TEK SEZONLUK OLUP DA DEVAM ETMEYEN MUHTEŞEM DİZİLER

Hiçbir dizi, serüvenine tek sezonluk olmak için başlamaz. Kaliteli oyunculuk, özgün senaryoya sahip olmak da kalıcı olmak için yeterli değil maalesef. Sorun ne bilmiyorum ama bu harika dizilerin yitip gitmesini istemediğim için onları sizlerle paylaşmak istedim. Evet cücük kadar bölümler ama sizi kendine çeken bir veya birden fazlası eminim ki sezonlarca süren boş beleş dizilerden daha çok tat verecek sizlere.

#1 TUT (2015-2015) – Tek Sezonluk Diziler

Bu mini dizimiz sadece 3 bölüm sürmüş, kadrosunda Sir Ben Kingsley‘nin de bulunduğu şahane bir dönem dizisiydi. Ülke içi kargaşalar, savaşlar, entrikalar ve aşkla dopdolu bir hayat ve çocuk kralın nasıl bir firavuna dönüştüğünü gördüğümüz bu dizi, dönemini ve o görkemi tastamam yansıtıyor bence.

#2 TUTANKHAMUN (2016-2016)

Kadrosunda hasta olduğum aktör Max Irons‘ın olduğu ayrıca Sam Neill gibi dev bir aktöründe olduğu dram/macera olarak adlandırılan 4 bölümlük bir mini ve tek sezonluk dizi. Dizinin çıkış noktası ise Tutankhamun’un mezarının Howard Carter tarafından keşfi.
Diyeceksiniz ki ‘Zeliha bu ne Mısır aşkıdır böyle?’ ama seviyorum napimmm… İçinizdeki tarih aşıklarını ve arkeoloji meraklılarını da sevdiğim şeyleri paylaşmaya davet ediyorum 🙂

#3 TABOO (2017- ) – Tek Sezonluk Diziler

Karizmatik aktör Tom Hardy‘nin senaryosuna biraz katkıda bulunduğu ve başrolünde oynadığı bir değişik tek sezonluk dizi.

Hikâye 1800’lerde geçiyor. James Keziah Delaney maceraperest bir insandır. Babasının ölüm haberi ile birlikte Afrika’dan Londra’ya geri döner. Onu herkes ölü biliyorken görünce şaşırır. Babasının ölümünü araştırır, babasından kalan miras için bazı kesimler ile çatışmalara düşer. Amacı kendisine ait ticari bir imparatorluk kurmaktır ve bu uğurda da bir çok kavga verecektir.

Sadece 8 bölüm olan dizi reyting kurbanı değil. Şaşırdınız değil mi 😀 Tom Hardy’nin yoğun programı yüzünden çekimler ertelenmiş sonraysa tamamen kalmış. Halbuki dizinin 3 sezon olup hikayenin anlatılacağı duyurulmuştu. Böyle kaliteli bir yapımı kaybetmek üzücü cidden ama bitiş yılının ucu açık olduğundan hala bir umut var. Biraz karanlık, biraz gotik dönem dizilerini seviyorum. Buna bir de harika oyunculuklar eklenmiş 🙂

#4 FOREVER (2014-2015) – Tek Sezonluk Diziler

Dizinin baş karakteri Henry, ölümsüzlüğünü sona erdirmenin bir yolunu keşfetmek ve suçları çözmek için New York Polis Departmanında (NYPD) kendisine yardımcı olan 200 yılı aşkın bilgi birikimini kullanarak muayene uzmanlığı yapmaktadır. Bu sıralarda NYPD’den tanıştığı Dedektif Jo ile birçok vakanın sonuca ulaşmasında beraber çalışırlar. Bu süreçte gizli biri tarafından takip edildiğini ve takip eden kişinin kendi gibi ölümsüz olduğunu öğrenir. Gizli kişiyle uğraşırken aynı zamanda yıllar önce evden kaçan eşiyle ilgili de bulgular elde etmeye çalışır. Ölümsüz insanların defalarca ve farklı şekillerde ölmeleri beni eğlendiriyor ama bu dizide daha da fazlası var. Zeka var bu adamda. Beni çeken de bu olmuştu. Sherlock Holmes karakterinden etkilenerek yaratmışlardı Henry’yi.

Tek sezonluk bu dizi de 22 bölümün ardından iptal kararı alınanlar kervanına katıldı. 2. sezonuyla ilgili bilgi kırıntılarının bile haber sitelerine düştüğü dizinin iptal olması beni çok üzdü. Henry’nin her öldüğünde çıplak olarak geri dönüşünü özleyeceğim…

#5 CASANOVA (2005-2005)

18. yüzyıl İtalyan maceraperest Giacomo Casanova‘nın kendi on iki ciltlik anılarından yola çıkarak hayat hikayesini anlatan bir saatlik bölümlerde, Peter O’Toole hayatına geriye bakan yaşlı Casanova ve David Tennant genç versiyonu olarak rol alıyor.

Tek sezonluk ve 3 bölümlük bir mini diziden çok 3 saatlik film tadında bir dizi. Başrollerde şahane iki aktör, müzik, dans, eğlence, aşk ve çapkınlıklarla örülü bu maceraya hepiniz davetlisiniz. Evet hangisi olursa olsun fark etmeksizin dönem dizilerini seviyorum 🙂 O kıyafetler, mekanlar, müzikler hatta üslup bile beni kendimden geçiriyor. Doctor Who‘da sevimli bir doktor olduğundan beri de hastayım bu adama ayrıca. Tek sezonluk bir dizi olmasına çok üzüldüğüm Good Omens‘de yer alacaktı ama o yazılmıştı diye yok.

#6 THE PILLARS OF THE EARTH (2010-2010)

Tek sezonluk diziler listemizin bir sonraki dizisi, Ken Follett‘ın aynı adlı romanından uyarlanmış bir dizi. Dizi İngiltere’de Anarşi dönemi olarak bilinen 12. yüzyıldaki taht savaşları döneminde geçiyor. Yönetmen Ridley Scott olunca ve oyuncular da Rufus Sewell, Hayley Atwell, Ian McShane, Eddie Redmayne, Matthew Macfadyen, Donald Sutherland ve daha bir sürü kaliteli olunca ödüllere boğulmuş.
The Tudors
dizisinden sonra taht kavgalarına ilgim artmıştı. Sanırım bundan dolayı da liste de olabilir dizi ama yine de görsel şöleni yabana da atamam tabi ki. Sadece 8 bölüm bizimle olmasına rağmen gayet başarılı bir yapımdı.

#7 CONVICTION (2016-2017)

Nette aratırken 10 yıl arayla 2 tane çekilmiş Conviction göreceksiniz. Lütfen soldaki seksi kadına tıklayınız…
Amerika Birleşik Devletleri’nin asi eski İlk kızı, parti kızı ve Harvard’daki sınıfından birincilikle mezun olan yetenekli savunma avukatı Hayes Morrison, öğrencileri ile yattığı için askıya alındıktan ve kokain bulundurmaktan tutuklanmasının ardından, Bölge Savcısı tarafından yeni kurulan Mahkumiyet Bütünlüğü Birimi’ne (CIU) başkanlık etmesi için şantaj yapılır. kendi grubunu oluşturan Hayes’in her vakayı kanıtlama için sadece 5 günü vardır.
Mahkeme draması olan bu dizi cidden ciddi bir dizi ama parti kızı tabi ki de partiler de fink atıyor. Kriminal olayları sevenler için 13 bölümlük kısa uzun soluklu bir dizi.

https://www.youtube.com/watch?v=KJqg6J4JeLg

#8 DRACULA (2013-2014)

Dizide 1881’de Londra’ya yeni gelen Amerikalı bir girişimci kılığında bulunan Drakula, geceleri aydınlatmaya da yarayan elektrikli ampul konusuna özellikle ilgi duymaktadır. Einstein’ın o zaman yapamadığını yapmak istemektedir ama tek sebep de bu değildir. 15. yüzyılın başlarında Hristiyanlığa karşı olan güçlerle, özellikle Osmanlı İmparatorluğu’yla, savaşmak için Haçlı seferleri başlangıcı sonrası kurulmuş bir tarikat olan “Ejderha Tarikatı” üyelerinden intikam almaktır Drakula’nın amacı. Zamanında Drakula’yı ölümsüz yapan bu tarikat aynı zamanda onun gözleri önünde Drakula’nın eşini de canlı canlı yakmıştır.
Tek sezonluk 10 bölümden oluşan bu dizi güçlü oyuncu kadrosuyla bile devam kararı aldıramadı maalesef. Bence Jonathan Rhys Meyers tek başına bile yetmeliydi ama klişeyi çok fazla kurcaladılar galiba ya da Drakula’ya doydu piyasa. Kaliteli oyunculuklara bir göz atabildik sadece.

#9 LEONARDO (2021- )

Muhteşem Leonardo da Vinci. Onun yaptığı her hangi bir esere, bir tabloya, bir çizime bakmamış olan insan yoktur herhalde. Sadece sanatla değil, insan vücuduyla da, mekanik şeylerle de yakından ilgiliydi kendisi. Çok yönlü bir dahi diyebiliriz. Bundan dolayıdır ki hayatı her zaman bir şeylere konu olmuştur.

1506 yılında, zamanının en ünlü sanatçısı olan Leonardo da Vinci, Caterina da Cremona‘yı öldürmekle suçlanır. Milan Dükalığı’nın hırslı bir subayı olan Stefano Giraldi tarafından sorgulanan Leonardo, Andrea del Verrocchio‘nun atölyesinde Caterina ile ilk görüşmesinden başlayarak hayatını anlatmaya başlar. Sanatçının kişiliğinden etkilenen Giraldi, Leonardo’nun masum olabileceğinden şüphelenmeye başlar ve gerçeği keşfetmek için araştırma yapar. Bu araştırma onu Leonardo’nun eserlerindeki hikayelere ve onun olağanüstü hayatına götürür.

Hikayeyi sondan başa bazen de Leonardo’nun çocukluğuna bakarak anlatmışlar fakat duyguları çok iyi vermişler. Leonardo’nun mükemmeli elde etmeye olan takıntısı ve özel hayatı beni biraz çileden çıkardı evet ama onu mükemmel yapan öğeler de bunlar tabi. Bazı tablolar da ve boyamalarda o ilahiliği sizler de hissedeceksiniz. Hatta Giraldi, Son Akşam Yemeği‘ne bakarken ağlamıştı ve bu çok etkileyici bir sahneydi. Sanki tasvir duvarın da ötesinde insan elinden daha yüce bir varlık tarafından oraya konmuş gibiydi ve detaylara inildiğinde gerçekten büyüleyici bir zeka ve yetenek işiydi.

Bu muhteşem diziye ikinci sezon için yeşil ışık yakıldı ama çekimlere henüz başlanmadı. Şu anlık tek sezonluk diziler listemizde yer alıyor. En kısa sürede ikinci sezonu izlemek üzere…

VEEE BONUS GÖRÜNEN ADAM (2017-2017)

Erkan Kolçak Köstendil, Osman Sonant, Ece Dizdar, Selim Bayraktar gibi iyi oyuncuların yer aldığı, devam etseydi daha iyiye evrileceğine inandığım komedi dizisi. Yalnızca 10 bölüm olan Onur Ünlü‘nün sadece Youtube’da yayınlanan mini dizisi. ta ta ta taaa….

Kurtuluş, herkesin görünmez olduğu bir dünyada görünür hale gelir. Bunun nedenini araştırırken de bela ve macera dolu olayların içine çekilir. Absürt komedi olduğu için ve Leyla İle Mecnun‘dan alışık olduğumuz için hiç garipsemeden izliyoruz ve gülüyoruz.

Tek sezonluk diziler listemiz bu kadardı. Sizin aklınızda olan yapımlar neler? Yorum yapmayı unutmayın.