Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru: Kanıt Dizisinin Anime Versiyonu

Türkiye’deki çoğu anime izleyicisinin en çok beklediği sonbahar animesi idi Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru. (Beautiful Bones: Sakurako’s Investigation) Söze böyle başlamak istedim çünkü kendisinden bir haber olduğum seri beni ilk 8 bölümü ile resmen kendine bağladı.

Tür olarak anime broadcast’lerinde sadece gizem olarak geçsede bence ileriki bölümlerde dram veya romantizm ögelerini görebileceğimizi düşünüyorum. Kendine has bir anlatımı olan biraz polisiye (Arka Sokaklar yanında halt etmiş) biraz tuhaf kategorilerini de az da olsa barındıran  Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru’yu hep beraber inceleyelim.

Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru

Çılgın Osteolog Sakurako

Klasik anlatımdan uzak, ana karakteri biraz çatlak olan serimizin en güzel yanı bence karakterin ilgi duyduğu meslek. Kendisi osteolog (kemik bilimci) olan güzel karakterimiz Sakurako 20 yaşındadır. Amcası adli tıp profesörü olan Sakurako nerede bir kemik görse çıldırmaktadır. Sürekli kazılar yapan ve bulduğu kemikleri birleştiren, kemik konusunda bir dahi olan ablamız biraz içine kapanıktır. Ailesinden kalma  Kujyou Malikanesinde bir adet görevli teyze ile birlikte yaşayan Sakurako’nun en yakın arkadaşı olarak sayabileceğimiz, hikayemizin delikanlısı Shoutarou Tatewaki’dir. Tatewaki-kun kardeşimiz lise öğrencisidir ve Sakurako’ya ilgi duymaktadır, aslında Sakurako’yu ilginç bulmaktadır. Fakat Sakurako bir polis memuru ile nişanlıdır ve kendisi Sakurako’dan küçük olduğu için bu hislerini anlatamamaktadır. İlk sahnede kedi yavrusunu ölü bulan Tatewaki öğretmeni ve arkadaşlarının yardımı ile kediyi gömerler. Biraz o anı Slice-of-life’a bağlar ve artık ölümlerin ona sıradan geldiğinin nedenlerini arka planda anlatır. Sakurako’nun malikanesine giden Tatewaki Sakurako’yu kiraz ( sakura) ağacının altında bulur. Elinde bir kuru kafa ile ”Hoşgeldin Shounen” nidalarıyla karşılayan Sakurako Tatewaki ile arabaya atlar ve sahil kenarına giderler. Sahilde balina kemiği bulursa alaska yengesi ile ödüllendirileceğini duyan Tatewaki gaza gelir ve bir insan kafatası bulur. Kafatasına resmen aşık olan Sakurako kemiği incelerken Tatewaki polisi arar ve durumu bildirir. Polis ekibinin olay yerine gelmesiyle Sakurako ve Tatewaki polislerle birlikte polis merkezine gider. Spoiler vermeme adına olayların devamını anlatmıyorum.

Liseli Tatewaki nam-ı değer Shounen
Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru – Liseli Tatewaki nam-ı değer Shounen

Arka Sokaklar ve Kanıt Dizilerinin Japon Versiyonu 

Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru serisini teraziye koyduğumuzda negatif yanlarının hemen kaybolduğunu görüyoruz. Hikaye tamamen kendine özgü ve mükemmel derecede kendine bağlıyor. Karakterimiz osteolog olsa bile her bulunduğu yerde bir belaya denk geldiği için biraz dedektifçilik işin işine karışıyor. ”Adam pisliğin teki çıktı Rıza Baba” cümlesini duyacak bir Mesut Komiserimiz hikayemizde bulunmaması negatif yönü, şaka şaka Tatewaki yeterince bu kısmı dolduruyor. 2.karakterler konusunda yoksunluk çekmeyen animemizin negatif yönü bulunmamakta. Hikayenin beni en çok bağlayan tarafı adli tıp ve osteoloji terimlerinin kullanılması. 2.bölümdeki Avülsiyon kırığı ibaresi o kadar hoşuma gitti ki 4. bölümün bir an önce yayınlanmasını umut eder oldum. Ayrıca çeviren fansub gruplarına tek tek teşekkür ediyorum, terimleri üst kısımda çeviri notu olarak tek tek açıklıyorlar.

Kısacası polisiye, dedektif, gizem, cinayet ve kanlı sahneler arıyorsanız, biraz da Arka Sokaklar tutkunu iseniz (ki animemiz Kanıt dizisine daha çok uyuyor.) şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Anime sever bir veteriner hekim.