Üniversitedeki Otaku Sınıfının Haftada 20 Anime İzleme Gibi Katı Kuralları Var

Çoğu insan üniversitede anime ve manga ile ilgili bir sınıf hayal ettiğinde, bu sınıfın sakin ve kolay olduğunu düşünür. Aslında biraz da mantıklı zira anime ve manga ile ilgili bir kurs ne kadar zor olabilir ki?

otaku okulu sınıfı

Gelin görün ki ismi açıklanmayan bir Japon üniversitesinin anime ve manga bölümünde işler sanıldığının tam aksine oldukça ciddi. Anime ve manga sınıfından bir öğrenci ders müfredatını tweet’leyerek bölümün yoğunluğunu gözler önüne sermiş.

otaku class

Ders Programı / Yöntem:

Bu derste Gundam ve Evangelion gibi eski animelerle birlikte 2000’lerin önemli çalışmalarını analiz edip eğilimlerini inceleyeceğiz. Diğer animelerin yanı sıra  Star Driver, Code Geass, Lucky Star, Durarara!!, Monogatari Series, Tiger & Bunny, Penguindrum ve  PSYCHO-PASS animelerini de keşfedeceğiz. Ayrıca Moe kültürünü,  fujoshi kültürünü, sosyal oyunları, cosplayi ve mangada sembolizmi tartışacağız.

Not: Bu sınıf anime ve mangaya çok aşina insanlar için hazırlanmış bir sınıftır. Katılmak için akıcı şekilde  otaku/fujoshi konuşmak gereklidir.

Sınıf / Eğitim Hedefleri:

Farklı seviyelerdeki çeşitli animeleri kavrayabilme ve analiz edebilme.

Sınıflandırma / Değerlendirme Kriterleri:

Ödevler:% 50

Sınav:% 50

Ders Dışı Koşullar:

  1. Genellikle gece geç saatlere kadar, haftada en az 20 ve üzeri anime bölümü izlemelisiniz.
  2. Kütüphaneden ödünç alacağınız ya da satın alıp sınıfa getireceğiniz örnek materyaller de dahil haftada 10 kitap ya da daha fazlasını okumalısınız.
  3. Şu anda ya da geçmişte edindiğiniz görsel kültür (film,sanat vb..) deneyiminiz olmalı.
  4. Sosyal medya ve internet kullanmanız gereklidir.

Uyarı: 1. madde sınıfa katılmak için ön koşuldur.

Haftada 20 bölüm izlemek bazı animeseverler için çok gelmeyebilir ama bu bölümlerin hepsinin 20-30 dakikalık bölümler olmadığını akılda tutmak gerek. Bazıları 1 saat uzunluğunda ve bu bölümlerin detaylı incelenmesi istendiği için muhtemelen pek çok tekrar yapmak gerekecek. İstenen koşullar bunun bir sınıf mı yoksa bir anime kampı mı olduğunu düşündürüyor.

Anime ve manga sınıfları tüm dünyada hızla yayılıyor. Tayvan’ın prestijli üniversitesi Cheng Chi her yıl manga sınıfı açıyor ve binlerce katılım oluyor. Japonya’daki Senshu Üniversitesi’nin ise sadece bir çocuğun aşkına odaklı bir sınıfı var.

Açıkçası anime/manga konusunda bu kadar uzmanlaşıp mezun olduktan sonra nasıl bir iş sahasında iş bulunur bu da ayrı bir merak konusu.