OYUN MÜZİKLERİ İçinden Mükemmel 5 Tanesini Sizin İçin Derledik!

Oyun müzikleri… Sizleri farklı diyarlara, farklı evrenlere taşıyan, bin bir türlü ruh haline girmenizi sağlayan dünyanın en başarılı çalışmalarıdır. Hele bazı oyun müzikleri vardır ki hayatınızı değiştirir. Her dinlediğinizde tekrar o anı yaşatır size ya da o evreni tekrar ziyaret etmenize olanak tanır.

Benim için bir oyunun en güzel parçasıdır oyun müzikleri. Bu yazımda sizlere beğendiğim birkaç yapımın – son senelerde oynadığım – oyun müzikleri listesini sunacağım. Biraz kişisel olacak belki ama eğer beğenirseniz diğer yazımda farklı bir konu üzerinden gidebiliriz.

Bugün oyun evrenlerindeki en iç yakan, duygusal ve etkili olan oyun müziklerini sunacağım sizlere. İsterseniz daha fazla beklemeden ilk oyunumuz ile başlayalım. Bu arada belirteyim sıralama tamamen rastgele olacak. Çünkü sizlerle paylaşacağım oyun müzikleri zaten benim favorilerim olacak.


1 – The Last of Us

oyun müzikleri

Gustavo Santaolalla çok başarılı bir sanatçı fikrimce. Zaten The Last of Us oyununda bizlere bunu çok ama çok iyi bir şekilde açıklama fırsatı sunuyor zaten.  İlk olarak sizlere All Gone (No Escape) şarkısını sunacağım. Bu parça hatırlarsanız hastane kısmında çalıyordu o malum sahnede. Her dinlediğimde beni yüreğimden vuran sayılı oyun müziklerinden biridir.

The Last of Us için seçtiğim ikinci parça ise The Path (A New Beginning). Çok güzel bir parça gerçekten… Bunu açın ve gökyüzüne bakın. İçiniz umutla doluyor.

Üçüncü ve sanırım son şarkısı DLC’den Left Behind. Bu oyun müziğini dinlemek bana ne kadar acı verse de sanırım iki koca albümde en sevdiğim parçaların başında geliyor. Kalbinizi derinden titretecek bir oyun müziği arıyorsanız açın ve dinleyin derim. Hele 1.48’inci saniyeden sonra daha da bir güzel oluyor. Bana güvenin.

https://youtu.be/2w9SQjdn9U4


2 – Assassin’s Creed

Birçok oyunu olan bu seride çok fazla güzel oyun müzikleri var. Ve ben seçmeye çalışırken kafayı sıyırmanın eşiğine gelmiştim. Ki zaten sadece ilk 3 serisini oynayabilme şerefine nail olabildiğimi söylemeliyim. Sonrasına ne hayat elverdi ne de bilgisayar…

Sizlere önereceğim ilk oyun müziği Ezio’s Family olacak. Dinlediğinizde gözlerinizi kapatın ve kendinizi tamamen bu parçaya bırakın. Bir çatıdan güneşin batışını izlerken pelerininizin uçuştuğunu hissedeceksiniz her saniye geçtikçe. Zaten Assassin’s Creed oyun müziklerini düşününce birçoğumuzun aklına sanırım bu parça geliyordur.

İkinci olarak ise Assassin’s Creed 3 oyunundan What Came Before parçası olacak. Çok değişik bir tınıya sahip olan bu parça yine sizi alıp başka yerlere götürme konusunda oldukça başarılı.

Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim bir trailer parçasını da şuraya bırakıyorum hemen.


3 – Uncharted 4: A Thief’s End

İlk önereceğim oyun müziklerinden bir tanesi tabii ki de A Thief’s End… Son oyunun açılışında Nathan ile birlikte yaptığımız tüm yolculukları gördüğümüz introda çalıyordu bu parça. O sebeple tam olarak intro ile birlikte yerleştiriyorum bu güzel yapıtı buraya.

İkinci parçamızın adı ise Sic Parvis Magna. Yine kalbinize dokunabileceğini düşündüğüm nadide oyun müziklerinden bir tanesi. Biraz ağır belki ama o ağırlığı sizi yormayacak. Buna eminim.

Üçüncü Parçamızın adı ise For Better or Worse. Söyleyecek çok fazla bir şeyim yok bu parça hakkında. Kendi kendisini anlatıyor zaten.

Son olarak ekleyip eklememekte oldukça düşündüğüm ama kendime engel olamadığım bir parça daha var. Bunun kısa hali Uncharted 4’ün trailer’ında yer alıyordu. Buda uzun versiyonu ve beni benden almaya yetiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=yTgqPCIkYPQ


4 – Horizon Zero Dawn

İlk parçamız çok ilginç bir yapıt: Song For Aloy. Birçoğunuz beğenmeyebilir ama bunu buraya eklemeseydim gerçekten olmazdı. Her dinlediğimde bende birçok farklı etki bırakıyor çünkü. Ve Horizon Zero Dawn oyun müzikleri içinde en sevdiğim parça da bu diyebilirim.

Bahsedeceğim oyun müziklerinden ikincisi Aloy’s Theme… Üstteki parçanın orijinal hali desem yanlış olmaz sanırım. Onu beğenmediyseniz buna bir bakın derim.

Üçüncü sırada The World And All Its Lessons var. Adı bile çok güzel, çok anlamlı. Dinleyin aziz okuyucular bunu beğeneceğinize eminim.


5 – Journey

oyun müzikleri

Şu muhteşem yapıtı oynayıp oyun müziklerine hasta olmayan varsa karşımıza çıksın! Zira bu kadar güzel çalışılmış, bu kadar güzel işlenmiş şaheserleri beğenmemek olamaz. Sizlere sunacağım ilk parça benim şu zamana kadar favorim olan bir müzik olacak. I Was Born for This.

O kadar mistik, o kadar büyüleyici bir havası var ki. Oynayanlar zaten açıp şuan dinleyeme başlamışlardır bile… Henüz bu oyunu oynayamayanlara tavsiyem biran önce bu şerefe nail olmaları yolunda olacaktır. Ama şimdilik bu güzel oyun müziklerinin tadını çıkarabilirsiniz!

İkinci sıramızda ise Atonement bulunuyor. Büyüleyici tınısıyla sizi içine çeken oyun müziklerinden bir tanesi daha. Utanmasam tüm listeyi buraya bırakacağım ama sadece içlerinden birkaç tane seçmem gerekiyor ki bunda da oldukça zorlanıyorum.

 

Son olarak ise bir o kadar güzel olan Apotheosis var. Umutlar yok olduktan sonra tekrar uçabildiğiniz o an… İşte o anda bu güzel yapıt size eşlik ediyor. Gökyüzünde süzülürken, kim bilir kaçıncı yolculuğunuzun sonundayken size bu nefes kesen parça eşlik ediyor. Tekrar o anı yaşamak istiyorsanız, dinleyin derim.

Oyun müzikleri listesinde sanırım beş tane yapıtın oyun müziklerinden bahsetmemiz yeterli olacaktır. Önümüzdeki günlerde daha farklı bir listeyle karşınıza çıkacağım. O zamana kadar kendinize dikkat edin!

Diğer oyun listelerimizden bazılarını aşağıda görebilirsiniz.