SCHWARZESMARKEN | Bir Tutam Mecha, Bir Tutam Uzay

İsmini söylemeye kalktığınızda ”Acaba doğru telaffuzu nasıl okunuyor?” diye arkadaşlarınıza ve arama motorlarına sorabileceğiniz, aksiyon dolu, bir o kadar da mecha kokan animemiz, 2016 yılı kış sezonunda henüz 2.bölümüyle ekranlarda yerini alan Schwarzesmarken serisi dram ve bilim kurgu türleriyle de dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Japonya’dan her dönem 1-2 mecha türüne has anime çıktığını düşünecek olursak ve Türk izleyiciler için barajın Code Geass’den ibaret olduğunu da hesaba katarsak seri bizi ne kadar tatmin edebilir o da ayrı bir konu.
sc2
                                       

666. TSF Taburu “Schwarzesmarken”

Hikayemiz Doğu Almanya (Alman Demokratik Cumhuriyeti) da geçmekte. 1983 tarihini konu alan seride o zamanki siyasi ve tarihi konular ele alınıyor, Almanya ikiye bölünmüş durumdadır Doğu Almanya ve Batı Almanya (Federal Cumhuriyet), tabi ki siyasi durumlardan dolayı her iki ülke birbirine düşman durumundadır. Doğu Almanya Stasi adı verilen siyasi bir örgüt tarafından yönetilmektedir. (Ülkelerin siyasi işleyişlerine animede değişik adlarla dem vurulumuş), Stasi’nin amacı Dünyayı tehdit eden Beta adı verilen uzaylı yaratıklardan arındırmak ve Dünyayı tek bir çatı altında toplamaktır. Ayrıca kendi kurallarına karşı gelen, Batı Almanya’dan irtica eden insanları sorgusuz sualsiz ortadan kaldırmaktır.

Stasi’nin en önde gelen askerlerinden Beatrix Brehme kendini kabul ettirmek için hainlikle suçlanan erkek kardeşinin kafasına sıkmıştır. Baş rolümüz Theodor Eberbach Batı Almanya’dan iltica eder ve 666 TSF Taburuna katılır, katılması o kadar kolay olmamıştır çünkü Stasi’nin türlü işkenceleri, konuşturma yöntemlerine maruz kaldıktan sonra kabul edilmiştir. Theodor ülkesinden kaçarken arkasında yaralanmış bir baba, babasıyla kalan bir anne ve kaçarken yakalanan bir kız kardeş bırakmış durumdadır. 666 ismi verilen Balalaika ( Code Geass’de knightmare olarak geçer) adı verilen mechalarla savaşa yollanan askeri taburumuz Betaların istilasına karşı sınırda savaşırken Inghild Bronikowski’nin Balalaika’sı arkadaşının dikkatsizliği üzerine infilak eder. Alan Betalardan temizlendikten sonra gelen görev çağrısı üzerine  Theodor ve taburun komutanı Irisdina Bernhard Polonya topraklarına doğru göreve yollanır. Bu sırada Batı Alman Ordusuna ait son mechanın patladığını gören kahramanlarımız Theodor’un çabaları üzerine içindeki askeri kurtarırlar, asker bir kızdır hatta Theodor’un kayıp kız kardeşine benzemektedir.

Askeri üsse dönen Theodor ve Irisdina kızı tedavi için yanlarında götürürler, tedavisi tamamlandıktan sonra Doğu Almanya’ya vatandaşlık başvurusunda bulunan yaralı asker Katia Waldheim’in denetlemesi Theodor’a verilir. Bu duruma ve kıza deyim yerindeyse kıl olan Theodor Katia’nın davranışlarından dolayı Stasi’nin hışmına uğramaması için  onu şiddetli bir şekilde ikaz eder.
sc1
                     

Tam olarak nedenini bilmiyorum ama son yıllarda artan mecha ve uzay temalı animelerin sayısı gitgide artmakta. Bu serimizde de işlenen tema ve çizimler bence Aldnoah Zero ve God Eater esintisi bırakmış çünkü Balalaika ismi verilen askeri robotlarımızı kıyaslarsak işlevi ve savaş stratejileri Aldnoah Zero’daki mechalarımızla bire bir aynı. Tabi Betaları da yargılamadan geçmeyelim, Aragamilerle bire bir uyuşuyor (Ne kadarda Oracle hücrelerinden meydana gelmeselerde). İşleyişi, müzikleri ve temasıyla özellikle eski tarihteki siyasi olayların da animeye uyarlanmasıyla hoş bir hava katan seri yüzlerce anime izleyen bir kişi için ”  Sağdan soldan alınıp yapıştırılmış, bu da çakma çıktı” yorumları yaptırıyor.

Soğuk kış gününde evden çıkmak istemiyorsanız, vaktinizi değerlendirmek istiyorsanız güncel gidebileceğiniz güzel bir seri, şimdiden iyi seyirler.

Anime sever bir veteriner hekim.