri: Gerçeklik Manipülasyonu, Maddesel Manipülasyon ve İlüzyonda çok ileri olma, Elementsel ve Çağırımsal Güçler, Aşırı yüklü Zeka ve Tecrübe, Işık kontrolü ve yansıtımı, Yüksek emirli büyü, Maddesel değil Düşünsel Enerjiyi de şekillendirebilme, Patlayımsal (Galactik Seviyede) Genel olarak Dr. Fate güçlerini sıralamak yersiz. Zira Kaynak diye sınıflandırılan karakterlerden biri yani büyü varsa, gerçeklik varsa düzen varsa sebebi olan karakterlerden biri o sadece korumaya çalışan bir kahraman değil.

Çizgi roman haberleri ve incelemeleri yazarı