KIRBY’den FAR CRY 5’e; İşte MART 2018’de Çıkacak Oyunlar!

Şubat ayının son Pazartesisini de bitirdiğimize göre Mart 2018’de çıkacak oyunlar konusuna göz atabiliriz. Bu ay birçok oyuncunun beklediği, gözümüzün nuru “Far Cry 5″ piyasaya sürülüyor. Ön sipariş verenler gün saymaya başladı bile, veremeyenler ise merakla bekliyorlar.

Bu ay PS4 için çok verimli bir ay gibi görüşüyor; VR’a ve PlayLink’e dayalı oyunlar çıkararak oyuncu kitlesini biraz daha doyurmaya çalışan Playstation’ın bu alandaki en büyük kozu A Way Out gibi görünmekte.

Şimdi bu önümüzdeki ay çıkacak olan oyunları inceleyelim isterseniz.

 

1- Bravo Team (PS4 VR) 4 Mart

MART 2018’de Çıkacak Oyunlar – Bravo Team

Listemizin başında Bravo Team’i (PS4 VR) görüyoruz. 4 Mart günü çıkacak olan bu oyun VR destekli ilk FPS oyunu olma özelliğini taşımakta. Konusu ise; kurgusal modern bir Doğu Avrupa ülkesinde eskort göreviniz yanlış gitmesi sonucu başkan suikasta uğrar ve ülke parçalanma tehdidi ile karşı karşıya gelir. Tabii sizin takımınız da öyle.

Bu oyunda takım oyunu oldukça önemli. Hatta ana elementini oluşturuyor diyebiliriz. Bravo Team hem tek oyunculu, hem de online iki oyuncu co-op oynanacak şekilde geliştirildi. Yani siz ve takım arkadaşınız çevrenizdeki her şeyi kullanarak hayatta kalmaya çalışıyor olacaksınız. Aranızdaki iletişimde oldukça önemli… Ayrılacak mısınız? Ya da silahı kim kullanacak? Nereden gitmeniz gerekiyor? Beraber iyi bir strateji bularak başarılı bir şekilde kaçmaya çalışacaksınız. VR destekli olması da ilgileri üzerine çekiyor, bakalım oyuncular bu konu hakkında neler düşünecek. 

 

2- Final Fantasy XV: Royal Edition (PS4, Xbox One, PC) – Mart 6

Final Fantasy XV: Royal Edition hepimizin bildiği gibi JRP olarak karşımıza çıkıyor. Sizler Noctis’i ve grubun geri kalanına hayat vererek krallığı şeytani belalardan kurtarmaya çalıyor olacaksınız. Ana oyun, 2016 yılında yayımlanan standart sürüm ile neredeyse aynı. Yine açık dünyayı bir yandan keşfedeceksiniz. Diğer yandan ise yolculuğunuz da canavarlar, hayvanlar ve titanlarla savaşacaksınız.

Yeni eklenen bir özellik ise oyuncular kılıçlarla, tabancalarla, makineli tüfeklerle, roketatarlarla ve keskin nişancı tüfekleriyle oynayabilecek ve bunun yanında sihirli saldırılar da yapabilecekler. Eğer hatırlarsanız, makineli tüfek, roketatar ya da keskin nişancı tüfeklerini ana oyunda kullanamıyorduk. Prompto’nun yan görevini saymazsanız tabii…

Birçok kişi aslında bunun GOTY sürümü olacağını düşünüyordu ama aradan iki sene geçtiği için “Royal Edition” adı altında piyasaya sürülüyor. Bu sürümünde daha önce yayımlanan tüm DLCler de mevcut.

Final Fantasy hayranları bakalım bu sürümden memnun kalabilecekler mi?

3- Frantics (PS4) – 6 Mart

MART 2018’de Çıkacak Oyunlar – Frantics

Playstation’a özel olan bu oyunda her şey mümkün! PlayLink ile birlikte oynanabilen bu oyun içerisinde 4 oyuncuya kadar destek veren tam olarak 15 tane mini oyun var. İsterseniz bol aksiyonlu savaş arenalarında çarpışabilir ya da stratejik tabanlı müsabakalarda bir sonraki hamlenizi düşünebilirsiniz.

Frantics’ı mobil cihazınıza yüklediğiniz PlayLink adındaki uygulama aracılığıyla oynuyorsunuz. Oyun sırasında arkadaşlarınıza bu uygulama üzerinden rüşvet verebilir, gizli mesajlar gönderebilirsiniz. Böylelikle her oynadığınız oyunun sonu birbirinden çok farklı olacaktır.

Arkadaşlarınızı toplayıp keyifli vakit geçirmek için mükemmel görünüyor, sizce de öyle değil mi?

 

4- Scribblenauts Showdown (Switch, PS4, Xbox One) – Mart 6

Mart 2018’de çıkacak oyunlar içindeki bir diğer oyunumuz, Scriblenauts. Warner Bros. Scribblenauts serisine yeni bir giriş yapıyor ve bu seri ilk defa PS4 vs Xbox’a geliyor. Çok heyecanlı değil mi? Bu oyun kelime tabanlı bir parti oyunu.

Scrbblenauts serisine getirilen bu yeni oyun esas olarak arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz şekilde tasarlandı. 4 oyuncuya kadar destek veren bu oyun, seçtiğiniz moda bağlı olarak farklı formlarda sunulan 25 mini oyundan oluşmakta. Showdown, hızlı bir şekilde kelimenin doğru bulunmasının önemli olduğu bir rekabetçi oyundur.

Arkadaşlarınıza meydan okuyabilir, eğer yeterince hızlıysanız kazanabilirsiniz.

 

5- Devil May Cry HD Collection (PS4, Xbox One, PC) – Mart 13

Sonunda alaycı Dante’miz ilk üç oyunuyla PS4’e de geliyor. Bunun yanı sıra yine Xbox ve PC platformlarına da geliyor bu koleksiyon sürümü.

Bu sürümün içerisinde Devil May Cry, Devil May Cry 2 ve Devil May Cry 3: Dante’s Awakening Special Edition yer almakta. Oyunlar içerisinde çok fazla değişiklik olmamakla beraber 5 sene öncesinden daha iyi bir yapımla karşılaşacağımız kesin tabii.

Daha önce Dante ile tanışmamış, DMC oynamamış okurlarımıza şiddetle tavsiye ediyorum bu seriyi. Daha iyi bir görsellikle bizlere sunulacağından kaçırmamanızı tavsiye ederim.

6- Golem (PS4 VR) – Mart 13

Listemizde yine Virtual Reality için geliştirilmiş bir yapım görüyoruz.

Golem, tam anlamıyla bir keşfetme oyunu. Hikâyeye ilk olarak yaralı bir kız çocuğu olarak başlıyorsunuz. Yolculuğunuzda da maceraperest statünüzü geri kazanmak için çabalıyor ve bu süreçte karşınıza çıkan devasa golemleri kontrol etmeye geçmektesiniz.

Bu oyunda en çok merak ettiğim şey sanırım kılıç mekaniklerinin nasıl olacağıyla alakalı. Sanırım bunu bekleyip göreceğiz.

 

7- Kirby Star Allies (Switch) – Mart 16

Kirby geri döndü!

Ve Nintendo Switch konsoluna, üstelik de tamamen HD. Ama bu sefer tabii ki de yalnız değil. Düşmanlarınıza kalplerle vurduğunuzda artık onları kendi takımınıza alabileceksiniz ve toplamda dört karakterden oluşan bir parti kurabiliyorsunuz.

Bunun dışında farklı bir takım çalışması düşünüyorsanız üç arkadaşınızla bir araya gelip düşmanlara dilediğiniz gibi kafa tutabilirsiniz.

8- Assassin’s Creed Rogue: Remastered

Assassin’s Creed’in en karanlık bölümü, Xbox One ve PS4 için yeniden düzenlenerek karşımıza sunuluyor. Üstelik PS4 Pro ve Xbox One X de 4k seçeneği ile.

Remastered sürümünde daha yüksek kalite eşliğinde geliştirilmiş dokular, gölgeler ve ışıklarla oyununuzu oynayabileceksiniz. Zaten konusu mükemmel olan bir oyunu şimdi de gözlerimize bayram ettirerek bir kere daha oynamaya ne dersiniz?

9- Attack on Titan 2 (PS4, Xbox One, PC, Switch) – Mart 20

Geçtiğimiz senelerde büyük ilgi gören Attack on Titan’ın Mart ayında ikincisi de geliyor! Bu sefer yapımcılar oyuncuları dinlemiş olacaklar ki birkaç ekleme daha yaparak bizleri mutlu etmeye çalışıyorlar.

Oyunumuzun konusu animenin ikinci sezonunu baz alacak. Co-op oyun modunun tüm bölgelerde kullanabilmesi için dünya genelinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ayrıca oyunun içerisinde Hajime Isayama’nın yönettiği orijinal hikâyelerde yer alıyor. Bu defa oyuncunun ana kampı daha büyük ve daha fazla karakter ile oynama şansına sahipsiniz.

Attack on Titan 2 de her iki sezondan da oynayabileceğiniz 37 karakter bulunmakta. Oldukça fazla, değil mi? Bunun yanı sıra sizler kendi karakterinizi de oluşturabileceksiniz!

10- Sea of Thieves (Xbox One, PC) – Mart 20

Korsan olmaya hazır mısınız? O halde bu tam size göre bir oyun. Gerçek oyunculardan oluşan bir dünya da kendi gemi ekibini oluşturup hayatta kalmanız gerekiyor. İsterseniz oyuncularla anlaşmalar yapabilir ve savaşmaktan kaçabilirsiniz, dilerseniz de bir korsan gibi savaşabilirsiniz!

Birçok oyuncunun heyecanla beklediği bir oyun Sea of Thieves. Betasında bile kendini beğendirmeyi başarabilen bu korsan oyunu bakalım piyasaya tam anlamıyla geldiğinde nasıl yorumlar alacak?

 

11- Titan Quest (PS4, Xbox One) – Mart 20

Titan Quest, THQ Nordic’in daha önce açıkladığı gibi 20 Mart tarihinde PS4 ve Xbox One’a geliyor.

Yalnız bildiğiniz gibi 2006 yılında çıkan Titan Quest’e geçtiğimiz yılın sonbahar döneminde bir DLC gelmişti. (Titan Quest: Ragnarök) Bu DLC şuanda PC’de oynanabiliyorken konsollara gelmemesi biraz düşündürücü açıkçası. Acaba ilerleyen dönemlerde konsollara da ek paket şeklinde gelir mi? Siz ne dersiniz?

12- A Way Out (PS4, Xbox One, PC) – Mart 23

Karşımızda hapishaneden kaçmaya çalışan iki mahkûmdan birini kontrol edeceğimiz özel bir ortak macera oyunu A Way Out var!

A Way Out, kesinlikle iki oyuncuyla oynanması gereken bir deneyim. Oyuncular, hapishaneden kaçarak özgürlüğe kavuşmak için iş birliği yapan Leo ve Vincent adlı iki ana karakterden birini kontrol edecekler. Oyun her iki oyuncunun seçimleriyle şekillenecek ve sizler ne kadar uyumlu olursanız bu macerada o kadar başarılı olacaksınız.

Hapishaneden firar etme girişimi ile başlayan bu oyun sürprizlerle dolu ve aynı zamanda duygusal bir maceraya dönüşüyor.

Bakalım sizler hapishaneden kaçmakta ne kadar başarılı olacaksınız?

13- Detective Pikachu (3DS) –  Mart 23

Mart ayının 23’ünde sanırım bizleri çok ilginç bir oyun bekliyor. Bu oyunda Tim Goodman ve kendisine mükemmel dedektif diyen bir Pikachu ile Ryme Şehrinde yaşanan garip olayları çözüyor olacaksınız. Beraber incelemeler yapıp notlar alacak ve diğer pokemonlarla buluşup bu şehrin gizemlerini çözeceksiniz.

Tamamen seslendirilmiş bir Pikachu ile karşı karşıyayız bu oyunda. Eğlenceli ve esprili konuşan sevimli Pikachumuz 150 ara sahne de bizleri kırıp geçirecek gibi görünüyor.

Nintendo kullanıcıları bakalım bu oyun hakkında neler düşünecek.

14- Ni No Kuni II: Revenant Kingdom (PS4, PC) – Mart 23

Kedilerin, farelerin ve insanların diyarına seyahat edin diyor PlayStation. Birçok oyuncu tarafından beğenilen Ni No Kuni: Wrath of the White Witch’in devam oyunudur bu.

Ni no Kuni 2: Revenant Kingdom JRPG için mükemmel bir oyun olacak gibi görünüyor. Küçük ama sevimli karakter kadrosu ile mükemmel bir yolculuğa çıkacağınıza hiç şüphe yok doğrusu.

Ni no Kuni 2, Evan Pettiwhisker Tildrum’un hikâyesini anlatıyor bizlere. Ding Dong Dell’in genç kralının en büyük dileği, herkesin mutlu bir şekilde yaşayabileceği bir krallık yaratmaktır. Tabii bunu söylemesi yapmaktan daha kolay…

Eğer ilk oyunu oynamadıysanız merak etmeyin, çünkü bu tamamen yeni bir hikâye ve ilk oyunun oynanmasını gerektirmiyor. Ama size oynamanızı tavsiye ederim zira mükemmel bir konusu var. Keyifle oynayacağınıza dair yemin bile edebilirim.

15- Pure Farming 2018 (PS4, Xbox One, PC) – Mart 23

Bu yapım için çok fazla bir şey söylememe gerek yok sanırım. Çünkü kendi kendisini çok güzel bir şekilde anlatıyor.

%100 gerçek tarım makinelerinin bulunduğu bu yapımda dünya çapında tarım yapabiliyorsunuz. Ve oyunda birçok oynama stili var. Yeşil enerjiden tutun, tarlalarda ekim yapmaya kadar…

Eğer bu konulara ilginiz varsa tam sizlik bir oyun Pure Farming!

16- Atelier Lydie & Suelle (PS4, Switch, PC) – Mart 27

Bu oyunun teması tablolar. Bu yapımdaki amacınız Malvielle’deki zorluklarla mücadele ederek ikizlerin gelişimini son noktaya çıkarmak aslında.

Bu ikiz kız kardeşlerin hikâyesini keşfetmeye çıkmak ve gizemli dünyalarda maceraya atılmak istiyorsanız Atelier Lydie & Suelle tam size göre bir oyun!

 

17- Far Cry 5 (PS4, Xbox One, PC) – Mart 27

Montana’nın Hope (Umut) Kasabasında geçiyor hikayemiz. Burası özgür ve cesur insanların şehri ama bunun yanı sıra bu kasaba Cennetin Kapısı adında kıyamet tarikatının da merkezi. Tarikatın lideri Joseph Seed ve kardeşleri olan Müjdeciler’e karşı sesini yükseltip kasabayı tekrar özgürlüğüne kavuşturmak adına direniş için ayağa kalk!

İstersen tek başına oynayabilirsin ya da dilersen co-op modunda arkadaşlarınla. Her iki türlü kendi ordunu kurman gerek. Daha sonrasında ise tarikat ile savaşman!

Bu Far Cry tüm serideki en kişiselleştirilebilir yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Hatırlarsınız çünkü diğer oyunlarda kendi karakterinizi yaratma opsiyonunuz yoktu. Ama bu seri de kendi karakterinizi yaratıp kendi maceranızı seçebilirsiniz!

18- MLB The Show 18 (PS4) – Mart 27

Şova hoş geldiniz. Eğer Beyzbola bir ilginiz varsa sizi konsollarınızın başında daha fazla bekletmeyelim. MLB The Show 18 sizler için bir sürü yeniliklerle beraber geliyor.

Yeni yakalama animasyonları, geliştirilmiş izleyici animasyonları, yeni üniforma efektleri, oyuncular için daha fazla yüz animasyonu ve daha nicesi!

Sizde bu oyuna sahip olarak bu yenilikleri görebilir ve en iyi atışları yapmaya çalışabilirsiniz!

19- Agony (PS4, Xbox One, PC) – Mart 30

Korku oyunlarını oynamaktan pek haz almam ama Agony uzun süredir bu türde merakla beklediğim bir oyun oldu.

Agony, bir survival korku oyunudur. Oyuncular maceralarına cehennemin derinliklerinde geçmişi hakkında herhangi bir anıya sahip olmayan, işkence gören bir ruh olarak başlayacaklar.

Yolunuzdaki insanları kontrol edebilme ve hatta basit akıllı diyebileceğimiz şeytanları ele geçirme özelliğiniz içinde bulunduğunuz bu aşırı koşullarda işinize yarayacaktır. Gerilimin oldukça yüksek olduğu bu yapım geceleri kabusumuz olacağa benziyor.

Şimdilik aylık oyun listemizin sonuna geldik. Bir dahaki aylık oyun listemizde görüşmek üzere, keyifli günler dilerim!