Japon Öğrencilerin %84’ü Dragon Ball’u Hiç Okumamış

Akira Toriyama’nın Dragon Ball mangası ve devam anime serileri, shōnen dünyasında önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilir. 1998’de Toonami’de tekrar gösterilmeye başlamasının ardından anime fanlarının jenerasyonları arasında adeta bir köprü görevi yaptı.

dragon ball hero

Görünen o ki, mangası 20 yıl önce biten ve halen gösterimde olan Dragon Ball Super , Japonya’da şu anda pek de ilgi görmüyor.

Bir My Navi öğrencisi, kız ve erkek kolej öğrencilerinden oluşan 403 kişiyle yaptığı ankette hiç Dragon Ball okuyup okumadıklarını sordu. İlginç bir şekilde ankete katılanlardan yalnızca 64 (%15.9) kişi mangayı okuduğunu, diğer 339 ( %84.1)kişi ise okumadığını belirtti.

Görünüşe göre zamanında Dragon Ball hayranı olan ebeveynler yeni nesile bunu pek geçirememişler. Mangayı okuyanların bir kısmı okul kütüphanesinden edinerek, bir kısmı da arkadaşlarından aldıkları tavsiye üzerine okumuşlar. Mangayı okuyanların diğer kısmı ise, animeyi izlemeye başladıktan sonra mangayı okumaya karar verdiklerini söylüyorlar.

Mangayı okumayanlar ise, 42 cildi bulunan mangayı çok uzun buluyorlar ya da animede yeterince geri dönüşün yaşandığını söylüyorlar.