THE BOOK OF BOBA FETT | 1.Sezon İnceleme

The Book of Boba Fett yayınlanan yedi bölümün ardından sezon finali yaptı. Jon Favreau ve Dave Filoni işlerinden biri olan bu dizi yine belirli bir kalitede izleyiciyle buluşuyor. Dizinin yarısı bize bir mafya hikayesi anlatırken diğer bölümleri ise Mandalorian’ın yeni bölümleri tadındaydı. Sonunda ise aksiyon dolu bir bölümle sezona veda etti.

Dizinin Konusu

Boba Fett, kendisini yutan sarlaktan zar zor kaçmış, ve Mandalor zırhını çalan Jawalar tarafından ölüme terk edilmiştir. Tusken Raiders tarafından yakalandığında onların kamplarından kaçmayı başaramadı. Başlangıçta onların bir esiri olan Boba Fett onların sorunlarını çözmeye başladığında ise onların bir dostu haline gelmiştir. Onların katledilmesinden sonra tek başına kalan Boba Fett yanına yoldaş olarak Fennec’i almıştır. Beş yıl sonra, Fett ve Fennec Shand, Jabba’nın Tatooine’deki suç imparatorluğunun kontrolünü ele geçirmiştir. Bundan sonra onları Tatooine’indeki güç mücadelesindeki çatışmalarını ve baharat ticaretine engel olmasındaki çabalarını izleriz. Bu süre boyunca Huttları, Cyborgları, bir tür Wookike olan Black Krrsantan’ı, Mandolorian’ı, R2D2’yu, Grogu’yu, Luke’u, Ahsoka’yı ve Cad Bane’i görürüz.

Dizinin Beğenmediğim Tarafları

Bana göre dizi Star Wars evrenine katkı yapan güzel bir iş olmasına rağmen Boba Fett hikayesini anlatmada pek başarılı olamıyor. Boba Fett’in acımasız bir ödül avcısından Tatooine’i korumaya çalışan bir adama dönüşümünü dizi bize yeteri kadar veremiyor. Bunlara ek olarak dizide kendisini de yeteri kadar göremiyoruz. 5. ve 6. bölümler Mandalorian’ın yeni bölümleri gibi çekilmişken 7.bölümde ise zaten sürekli aksiyon halinde görüyoruz. İzlediğimiz ilk 4 bölümde ise iyi hikayeler izlemiş olsak da başlangıçta dediğim o karakter dönüşümünü bize yeteri kadar iyi veremiyor. Ben Darth Vader’ın emrinde çalışırken yapmış olduğu kötülükleri yüzünden vicdan azabı çeken bir karaktere daha fazla odaklanan bir dizi izlemeyi tercih ederdim.

Dizinin Beğendiğim Tarafları

Dizide beğenmediğim birçok şey olmasına rağmen hoşuma giden şeyler de oldukça fazlaydı. Örneğin Tatooine’de geçen bir mafya hikayesi ne olursa olsun oldukça ilginç bir konu. Bununla beraber Tatooine’in bazı bölgelerini daha yakından tanımak da gerçekten güzeldi. Dizideki mafyatik replikler de Star Wars evreninde geçen bir dizi için gerçekten ilginçti. Baharat hikayesi kısmı da Dune’u hatırlmasıyla da hoşuma giden bir detaydı. Hikayede Boba Fett’in flashbackleriyle harmanlanmış olması da dizideki güzel şeylerden biriydi. Bölümler ilerledikçe Boba Fett’in çetesini gittikçe büyütmesi ve yeni karakterler tanımamız ve sezon finalinde bu karakterlerin ortak amaç uğruna birlikte savaşması da güzel detaylardandı. Ve elbette dizinin en güzel bölümleri 5. ve 6. bölümlerdi. Bu bölümler Star Wars evrenine çok fazla katkı sağlayan bölümlerdi. Özellikle de Mandalorian yeni sezon gelmeden önce güzel bir altyapı hazırlanmış oldu. Luke’un ve Ahsoka’nın gözüktüğü bölüm de Star Wars ruhunu oldukça iyi hissettim.

Son Notlar: The Book of Boba Fett

Sonuç olarak diziyi Boba Fett dizisi olarak yeterince iyi bulmadım. Ancak Star Wars ve Filoni & Favreu ikilisinin evreninde oldukça güzel bir maceraydı. Dizinin mafyatik hikayeleri ve Tatooine’deki baharat hikayesi kısımları da güzeldi. Boba Fett’in ise karakter olarak pek iyi işlenemediğini düşünüyorum. Umarım 2.sezon gelirse onun Darth Vader ve Jabba’dan emir alan ödül avcısı olduğu dönemleri de flashback olarak görürüz. Ayrıca bu karanlık geçmişinden pişmanlık duyduğunu hissetiğimiz bir Boba Fett izlemek istiyorum. Bu dizideki karakter dönüşümünün eksik anlatıldığını düşünüyorum. Fakat bunlar diziyi beğenmediğim anlamına da gelmiyor. Dediğim gibi Star Wars evreni için oldukça güzel bir işti. Yeni sezonlardan ve diğer dizilerde de kalitenin artarak devam etmesini bekliyorum.

25 yaşında hayal sever bir gencim.