NORAGAMI: Kimsenin Tanımadığı Bir Tanrı ve Dostları – Anime İnceleme

Noragami-image
Noragami adındaki on iki bölümlük animede Yato, günümüzde pek tanınmayan bir tanrıdır. 5 Yen karşılığında (Tapınaklarda dua ederken insanlar genelde 5 Yen atar) çeşitli işlerde uğraşan Yato’nun hayali para biriktirip kendi tapınağına kavuşmaktır. Günün birinde regalisa’sı (bir nevi silaha dönüşebilen ölmüş bir insan) Mayu ile bir fantomu daha alt ettikten sonra Mayu artık Yato’nun regalisa’sı olmak istemediğini açıklar. Sebebi ise Yato’nun disiplinsiz, başına buyruk, tapınağı bile olmayan ve elleri sürekli terli bir tanrı olmasıdır. Yato da ona yol verir. Yine günün birinde Iki Hiyori adındaki ortaokul öğrencisi kızımız yolda yürürken caddenin ortasında bir kediyi kurtarmaya çalışan Yato’yu görür ki tanrılar kendilerini belli etmedikleri sürece görünmezdirler. Yato’nun gelen bir otobüsün altında kalacağını düşünen Hiyori yola atlar. Yato’yu kenara itmeye başarır ama otobüs bu sefer kendisine çarpar. Hiyori gözlerini açtığında ise yolda yatan kendisini görür ve tekrar kendine geldiğinde bir hastane odasındadır. Hiyori’nin hayati tehlikesi yoktur ama yaşamı da artık eskisi gibi değildir çünkü Hiyori’nin ruhu vücudunu terk edebilmekte, bir nevi fantoma dönüşebilmektedir. Ve böylece Hiyori, Yato’dan kendisini eski haline getirmesine diler ve kısa ama aksiyon dolu bir macera başlamış olur.

Noragami ilk bakışta belli etmese de içerik olarak karşımıza çıkan şeyler aslında diğer animelerde bizlere sunulandan pek farklı değil. Parmakla gösteremiyorsun ama olanları ve olabilecekleri rahatlıkla sezebiliyorsun. En basit örneği ana karakter Yato. Etrafta hoplayıp zıplayan, yeri geldiğinde komiklik yapan yeri geldiğinde ciddileşen bu karakter tipi birçok animede karşımıza çıkmış durumda. Yato’yu gördükten sonra şıp diye bu adamın geçmişi karanlıktır, aslında çok güçlüdür, böyledir şöyledir diyebiliyoruz. Anlatmak istediğim, klişe olaylar yaşanıyor ve anime kendini izlettiriyor ama kötü olmasa da izleyenini pek heyecanlandırmıyor da.

Animenin çizimleri gayet güzel ve klasik anime havasını (renkli saçlar vs.) başarılı bir şekilde yansıtıyor. Hareketli sahneler kendisini izlettiriyor ve komedi unsurları kullanılırken de cıvıtılmamış. Yani her şey yerli yerinde ve olması gerektiği kadar. Animenin en iyi yanı ise bence müzikleri. Kapanış parçasını buna dahil edemesem de açılış parçası ile beraber özellikle bölümler esnasında çalan müzikler bir hayli iyi. Hatta yapsaydım Noragami müzikleri bakımından en iyiler listeme bile rahatlıkla girebilir.
Sonuç olarak elimizde güzel vakit geçirebileceğimiz klasikleşmiş temalar barındıran kendi halinde bir anime var.
 anime-inceleme.blogspot’dan alıntıdır
Fanzade
Fanzade.com Genel Yayın Yönetmeni